در دویست وسی و ششمین جلسه کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی بر افزایش سهم تولید دانش‌­بنیان کشور در بازارهای بین­‌المللی تاکید شد.

 در این جلسه که به ادامه بررسی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی اختصاص داشت، راهکارهای پیش رو جهت تحقق شعار سال مورد بررسی و هم اندیشی قرار گرفت. به همین منظور طی گزارشی وضعیت شرکت­های دانش­‌بنیان و قواعد و زیرساخت­های حمایت از این شرکت‌ها و همچنین عملکرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این حوزه مورد بحث و بررسی اعضاء قرار گرفت.

پس از ارائه این گزارش، اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که اهم آن شامل افزایش سهم تولید دانش‌­بنیان کشور در بازارهای بین­‌المللی، حمایت بیشتر از فعالیت بخش خصوصی در اقتصاد، تمرکز بر فرآیند جذب و به کارگیری نیروهای نخبه در تصمیم­‌گیری‌ها و سیاستگذاری‌های کشور، توجه بیشتر بر مقوله تحقیق و توسعه فعالیت­های اقتصادی و دانش‌­بنیان، روان‌سازی ساختارهای قانونی در راستای تبادل فناورانه و دانش­‌بنیان با محیط بین‌المللی، تمرکز هدفمند بر توسعه فناوری‌های دانش‌­بنیان، آموزش و هدایت فعالیت­های دانش‌­بنیان به سوی حل مشکلات جاری، به‌کارگیری علوم انسانی با محوریت مدل­‌سازی مدیریت اقتصاد مبتنی بر دانش و فناوری و لزوم تخصص­‌محوری در فرآیندهای اقتصادی و مدیریتی کشور است.