علی فاضلی رییس اتاق اصناف ایران با اینکه حادثه ساختمان پلاسکو واقعه دردناکی است ، گفت: آنچه باعث بروز این حادثه شده است، نبود امکانات زیربنایی در این ساختمان بوده که متاسفانه از این دست ساختمان های قدیمی و فاقد امکانات در تهران زیاد داریم .

فاضلی با اعلام اینکه ساختمان پلاسکو بیمه نبوده، افزود: شواهد نشان می دهد که 600 واحد صنفی که اکثر آنها تولید کننده و تنها دو طبقه اول آن فروشنده بودند، در این ساختمان فعالیت داشتند و بسیاری از آنها بیمه نبودند.

وی ادامه داد: وقوع این حادثه تلخ باعث می شود که به صورت جدی تر ساماندهی صنوف را با رویکرد تازه ای مدنظر قرار دهیم و واحدهایی که با مواد اشتغال زا سر و کار دارند را در شهرک های صنفی مستقر کنیم .

وی با بیان اینکه متاسفانه این ساختمان گازکشی نبوده است، تصریح کرد: ساختمان پلاسکو فاقد لوله کشی گاز بوده و کسبه این ساختمان برای گرم کردن واحدهای تجاری خود از گازهای دستی استفاده می کردند و این مسله نشان می دهد مسئولان شهری کوتاهی کرده اند و درست است که تذکر داده اند اما کافی نیست و باید جدی تر عمل می کردند.

رییس اتاق اصناف ایران با اظهار تاسف برای ضایعه درگذشت همکاران صنفی و آتش نشان های دلسوز اظهار کرد: امیدواریم هر چه سریعتر روند کمک رسانی صورت بگیرد و عزیزان آتش نشانی که در این حادثه گرفتار شدند نجات یابند و اصناف کشور قدردان زحمات آتش نشانان عزیز خواهند بود.

وی با تاکید بر اینکه کمیته ویژه رسیدگی به حادثه ساختمان پلاسکو و وضعیت اصناف این سانحه در دستور کار اتاق اصناف ایران قرار گرفته است، افزود: این حادثه باید درس عبرتی باشد برای مسئولان شهری تا برخورد قاطع تری با این دست ساختمان های فاقد امکانات که هنوز با تعداد زیادی کسبه مشغول فعالیت هستند داشته باشند تا دیگر شاهد این دست حوادث نباشیم .

فاضلی اظهار کرد: با توجه به اینکه در آستانه شب عید قرار داریم، این واحدها بیشتر تولیدی بودند و کالاهای زیادی را در انبارها دپو کرده بودند که تاکنون میزان خسارت این کالاها براساس برآورد اولیه ای که از اتحادیه های پوشاک واتحادیه کالای کشباف و اتحادیه پیراهن دوزان و اتحادیه لوازم ورزشی داشته ایم بیش از 1500 میلیارد تومان بوده است . برای میزان دقیق خسارات باید منتظر اتمام کمک رسانی و آوار برداری باشیم که در حال حاضر آنچه اهمیت دارد نجات حادثه دیدگان گرفتار است.

رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه این ساختمان بیمه نبوده است ، تاکید کرد: اتاق اصناف ایران با همراهی اتحادیه های صنفی و کمک دولت و با توجه به پیام رییس جمهور و معاون اول ایشان اقدامات لازم را برای حمایت از کسبه این ساختمان خواهد داشت و بعد از برآورد خسارت، کمک های لازم برای سرمایه گذاری در بخش ماشین آلات تولیدی و کالاها صورت خواهد گرفت.