پس از آنکه روز شنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرد که ایران به تعهدات خود بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک عمل کرده است، اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم ها علیه ایران را لغو کردند.

سازمان حمایت از صنعت دانمارک واکنشی مثبت به اخبار مربوط به گشوده شدن درهای بازار 80 میلیون نفری ایران نشان داده است.

پیتر تاگسن، معاون رئیس سازمان حمایت از صنعت دانمارک در این باره گفت: «این اتفاق بسیار مثبتی است، زیرا ایران همواره یک بازار بسیار هیجان انگیز با فرصت های خوب برای تجار دانمارکی بوده است.»

وی افزود: «تقاضای بالایی برای محصولات لبنی دانمارک در بین مصرف کنندگان ایرانی وجود دارد، بنابراین ما می توانیم انتظار افزایش صادرات به ایران را داشته باشیم. در زمینه فن آوری های سبز، دانمارک سال هاست که نشان داده می تواند راه حل هایی را ارئه کند که بهره وری در مصرف انرژی را ممکن می سازد. این چیزی است که ایران به دنبال آن است، زیرا آنها به شکلی بد از انرژی خودشان استفاده ی کنند.»

ارزش صادرات کالاهای دانمارکی به ایران در حال حاضر سالانه حدود یک میلیارد کرون است، در حالی که این رقم در مورد ترکیه چند برابر است.

وی افزود: «اگر ما بتوانیم صادراتمان را به ایران افزایش دهیم و در طی 5 سال آینده دو برابر کنیم، این یک دستاورد بسیار مثبت خواهد بود.»

«ارزش صادرات کالاهای دانمارکی به ترکیه که از نظر جمعیت قابل مقایسه با ایران است حدود 8 میلیارد کرون است. این نشان دهنده پتانسیل بالای موجود در بازار ایران در دراز مدت است.»

تاگسن در عین حال هشدار می دهد که موفقیت در بازار ایران مستلزم فائق آمدن بر چالش های قابل توجهی است.

«به مدت 15 سال، فعالیت در بازار ایران از هر جای دیگری دشوارتر بوده است. ایران بازاری با فساد زیاد است.»