قیمت هر بشکه نفت برنت، برای تحویل در ماه فوریه، امروز با یک سنت کاهش به 55 دلار و 15 سنت رسید. قیمت نفت برنت روز جمعه 11 سنت افزایش یافته بود. بازارهای نفت روز دوشنبه به دلیل کریسمس تعطیل بودند.
قیمت نفت خام آمریکا برای تحویل در ماه فوریه نیز با 10 سنت افزایش به 53 دلار و 12 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا روز جمعه به بالاترین رقم 17 ماه گذشته رسیده بود.
از روز اول ژانویه، توافق اوپک و تولید کنندگان غیر عضو این سازمان برای کاهش حدودا 1.8 میلیون بشکه ای تولید اجرایی می شود. هدف از این طرح تقویت قیمت نفت است که در طی بیش از دو سال گذشته به دلیل مازاد عرضه جهانی به شدت کاهش داشته است.
تومومیچی آکوتا، اقتصاددان ارشد موسسه تحقیقاتی میتسوبیشی یو اف جی در این باره گفت: «کاهش تولید اوپک در حال نزدیک شدن است، اما از آنجایی که خبرهای چندانی در مورد تولید کنندگان مخابره نمی شود، بازار سیاست صبر و انتظار را پیشه کرده است.»
در حالی که تولید کنندگان مهم عضو اوپک از حمله عربستان قرار است تولید خود را از سال آینده میلادی کاهش دهند، کشورهای لیبی و نیجریه از کاهش تولید معاف شده اند. این کشورها اخیرا تولید خود را افزایش داده اند.
لیبی تولید خود را حدود 22 هزار بشکه در روز افزایش یافته و ممکن است در طی 3 ماه آینده 270 هزار بشکه به تولید خود اضافه کند.
آکوتا افزود: «این مسئله این نگرانی را افزایش می دهد که به رغم توافق کاهش تولید، عرضه و تقاضا در بازار احتمالا چندان به هم نزدیک نخواهند شد.»