روزهای رخوت‌آلود بازار سهام در شرایطی از اواسط فروردین ماه ادامه یافت که از ابتدای هفته گذشته، شاهد افزایش فشار فروش‌ها در این بازار هستیم.

با کمی نگاه به گذشته و در نظر گرفتن رشد بی وقفه قیمت‌ها در زمستان 94، روند فعلی تا حدود زیادی قابل توضیح است. زمانی که موج اخبار، بسیاری از افراد حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای را با هدف سودآوری یک شبه به بازار وارد کرد، اصلاح قیمت‌ها با همان شیب صعود دور از انتظار نبود. در اقتصادی با تورم حدود 10 درصدی و رشد محدود، کسب سودهای غیرمتعارف در هیچ بازاری به صورت مداوم امکان‌پذیر نخواهد بود. بر این اساس، اعتباراتی که بسیاری از سهامداران با نرخ سودهای بالا دریافت کرده بودند دیگر صرفه نداشته و همین عامل موضوع مهمی در جهت افزایش فشار فروش‌ها بوده است.

به نظر می‌رسد نوسان گیری که به‌ویژه در دولت‌های نهم و دهم عادت بسیاری از فعالان بازارها شده بود، همچنان به قوت خود باقی است. موضوعی که به واسطه تورم بالا، چندان در عملکرد ظاهری بنگاه‌های اقتصادی مشکلی ایجاد نمی‌کرد. اکنون اما با ثبات نسبی فضای اقتصادی و کنترل تورم افسارگسیخته، برای تکمیل حلقه رفتار منطقی در بازارهای مالی، نیاز به تغییر رویکرد بازیگران آن است.

گرچه موج سواران بورس در شرایط کنونی با خروج خود از بازار، فشار نسبتا قابل‌توجهی را به قیمت‌ها وارد کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد غربال سهامداران واقعی از سفته بازان، در بلندمدت وضعیت باثبات‌تری را در بورس رقم بزند. جذابیت قیمت بسیاری از سهام ها با توجه به نزدیک شدن به سطوح حمایتی بنیادی، عاملی است که می‌تواند در آینده‌ای نه چندان دور، رونقی نسبی در بازار سهام ایجاد کند. رونقی که البته نیازمند تغییر الگوی رفتاری معامله‌گران برای پایداری بیشتر است.