در آستانه انتشار صورت مذاکرات نشست اوایل ماه جاری فدرال رزرو آمریکا و تقویت احتمال افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر، قیمت طلا امروز نوسان چندانی را شاهد نبود.
انتشار آمارهای مثبت از میزان فروش خانه در امریکا نیز بیش از پیش چشم انداز اقتصادی آمریکا را تقویت کرده، به نحوی که بر اساس اعلام موسسه فدواچ تول، تجار احتمال افزایش نرخ بهره در ماه دسمابر را صد درصد ارزیابی می کنند.
بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا امروز بدون تغییر در رقم 1212 دلار و 45 سنت ثابت بود. در جلسه قبلی، قیمت فلز زرد تحت تاثیر تقویت بازارهای سهام، 0.15 درصد کاهش داشت. قیمت طلای آمریکا نیز امروز با 0.1 درصد افزایش به 1212 دلار و 40 سنت رسید.
تحلیلگران هشدار می دهند که افزایش نرخ بهره و مثبت تر شدن احساس سرمایه گذاری در بازارهای سهام می تواند تاثیر بیشتری بر قیمت طلا بگذارد.
قیمت طلا به شدت نسبت به افزایش نرخ بهره حساس است، زیرا چنین افزایشی هزینه فرصت سرمایه گذاری در بازار طلا و افزایش ارزش دلار می شود که هیچ کدام به نفع قیمت طلا نیست.
حجم دارایی های اس پی دی آر گلد تراست بزرگترین صندوق سرمایه گذاری در بازار طلا روز سه شنبه 0.42 درصد کاهش یافت و به 904.91 تن رسید. حجم دارایی ها از ابتدای ماه جاری تاکنون 4 درصد افت داشته است.
در حالی که پیروزی دونالد ترامپ موجب تشویق خرید فیزیکی طلا در اروپا شده، دارندگان سنتی طلا در آمریکا افزایشی در خرید طلا نداشته اند.