ولی الله سیف دیشب در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهارداشت: 28 میلیارد و 100 میلیون دلار از این میزان متعلق به بانک مرکزی و 4 میلیارد و 500 میلیون دلار متعلق به دولت است.

وی افزود : در دوران تحریم شرایط بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم و بیش از 30 میلیارد دلار از منابع کشور قابلیت استفاده نداشت.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: این در حالی است پس از توافق ژنو ماهیانه 700 میلیون دلار از منابع کشور آزاد شد و برای ورود کالاهای اساسی به کشور با استفاده از این منابع نیز محدودیت نداشتیم.

سیف اظهارداشت: بانک مرکزی از منابع ارزی در جهت ایجاد تعادل در بازار و حمایت از کارخانجات و تولید و همچنین ثبات در بازار ارز استفاده می کند.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی باید از حداکثر ذخایر ارزی بهره مند باشد، گفت: در سال‌های گذشته 22 میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور به عنوان وثیقه در چین قرار گرفت و 40 تا 50 میلیارد دلار نیز طلب بانک مرکزی از وزارت و شرکت نفت است که این در تاریخ بانک مرکزی بی سابقه است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: به محض اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها، محدودیت‌ها از منابع ارزی کشور برداشته شد و می توان از این منابع استفاده کرد و بانک مرکزی از این منابع برای ثبات در بازار ارز، ایجاد اشتغال و توسعه صادرات استفاده خواهد کرد.

سیف با بیان اینکه در دوران تحریم هم برخی از بانک‌های کشور در زمینه سوئیفت تحریم نبودند، افزود: در عین حال برخی بانک‌های دیگر در این زمینه تحریم بودند که بلافاصله پس از برداشتن تحریم‌ها سوئیفت در این بانک‌ها هم قابلیت استفاده دارد.

وی افزود: ظرف یک هفته تا ده روز پس از برداشته شدن تحریم‌ها سوئیفت در بانک مرکزی و تمام بانک‌ها انجام می شود.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه در 4 سال گذشته ارتباطات بانکی ما با خارج از کشور قطع بود و بانک‌های ما عقب ماندند، تصریح کرد: یکی از اقدامات ما پس از رفع تحریم‌ها به روز شدن بانک‌ها و استاندارد کردن آنها و اصول حاکمیتی در شرکت های زیر مجموعه است.

سیف با اشاره به اینکه حداقل نسبت سرمایه بانک‌ها باید 12 درصد باشد، اظهارداشت: این حداقل به طور متوسط در بانک‌های کشورمان 4 و نیم درصد است که بسیار پایین است و یکی از اقدامات اساسی ما پس از لغو تحریم‌ها رساندن این شرایط به نُرم قابل قبول بین المللی است.

وی همچنین در خصوص نرخ ارز در بازار پس از برداشته شدن تحریم‌ها گفت: به دلیل آشنایی و اطلاع رسانی های مردم در خصوص برجام آثار هیجانی در بازار وجود نخواهد داشت اما آثار دائمی آن افق بسیار مثبتی را پیش رو نشان می دهد.

سیف، پیش بینی رشد اقتصادی بالای 5 درصد در سال آینده را از جمله این افق مثبت پیش رو دانست و افزود: این رشد تا 8 درصد هم پیش بینی شده است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ما از ثبات و آرامش در بازار ارز حمایت می کنیم، گفت: نرخ ارز در بازار تابع عرضه و تقاضاست و بانک مرکزی وظیفه جهت دهی و نظارت بر عملکرد بازار را برعهده دارد.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته حجم واگذاری ارز در بازار از سوی بانک مرکزی بسیار بالاتر از الان بود، خاظرنشان کرد: تا سال‌هایی تا 70 درصد ارز بازار را بانک مرکزی تامین می کرد اما هم اکنون که حجم صادرات غیر نفتی کشور به بیش از 40 میلیارد دلار رسیده است، بانک مرکزی تنها بازیگر در بازار ارز نیست.

سیف با بیان اینکه نرخ ارز در بازار متناسب با هر اتفاق تحت تاثیر قرار می گیرد، اظهارداشت: ریسک برابری ارز با پول ملی هر کشور برای فعالان اقتصادی یک امر شناخته شده و پذیرفته شده است.

وی با اشاره به برنامه بانک مرکزی برای تک نرخی کردن نرخ ارز در بازار، گفت: پیش بینی ما این است که شش ماه بعد از اجرای برجام و لغو تحریم‌ها مقدمات لازم برای تک نرخی کردن ارز فراهم می شود.

رئیس کل بانک مرکزی به شکایت این بانک از آمریکا در خصوص برخی مطالبات از این کشور اشاره کرد و افزود: مرحله اول رسیدگی به این شکایت به نفع جمهوری اسلامی ایران به پایان رسیده است.

سیف با اشاره به اینکه به موجب قانون پولی - بانکی کشور بانک‌های خارجی می توانند به صورت دفتر نمایندگی، شعبه و یا مشارکت و سهامداری در کشورمان فعالیت کنند، گفت: از کشورهایی در منطقه و اروپا در زمینه های مختلف در این باره اعلام آمادگی شده است.

وی با بیان اینکه نظام بانکی کشور از یکسری مشکلات ساختاری رنج می برد، افزود: بخش عمده این مشکلات به خود بانک‌ها مرتبط نیست و از بیرون و در طول سالیان گذشته به نظام بانکی کشور تحمیل شد که اصلاح این وضعیت از جمله برنامه های جدی بانک مرکزی پس از اجرای برجام است.

سیف با اشاره به اینکه 15 درصد از مطالبات بانک‌ها به ارزش یکصد هزار میلیارد تومان از دولت است، تصریح کرد: همین حدود مطالبات غیر جاری و به همین اندازه ملک و املاک و واسطه گری است که اینها با نقش و ساختار بانک‌ها سازگار نیست.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: 45 تا 50 درصد منابع بانک‌ها منجمد است و تحرک ندارد و به همین خاطر بانکها نمی توانند آنگونه که باید از فعالیت‌های اقتصادی حمایت کنند.

سیف با بیان اینکه برخی از بانک‌ها به سمت بنگاه داری رفته اند، افزود: بانک مرکزی به هیچ وجه این وضعیت را تحمل نمی کند.

وی، موسسات غیر مجاز را موجب اخلال در آرامش نظام بانکی دانست و گفت: سعی کرده ایم با جلب همکاری دیگر مراجع تصمیم گیری از جمله قوه قضائیه، نیروی انتظامی، وزارت کشور و اطلاعات این موسسات را سامان دهی کنیم و آنها را به انضباطی برسانیم که البته هنوز کامل نیست.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص آخرین وضعیت موسسه مالی ثامن الحجج تصریح کرد: مقرر شده که بانک پارسیان مطالبات طلبکاران این موسسه را پرداخت کند.

سیف با اشاره به اقدامات بانک مرکزی برای تعدیل نرخ سود، گفت: با این اقدامات نرخ سود از 29 به ۱۹.۵ درصد کاهش یافته در حالی که نرخ تورم به 12 تا 13 درصد رسیده است، این وضعیت قابل قبول نیست.

وی همچنین گفت: آزاد شدن منابع مالی کشور پس از اجرای برجام بر تورم تاثیر نمی گذارد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به مراحل پایانی تدوین دو قانون بانک مرکزی و بانک‌ها، تصریح کرد: پس از تکمیل آنها این قوانین به صورت لایحه به مجلس می رود و به هیچ وجه در آنها بحث انحلال شورای پول و اعتبار نیست بلکه وظایف این شورا به دو شورای دیگر محول می‌شود.

سیف با بیان اینکه پس از اجرای برجام و رفع تحریم‌ها تحول جدی در اقتصاد کشور ایجاد خواهد شد، اظهارداشت: تلاش می کنیم تا اقتصادمان را در جهت رو به رشد قرار دهیم و با استحکام هرچه بیشتر بانک‌ها نقش حمایتی آنها از اقتصاد بیشتر شود.

رئیس کل بانک مرکزی، ایجاد بازارهای جدید، جذب سرمایه گذاری‌های مستقیم به منظور ایجاد اشتغال و استفاده از فناوری‌های برتر را از جمله برنامه های بانک مرکزی دانست وافزود: نظام بانکی کنونی مناسب این وضعیت نیست و باید متحول شود.