هر روز تعداد بیشتری از سلبریتی‌‌ها به پذیرش این ارزها روی می‌‌آورند. طیف گسترده‌‌ای از چهره‌های برجسته، از ایلان ماسک گرفته تا جی‌‌.‌کی.‌رولینگ و میسی ویلیامز و لیندزی لوهان نسبت به ارزهای دیجیتال واکنش نشان داده‌‌اند و برخی از آنها از ظرفیت طرفداران خود برای ترویج این ارزها استفاده می‌‌کنند.

سوال این است که آیا این افراد مشهور فقط می‌خواهند بر موج موفقیت ارزهای دیجیتال سوار شوند یا واقعا قصد دارند حضوری فعال و دائمی در این حوزه داشته باشند؟

 اهالی موسیقی در دنیای ارزهای دیجیتال

موسیقی بیشتر از هر صنعت دیگری نماینده و بازتاب‌‌دهنده فرهنگ است.

از این رو، چه از جنبه تجاری و چه از نظر ارتقای جایگاه، جای تعجبی ندارد که ارزهای دیجیتال، به عنوان یک فرهنگ، راه خود را به این صنعت باز کرده‌‌اند.  کاربرد ویژه‌‌ای که توکن‌‌های غیرمثلی (NFT) می‌توانند برای هنرمندان داشته باشند، حاکی از آن است که تازه در اول راهی هستیم که باعث ایجاد انقلابی در نحوه انتشار و استفاده از آثار موسیقی خواهد شد.

در این بخش، برخی از هنرمندان فعال در عرصه موسیقی را که به دنیای ارزهای دیجیتال ورود کرده‌‌اند معرفی می‌‌کنیم.

  اسنوپ داگ‌

اسنوپ داگ، رپر و ترانه‌‌سرای آمریکایی، قبلا هم به بیت‌کوین علاقه نشان داده بود؛ او اکنون بیشتر در دنیای ارزهای دیجیتال وارد شده و درباره دوج‌کوین هم توییت می‌‌کند.

توییت‌‌های او و دیگر سلبریتی‌‌ها در ماه فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۹۹) باعث شد دوج کوین یک سقف جدید قیمتی را ثبت کند. بلافاصله پس از این اتفاق، طرفداران دوج کوین لقب اسنوپ دوج (Snoop Doge) را به او دادند.

 

تجربه ثابت کرده است که اسنوپ داگ علاقه دارد نامش در هر محصول و حوزه‌‌ای باشد و کمتر حوزه‌‌ای را می‌توان یافت که او در آن سرک نکشیده باشد. او همیشه سعی کرده تا از ترندها عقب نماند و از هر فرصتی برای اظهارنظر در مورد اتفاقات جدید استفاده می‌‌کند.

حالا و با سروصدایی که ارزهای دیجیتال به پا کرده‌‌اند، می‌توان دلیلی منطقی برای همکاری این سلبریتی و صرافی کریپتو دات‌کام برای معرفی پلت‌فرم توکن‌‌های غیرمثلی این صرافی پیدا کرد.  آلبوم جدید او با نام «سفری با داگ»‌‌، درباره خاطرات سال‌های اولیه حضور او در عرصه هنر است. این آلبوم از جریان توکن‌‌های غیرمثلی نیز الهام گرفته است و نام یکی از قطعات آن NFT است.

  مگان دی استالین ‌

 مگان دی استالین، یکی از پرطرفدارترین رپرهای نوظهور آمریکایی، در دسامبر سال ۲۰۲۰ (آذر ۹۹) مقداری بیت‌کوین به ارزش ۱۰ میلیون دلار از طریق نرم‌‌افزار کش‌اپ (Cash App) میان هواداران خود توزیع کرد.  او در تمجید بیت‌کوین گفته که «یک سرمایه‌‌گذاری واقعا هوشمندانه است که قیمتش با گذشت زمان همچنان رشد خود را حفظ خواهد کرد». این نوع تبلیغ هوشمندانه برای هر دو طرف منفعت داشته است. پس از این اتفاق، استفاده از کش‌اپ در میان نسل هزاره و نسل زد رشدی تصاعدی داشت و مگان دی استالین نیز در میان طرفداران این نوعی موسیقی خاص به شهرت بالایی رسید.

  سولجا بوی‌

 سولجا بوی، یکی دیگر از رپرهای آمریکایی، در سال ۲۰۱۸ آهنگی با نام «بیت‌کوین» منتشر کرد که نشان‌دهنده آگاهی او از ارزهای دیجیتال بود. دانش او از ارزهای دیجیتال به‌‌تازگی از این هم فراتر رفته است.

 او به‌‌طور مرتب درباره سبد دارایی‌‌های دیجیتال خود توییت می‌‌کند و به حوزه توکن‌‌های غیرمثلی هم وارد شده است. او در فهرست سال ۲۰۱۰ پردرآمدترین رپرهای جهان هم که توسط مجله فوربس منتشر شد، قرار گرفته بود. بوی در آن سال بیش از ۷ میلیون دلار درآمد داشت.

  کینگز آو لئون ‌

 گروه موسیقی راک کینگز آو لئون نخستین گروه موسیقی‌‌ بود که یک آلبوم را به‌‌شکل توکن غیرمثلی منتشر کرد. این گروه سه نوع توکن منتشر کرده است؛ توکن اول بسته ویژه آلبوم بود، سری دوم شامل امتیازهای ویژه اجرای زنده مثل امتیاز مادام‌‌العمر ردیف اول می‌شد و توکن سوم هم آثار اختصاصی دیداری- شنیداری این گروه بود.  

چنین اقداماتی بیش از هر چیز دیگری نشان‌دهنده پیوند ارزهای دیجیتال و موسیقی است که به حل مشکلات هنرمندان و هواداران کمک می‌‌کند. توکن‌‌های غیرمثلی برای هنرمندان منبع درآمدی جدید و راهکاری کم‌‌هزینه برای تعامل با هواداران به ارمغان آورده‌‌اند.

  دیسکلوژر

گروه موسیقی دونفره دیسکلوژر ‌به‌‌تازگی تک‌‌آهنگی را منتشر کرده که روی پلت‌فرم توئیچ (Twitch) به شکل توکن غیرمثلی و به‌‌صورت زنده تولید شده است. این تک‌‌آهنگ در یک حراج به قیمت ۴۰ اتر (۱۴۴هزار و ۷۰۰ دلار در لحظه نگارش این مطلب) فروخته شد.  البته چنین قیمت بالایی ممکن است به‌‌خاطر جوسازی فعلی توکن‌‌های غیرمثلی باشد؛ اما به‌‌ هر حال با قیمت‌‌های امروزی، معادل درآمد ۱۷ میلیون بار پخش در پلت‌فرم اسپاتیفای (Spotify) است. با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید که این مبلغ برای یک آهنگ و آن هم در یک لحظه، پول خوبی است!

  جن سیمونز‌

جن سیمونز ‌از گروه موسیقی افسانه‌‌ای کیس (Kiss)، سرمایه‌‌گذاری‌‌های خود در ارزهای دیجیتال را مدام به اشتراک می‌‌گذارد تا نشان دهد که در هر سنی می‌توان وارد دنیای ارزهای دیجیتال شد؛ این در حالی است که به‌‌گفته بسیاری از کارشناسان بازار، ارزیابی او از ارزش کاردانو نشان می‌دهد که کمی دچار افراط شده است.

منبع: دنیای اقتصاد