قیمت دلار در بازار امروز ۱۴۰۰/۰۹/۰۳ با %0.8 افزایش، 28,834 تومان اعلام شده است.در طی معاملات امروز قیمت دلار 28,870 تومان در بیشترین قیمت و 28,660 تومان کمترین قیمت ثبت شده برای قیمت دلار ثبت شده است همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴,۲۰۰ تومان اعلام کرده است. بنابراین قیمت دلار امروز ۳۲۰ تومان افزایش داشته و به تبع آن طلا و سکه هم گران شدند.

بر این اساس قیمت خرید دلار آمریکا ۲۶۴۱۱(بیست و شش هزار و چهارصد و یازده تومان) و قیمت فروش دلار آمریکا ۲۶,۹۴۵(بیست و شش هزار و نهصد و چهل و پنج تومان) اعلام شد.

همچنین براساس اعلام صرافی بانک ملی ایران قیمت خرید یورو ۳۰,۱۹۴(سی هزار و صد و نود و چهار تومان) و قیمت فروش یورو ۳۰,۸۰۴(سی هزار و هشتصد و چهار تومان) است.

قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی سه‌شنبه دوم آذر روند صعودی داشت. با شروع معاملات پشت‌خطی قیمت دلار ساعت ۱۱ دیروز ۲۸ هزار و ۵۵۰ تومان بود و این رقم کف قیمت دلار فردایی باقی ماند. 

ساعت هشت شب که آخرین معاملات رسمی بازار آزاد انجام می‌شد، دلار فردایی ۲۸ هزار و ۶۸۰ تومان قیمت داشت اما درست از همان لحظه شاهد افزایش حجم معاملات عمده بودیم. 

جوسازی دلال‌ها باعث شد تا آخرین نرخ دلار در معاملات پشت‌خطی به ۲۸ هزار و ۷۵۰ تومان برسد. به‌این ترتیب با عبور قیمت دلار فردایی از نرخ نقدی بازار آزاد، شانس افزایش قیمت اسکناس آمریکایی در معاملات امروز وجود دارد. 

این‌طور که پیداست، امروز چهارشنبه سوم آذر شاهد خلق عدد و رقم‌های جدیدی در بازار ارز خواهیم بود.

به گفته فعالان، برخی از معامله‌گران تاکتیک جدیدی را در پیش گرفته‌اند. در حالی که از اوایل هفته گذشته، معامله‌گران تمایل زیادی برای حضور در بازار نداشتند و موقعیت محتاطانه‌ای به خود گرفته بودند، از روز یکشنبه، فعالیت معامله‌گران ارزی بیشتر شد.

به عقیده شماری از فعالان، برخی از معامله‌گران تصور می‌کنند پیش از آغاز مذاکرات هسته‌ای بهتر است تا جایی که می‌توانند قیمت دلار را بالا ببرند.  از نگاه آنها، در صورتی که مذاکرات هسته‌ای به سرانجام برسد، معامله‌گران خواهند توانست که در بالاترین قیمت ممکن، دلار خود را به فروش برسانند.

اگر مذاکرات هسته‌ای نیز به سرانجام نرسد، معامله‌گران از قبل خود را با رشد قیمت تا حدی هماهنگ کرده‌اند و از صعود یکباره قیمت جا نخواهند ماند.   با این حال، تاکتیک جدید معامله‌گران در شرایطی در بازار اعمال شده است که ابهام زیادی درباره آینده مذاکرات هسته‌ای وجود دارد. به این ترتیب، در صورتی که خبر مثبتی پیش از مذاکرات هسته‌ای منتشر شود، معامله‌گران تاکتیک خود را تغییر خواهند داد و وارد فاز فروش خواهند شد. 

در شرایط ابهام است که معامله‌گران تاکتیک افزایش خریدها را در پیش گرفته‌اند. در واقع به نظر می‌رسد زمانی که مشخص نیست توافقی صورت خواهد گرفت، ترجیح معامله‌گران این است که سناریوی خوش‌بینانه را در معاملات خود لحاظ نکنند. 

در کنار ابهام درباره آینده مذاکرات هسته‌ای، برخی فعالان اعتقاد دارند که رشد قیمت حواله درهم نیز زمینه‌ساز افزایش خریدها در بازار داخلی شد. درهم روز گذشته توانست به مرز حساس ۷ هزار و ۸۰۰ تومانی نزدیک‌تر شود و تا محدوده ۷ هزار و ۷۷۰ تومان افزایش پیدا کند.

با این سطح از قیمت حواله درهم ارزش دلار می‌توانست تا محدوده ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی پیشروی کند.  برخی تحلیل‌گران فنی نیز انتظار دارند که قیمت دلار به روند افزایشی خود ادامه دهد. به باور شماری از آنها، از یکسو، اسکناس آمریکایی توانست در آخرین روز آبان مرز ۲۸ هزار تومانی را به عنوان کف جدید معرفی کند و از سوی دیگر موفق شد محدوده مقاومتی ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومانی را بشکند. این دو متغیر فنی انتظارات صعودی را در بازار تقویت کرده است. روز دوشنبه نیز اسکناس آمریکایی توانست خود را به سطح ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان نزدیک کند. 

 با این حال، بازار در روزهای قبل چند بار نتوانست از سد ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان عبور کند. به این ترتیب، تا محدوده یاد شده شکسته نشود، خبری از رشد معنادار قیمت نخواهد بود.

 

منبع : دنیای اقتصاد