ملت ایران : محمدعلی جبرئیلی، مدیر عامل شرکت سایپا پرس گفت: در شرایط کنونی اجرای درست قوانین حمایتی چون جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی، تجمیع عوارض، جوایز صادراتی، یکسان‌سازی نرخ ارز و حذف موانع گمرکی، کمک شایانی به رفع مشکلات صنعت خودرو خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت سایپا پرس افزود: راه‌های زیادی برای عبور از مشکلات وجود دارد که نیازمند اراده قوی و همکاری همه جانبه متولیان و نهادهای دخیل در این امر است.

جبرئیلی در این خصوص به بررسی چشم انداز و دستورالعمل جامع جهت اتخاذ سیاست‌های ثابت و بلندمدت در صنعت خودرو و نظارت کامل بر اجرای صحیح آن، تصویب قوانینی سازنده همچون اجازه واردات فناوری‌های نوین به واحدهای قطعه ساز، اتخاذ سیاست صادرات محور، جهت ایجاد بازارهای هدف درمنطقه و کشورهای همسایه با مزیت رقابتی تولید و حمایت دولت از مدیران بخش خصوصی به منظور ورود فناوری‌های جدید و روز دنیا در راستای به روزرسانی امکانات و تجهیزات، امکان رقابت با رقبای خارجی، اشتغال‌زایی و در نتیجه بهبود وضعیت و بقای واحدهای قطعه‌ساز اشاره کرد.

وی همچنین با اشاره به فضای تولیدات داخلی و محصولات چینی موجود در بازار این صنعت افزود: خوشبختانه در داخل کشور پتانسیل و توانمندی بسیار خوبی در تولید قطعات با کیفیت وجود دارد و حضور فعال و پرنشاط قطعه‌سازان داخلی در دهمین نمایشگاه بین المللی قطعات، لوازم و مجموعه های خودرو نشان‌دهنده این‌ مطلب است.

مدیرعامل شرکت سایپا پرس با بیان اینکه فعالان این بخش با حمایت و همکاری متولیان می توانند ضمن برطرف کردن نیاز بازار داخلی، صادرات خوبی نیز داشته باشند افزود: استفاده از قطعاتی که در داخل کشور طراحی و ساخته می شوند، جایگزینی آن‌ها با قطعات نامرغوب چینی می تواند موجب تقویت تولید داخلی و رونق اقتصادی کشور شده و از ورود کالای نامرغوب و قاچاق به بازار قطعه جلوگیری نماید.

 وی ادامه داد: باید با الهام گرفتن از فرمایشات مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی مبنی بر تشخیص حوزه‌های فشار و متعاقبا تلاش برای کنترل و بی‌اثر کردن آن‌ها و در شرایط آرمانی تلاش برای تبدیل این فشارها به فرصت در راستای کاهش وابستگی‌ها و تاکید روی مزیت‌های تولید داخل و تلاش بر خوداتکایی، در مسیر شکوفایی اقتصادمان گام برداریم.

مهندس جبرئیلی در ارتباط با فضای پساتحریم و تاثیرات آن افزود: شرایط پساتحریم در صورتی که به درستی مدیریت شود و از ظرفیت‌های آن به خوبی بهره‌برداری شود  می‌تواند دستاوردهای زیادی را به همراه داشته باشد .

وی ادامه داد: تعامل و همکاری با شرکت‌های معتبر و صاحب تکنولوژی دنیا، جذب سرمایه گذار و ورود دانش فنی مورد نیاز، تأمین به موقع مواد اولیه و حذف دلال‌ها و واسطه‌ها که موجب تحمیل هزینه مضاعف شده‌اند؛  با مدیریت مناسب و کارآمد می‌توان از این شرایط در راستای رونق اقتصادی و رشد تولید استفاده کرد و این صنعت را به روزهای خوب و شکوفایی خود برگرداند و توسعه صادرات و ورود به بازارهای جدید از جمله مزایای آن است.

جبرئیلی همچنین بر حذف دلال ها و واسطه ها که موجب تحمیل هزینه های مضاعف شده اند تاکید کرد.

شرکت سایپا پرس به عنوان بزرگترین تولید کننده قطعات پرس خاورمیانه در سال 1378 توسط گروه خودروسازی سایپا به منظور تولید قطعات پرسی بدنه خودرو تاسیس شد؛ این شرکت مجهز به خطوط رباتیک پرسکاری G1 ،G2 ، G3  و پروگرسیو ، برشکاری بلیلینگ، کاتولنت، پرس‌های هیدرولیکی و سالن مجموعه‌سازی و پرس شاپ می‌باشد.