شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز (یک‌شنبه) اول اسفند ماه 95، با افزایش 59 واحدی به رقم 77 هزار و 658 واحد رسید.

شاخص کل هم‌وزن نیز با افزایش 67 واحدی عدد 15 هزار و 718 واحد را به نمایش گذاشت؛ همچنین شاخص سهام آزاد شناور با کاهش 12 واحدی روی عدد 85 هزار و 96 واحد متوقف شد.

شاخص بازار اول نیز در حالی با کاهش 153 واحدی به عدد 55 هزار و 81 واحد رسید که شاخص بازار دوم با 1219 واحد افزایش به رقم 165 هزار و 507 واحد دست یافت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش 2 واحدی به عدد 850 واحد رسید.

بر اساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت هلدنیگ پتروشیمی خلیج فارس با 63 واحد، پتروشیمی مبین با 37 واحد و پالایشگاه نفت تهران با 30 واحد افزایش بیشترین تاثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک ملت با 39 واحد، معدنی‌و صنعتی چادرملو با 31 واحد و پالایش و نفت بندرعباس با 23 واحد بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس،‌ ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از 152میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن 711 میلیون و 813 هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 55 هزار و 589 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های کنترل خوردگی تکین کو، سیمان شاهرود، داروسازی سینا، پاکسان، سیمان کرمان‌، حق تقدم خرید سهام نفت پارس، اوراق مشارکت شهرداری کرج، از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و درمقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سیمان آرتا اردبیل، حق تقدم خرید سهام لیزینگ رایان‌ سایپا، سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری،‌همکاران سیستم ، واسپاری ملت، بانک تجارت،‌بانک کارآفرین، گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو،‌ تراکتورسازی ایران، مهندسی نصیر ماشین، کارخانجات تولیدی شهید قندی، شیشه و گاز، سیمان خزر، صنایع لاستیکی سهند، مهندسی حمل و نقل پتروشیمی، نورد و تولید قطعات فولادی،‌توسعه معدنی و صنعتی صبا نور، ملی صنایع مس ایران، کمک فنر ایندامین سایپا، سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان،‌ سیمان تهران، کارخانجات پلاسکوکار سایپا، سیمان خوزستان، قند مرودشت، قند اصفهان‌،‌حمل و نقل توکا، عمران و توسعه شاهد، کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان، پالایش نفت شیراز، توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، ریل پرداز سیر، کی‌بی‌سی، آهن و فولاد ارفع، بانک حکمت،‌ تولید مواد اولیه دارویی البرز بالک، اوراق گواهی سپرده عامل بانک گردشگری متوقف شدند.

به گزارش فارس،‌ امروز در بازار 2 سهام 17 میلیون سهم سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان میان سهامداران عمده این سهم منتقل شد.

در سرمایه‌گذرای گروه توسعه ملی اما کمتر از 10 میلیون سهم به ارزش کمتر از 2 میلیارد تومان میان سهامداران عمده منتقل شد.

براساس این گزارش امروز بورس تهران شاهد معاملاتی متعادل و حرکت محتاطانه حرفه‌ای‌ها همزمان با توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی خوش اقبال بازار برای اعلام تعدیل سود برآوردی در بودجه‌های سال مالی 96 روبرو بود.

در این میان شرکت‌های بازار دومی با اقبال بیشتری از سوی خریداران اغلب نوسان‌گیر بازار روبرو بودند. همزمان انتظار برای گزارش‌های عملکردی و برآوردی مناسب در گروه معدنی‌ها امروز گروه سرب و روی را پیشرو گروه معدنی‌ها کرد.

در عین حال امروز در گروه پالایشی‌ها، پالایش نفت تهران در حالی معاملاتی متعادل را در دامنه نوسان مثبت قیمتی نظاره‌گر بود که با اقبال خریداران اغلب حقیقی همچنان روبرو است. از سوی دیگر افزایش قیمت اوره گرانول در بازارهای جهانی و همچنین آمونیاک و نیز رشد قیمت این محصول از ابتدای امسال تاکنون باعث شد، تا امروز گروه پتروشیمی‌ها مورد توجه معامله‌گران بازار قرار گیرند.

در این بین در گروه عرضه برق و گاز و بخار آب گرم نماد پتروشمیی مبین با تغییر قیمت‌ها در دامنه نوسان مثبت قیمتی همزمان با افزایش خریداران اغلب حقیقی روبرو شد؛ امروز همچنین گروه سیمانی‌ها به دنبال اقبال شکل‌ گرفته در روز گذشته شاهد معاملاتی کم حجم اما در دامنه نوسان مثبت قیمتی بود.

در گروه خودرویی‌ها اما افزایش عرضه در برابر تقاضای سهام امروز باعث شد تا روندی متعادل بر معاملات این گروه در دامنه منفی قیمت‌ها شکل بگیرد؛ از سوی دیگر در گروه شوینده‌ها امروز ساینا و گلتاش توانستند با اقبال خریداران اغلب حقیقی روبرو باشند.

 بازار سهام امروز بازاری متعادل بود که معامله‌گران در گروه‌های شاخص‌ساز به دنبال نقد کردن بازدهی‌ها و در مقابل جایگزینی با سهام شرکت‌های کوچک و برخوردار از سهام شناوری پایین در بازار دوم بورس بودند.