محمد باقر نوبخت در حاشیه مراسم اختتامیه طرح سرشماری نفوس و مسکن سال 95 در مصاحبه با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا این امر به پایین آمدن نرخ ارز می انجامد؟ گفت: انشاء الله ، باید پایین بیاید.
وی با بیان اینکه ممکن است افزایش نرخ ارز موجب خرسندی صادر کنندگان شود زیرا می توانند با هر دلاری که می آورند ریال بیشتری به دست آورند ، گفت: ارز در کشور ما فراتر از یک وسیله مبادله محسوب می شود ودر دنیا به این شکل و گستردگی نیست.
سخنگوی دولت با بیان اینکه آثار روانی افزایش نرخ برابری ریال و دلار بر سایر کالاها اثر خواهد داشت ، گفت : این ارقام با هر انگیزه برای ما شناخته شده است.

وی گفت: این رقم که الان در بازار است و در یک روز صد تومان بالا می رود نشان دهنده امری روانی است.
محمدباقر نوبخت گفت: در شش ماهه دوم سال قبل با توجه به اینکه قیمتهای نفت حتی به زیر 25 دلار هم رسید، روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و مجبور شدیم به طرحهای عمرانی ، اعتباری پرداخت نکنیم.

وی گفت: در شش ماهه اول امسال درآمدهای فروش نفت را به صورت پیش فروش استفاده کردیم.
نوبخت گفت: با افزایش قیمت نفت در شش ماهه دوم امسال که فروش نفت ما به 2.5 میلیون بشکه در روز رسیده است ، فشاری که در شش ماهه اول به خاطر کمبود درآمدهای نفتی سال قبل بود ، جبران شد.

وی گفت: این امر باعث شد که بتوانیم به طرحهای عمرانی پرداخت کنیم و تلاش خواهیم کرد قبل از پایان ماه حقوق کارکنان دولت را بپردازیم.
سخنگوی دولت با اشاره به پرداخت 14 هزار و 700 میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم گفت: همچنین مطالبات و پاداش بازنشستگی فرهنگیان و بودجه های دیگر آموزش و پرورش نظیر بودجه توزیع شیر در مدارس با بیش از 2 هزار و 700 میلیارد تومان پرداخت شد.

وی با تاکید بر اینکه پرداختها را منظم خواهیم کرد ، گفت : قرار است قبل از پایان این هفته طرح های اولویت دار را دسته بندی و برای اتمام آنها بودجه عمرانی تزریق کنیم.
نوبخت با بیان اینکه در طرح سرشماری عمومی نفوس و مسکن امسال ، کار بزرگ ملی صورت گرفت ، گفت : از همه دستگاهها ، رسانه ملی، مطبوعات تقدیر و قدردانی می کنیم که برآیند فعالیت آنها در واقع پایه تصمیم گیری آینده کشور خواهد بود.