محمد حسن زدا در ارتباط تلفنی با برنامه روی خط خبر شبکه خبر سیما که با موضوع مسائل و دغدغه های کارگران فصلی برگزار شد، درباره کارگران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی گفت: حدود 250 هزار کارگر فصلی تحت پوشش تامین اجتماعی هستند.

وی گفت: کارگران فصلی با علم و آگاهی در زمان مشخص شده کار می‌کنند و طبق قانون، بیمه بیکاری شامل کسی می‌شود که غیرارادی از کار بیکار شود.

زدا اظهار داشت: عمده کارگران فصلی در حوزه کشاورزی و صنایع وابسته مشغول به کار هستند و از خدمات صندوق بیمه روستائیان و عشایر استفاده می‌کنند. کارگران ساختمانی نیز که حدود یک میلیون نفر هستند، از حمایت‌های قانونی سازمان تأمین اجتماعی برخوردارند.

وی افزود: کارگران فصلی تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی جدای از این دو گروه هستند و به کارگرانی اطلاق می‌شود که در کارگاه‌های مشمول قانون کار به فعالیت می‌پردازند و نوع کار آنها به گونه‌ای است که در فصول معینی به فعالیت می‌پردازند.

زدا ادامه داد: کارگران فصلی تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی از حمایت‌های قانونی این سازمان برخوردارند و در برخی از کارگاه‌های بزرگ مثل صنایع نیشکر نیز که تعداد زیادی از کارگران فصلی مشغول به کار هستند، مزایایی برای کارگران پیش‌بینی شده است که در تمامی ایام سال نیز بتوانند از خدمات سازمان تأمین اجتماعی به صورت اختیاری استفاده کنند.

وی درباره دریافت 3 درصد بیمه بیکاری گفت: حق بیمه بیکاری به این منظور دریافت می‌شود که اگر کارگری در فصل کار بیکاری اخراج شد، بتوانیم بیمه بیکاری پرداخت کنیم.

وی همچنین درباره اینکه قانون پرداخت بیمه بیکاری کارگرانی را که کمتر از یکسال قرارداد نداشته باشند را شامل نمی شود گفت: کارگران فصلی دو گروهند: کارگرانی که کارفرما دارند و آنهایی که کارفرما ندارند. آنهایی که کارفرما دارند کارفرما متصدی پرداخت است. بعضی کارگران فصلی قرارداد مشترک دارند که در مدت زمان بیکاری بیمه اختیاری داشته باشند که پوشش بیمه ای کامل شود.

وی گفت: صندوق بیمه بیکاری تا سال گذشته نزدیک به 700 میلیارد تومان زیان انباشته دارد. اما اگر سازمان تامین اجتماعی تشخیص دهد که فردی مستحق بیمه بیکاری است تقبل می کند و بیمه بیکاری را پرداخت می کند.

زدا معاون سازمان تامین اجتماعی گفت: سازمان تامین اجتماعی از محل منابع عمومی استفاده نمی کند و منابع حاصله باید بوسیله سازمان تامین اجتماعی دریافت شود تا به کارگران پرداخت شود.