عضو شورای عالی بورس، ادغام بانک‌ها را تنها راه نجات صنعت بانکداری در شرایط رکود فعلی عنوان کرد و گفت: صنعت بانکداری در میان مدت به واسطه مشکلات خود، سود کمتری را برای سهامداران خود محقق خواهد ساخت .

حسین عبده تبریزی عضو شورای عالی بورس در گفت‌وگو با فارس در برابر این پرسش که چه زمانی بازار سهام از رخوت و شرایط خنثی خارج خواهد شد؛ گفت: نمی توانم روند پیش رو را پیش بینی کنم، چون اطلاعات جدیدی از رخدادهای درونی بازار ندارم و در بازار نیستم، اما با این همه همچنان روند های عمومی را پیگیری می‌کنم .

وی درباره ایده اخذ مالیات از معاملات کوتاه مدت نگر (نوسان گیری) گفت: چون سفته بازی بسیار بالا است و شاید هنوز صلاح بر این باشد که این ایده مورد بررسی قرار گیرد، ولی باید وقت مناسب آن را پیدا کرد و به نظر می رسد در شرایط خوب بازار اخذ این مالیات از معاملات نوسانگیری کمتر از سه ماه ، شاید کمی به بازار سهام کمک کند که به سمت سرمایه گذاری های بلند مدت حریان پیدا کند .

دبیر کل اسبق بورس تهران با اشاره به وضعیت صنعت بانکداری گفت: در بازار سرمایه ایران ناگزیریم که بسیار فراتر از گزارش ها و صورت های مالی شرکت ها حرکت کنیم و سطح تحلیل های خود را افزایش دهیم .

وی با بیان اینکه عملکرد ضعیف بانکها تنها ناشی از اقتصاد کلان کشور نیست، عنوان کرد: این نگرانی وجود داد که هنوز نمی دانیم تا چه میزان باید به ارقام اعلام شده ترازنامه‌ای از سوی بانک ها اعتماد و اتکا کرد .

به گفته این استاد دانشگاه لحاظ کردن وجه التزام در سود بانک ها و عدم دریافت ذخیره مشکلی است که در حال حاضر از سوی بانک ها اعمال و هیچ ایرادی نیز به آن وارد نمی شود .

عبده تبریزی برخی از ارقام اعلامی از سوی بانک ها را نگران کننده دانست و دارایی های فیزیکی بانک ها را مورد اشاره قرار دادو گفت:صنعت بانکداری در میان مدت به واسطه مشکلات خود، سود کمتری را برای سهامداران خود محقق خواهد کرد .

رفع مشکلات صنعت بانکداری در گرو افزایش سرعت کنترل بانک مرکزی بر این صنعت است و در این میان تنها موضوع روشن در نظام بانکی را که از امکان توسعه برخوردار است، پایین بودن مجموع اعتبارات اعطایی آن است که می تواند توسعه یابد .

مشاور مدیریت و تأمین مالی وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از پرداخت نرخ های بالا برای سپرده های سرمایه گذاران از سوی برخی از بانک و موسسات مالی و اعتباری، از این اقدام به عنوان عاملی نام برد که سبب شده است، تا دیگر بانک ها نیز مجبور به پرداخت چنین نرخ هایی به سپرده گذاران خود شوند .

وی با بیان اینکه در حال حاضر بهترین بانک های ایران توان پرداخت سود هایی با نرخ 20 درصد را ندارند، از ادغام بانک ها در جهت تجدید ساختار صنعت بانکی و کاهش نرخ سود بانکی به عنوان راه حل هایی نام برد که صنعت بانکداری کشور ناگزیر به اجرای آن است .