رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه دیپلماسی ایران از هوشمندی برخوردار بوده است گفت: ایران وقتی می تواند در تمامی مسائل بین المللی موفق شود که از پتانسیل اقتصادی قوی برخوردار باشد.

علی لاریجانی دیشب در هیأت قمی های مقیم تهران گفت: از اینکه توفیقی حاصل شده تا در جمع شما هستم خوشحالم امیدوارم از ظرفیت این نشست ها بیشتر برای شکوفایی استان قم استفاده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وضعیت کنونی قم تا حدی متأثر از مسائل کلان کشور و بخشی از آن به شرایط شهر قم بستگی دارد، آن مقداری که مربوط به شرایط کلی کشور است به دلیل گرفتگی هایی که از لحاظ اقتصادی به وجود آمد است اما بخشی از مسائل قم مربوط به نوع شهرسازی است.

لاریجانی با تأکید بر اینکه به آینده کشور امیدوارم گفت: در آینده وضعیت کلان کشور بهتر خواهد شد و باید توجه داشت که در دهه اخیر شرایط بین المللی کشور سخت بود و غربی ها موانعی را در مسائلی مانند هسته ای و تحریم ها ایجاد کردند و حتی در شئون دیگر نیز دردسرهایی از سوی دشمنان ایجاد شد.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: در مسئله هسته ای به نظر بنده هوشمندانه عمل شد و ایران توانست صاحب دانش هسته ای شود البته در این راه هزینه هایی نیز داده شد اما امروز ایران اسلامی در بخش تکنولوژی صاحب نظر است.

وی گفت: دشمنان در دوره های گذشته تلاش کردند ایران مسئله هسته ای را به صورت ناقص رها کند و فشارهای زیادی در این رابطه اعمال کردند و حتی در باغ سبز نشان می دادند تا ایران موضوع پیشرفت هسته ای را رها کند اما ایران مسیر را طی کرد.

لاریجانی افزود: ایران همواره تلاش برای مذاکره می کرد اما فشارهای آنان باعثشد که به تفاهم نرسیم و آنان به مسیر خود رفتند و ایران نیز در موضوع هسته ای راه خود را برای تکمیل پیگیری کرد.

رئیس مجلس افزود: غربی ها در سه سال و نیم گذشته پیشنهاد دیگری را در خصوص مسئله هسته ای مطرح کردند و پذیرفتند تست هایی در این زمینه شود البته آنان به صورت شفاهی اذعان می کردند غنی سازی ایران را قبول دارند اما تست ما براین اساس بود که باید این موضوع را به صورت مکتوب بیان کنند به دلیل اینکه حرف شفاهی در دنیای دیپلماسی می تواند تغییر کند و آنان بعداز مدتی نشان دادند که غنی سازی را پذیرفته اند بعداز آن مذاکرات جدی آغاز شد که عمدتاً در دولت یازدهم صورت گرفت.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: فکر می کنم ایران مسیر درستی را طی کرده به دلیل اینکه هم دستاورد فنی داشته و هم اینکه چون می خواستیم توانستیم دستاوردها را تثبیت و فشارها را از روی کشور برداریم، با توجه به این موضوعات مذاکرات آغاز شد تا دستاوردها تثبیت و فشارها کاهش یابد البته در این خصوص بحثهای زیادی است اما آنچه اطلاع دارم و در حین مذاکرات گزارش داده می شد ما توانستیم پیش برنده عمل کنیم البته داد و ستد بود اما به نظرم اهداف ایران محقق شد.

لاریجانی گفت: اینکه عنوان می شود ایران با عجله تصمیم گرفت حرف سنجیده ای نیست به دلیل اینکه در ۳ سال و نیم گذشته دایماً مذاکره کنندگان گزارش می دادند و بررسی هایی صورت می گرفت و گاهی گفته می شد مسیر عوض شود و خیلی بحثدر این رابطه انجام شده و اینگونه نبوده که با تعجیل کار انجام شده باشد.

رئیس مجلس افزود: طرف مقابل در مذاکرات هسته ای تعهد داد که تحریم ها را بردارد و دراین رابطه مکانیزمی طراحی شد و آنان شرط گذاشتند و ما نیز شرط گذاشتیم، شرط ما براین اساس بود که گام اول را آنان بردارند هرچند زمان اجرای آن وقتی است که ما هم اقداماتی کرده باشیم اما اعلام تصمیم بایداز قبل باشد و در این رابطه یک بخش به آمریکا مربوط می شد ویک بخش نیز به اتحادیه اروپا ارتباط داشت البته ما نیز تعداد سانتریفیوژها را تقلیل دادیم.

وی ادامه داد: در نامه مقام معظم رهبری و مصوبه مجلس بیان شده که باید پرونده ای تحت عنوان PMDتعیین تکلیف شود تا بعد جمهوری اسلامی ایران اقدام کند و این موضوع هم درباره مواد غنی شده و هم در خصوص راکتور اراک بود، البته علت داشت به دلیل اینکه آنان ادعایی را از سوی برخی کشورها سامان داده و مطرح کرده بودند و مسئله دعوایی نیز در همین رابطه بود در غیر این صورت بقیه بخش ها حل شده است.

لاریجانی گفت: موضوعی که غربی ها در آن ماجراجویی می کردند و به دنبال تحریم بودند به همین PMDارتباط داشت و بحثما نیز تعیین تکلیف این پرونده بود که امیدوارم با گزارش آمانو و پیش نویس قطعنامه در همین روزهای آینده مسئله بسته شود و اگر اینگونه نشود گام بعدی برداشته نمی شود.

وی افزود: اگر موضوع مذکور انجام شود ایران نیز گام های بعدی را بر می دارد و آژانس نیز گزارش خواهد داد بنابراین باید گام نهایی که همان لغو عملی تحریم ها است صورت گیرد، ما در راه خود صادق هستیم به شرط اینکه آنان نیز به تعهدات خود عمل کنند و در صورتی که آنان در هر بخش عملکرد درستی نداشته باشند ایران نیز می تواند اقدام متقابل انجام دهد.

رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه دیپلماسی ایران از هوشمندی برخوردار بوده است گفت: رفع مشکلات در موضوع هسته ای به مانند این است که سنگی در رودخانه برداشته شود اما باید توجه داشت انجام این مهم به منزله حل تمامی مشکلات نیست و به مانند رودخانه ای است که اگر آب در جریان داشته باشد و سنگ مانع نیز برداشته شود سرعت آب بیشتر خواهد شد اما اگر آبی در جریان نباشد وجود سنگ نیز خیلی مهم نیست.

وی ادامه داد: اگر جریان اقتصاد در داخل کشورفعال شود بسیاری از مشکلات حل می شود و امیدوارم در موضوع هسته ای بقیه راه نیز به صورت صحیح طی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص مسائل منطقه ای گفت: اوضاع منطقه دچار مشکلاتی شده که بخشی از دلیل آن به دلیل وجود تروریست ها است و بخشی از آن به دلیل هوسرانی برخی از کشورها است که باعثشده آتش اختلاف را افزایش دهند و کشورهایی مانند یمن، بحرین، عراق و سوریه در آتشفشانی از مسائل حرکت کنند همین مسئله موصل نیز چیز ساده ای نیست و معلوم است که طراحی وسیعی در این خصوص صورت گرفته که باعثایجاد شعله های جدید در منطقه شود.

لاریجانی افزود: برخی از بمباران ها در منطقه نیز می تواند فضای ناامن ایجاد کند درهر صورت مسائلی مانند همین حمله به هواپیما روسیه در منطقه می تواند جنجال بیافریند.

وی افزود: جریان تروریستی هیچگاه به این اندازه پیشرفت نداشته و در زمانی تنها محدود به حضور نیروهای کمی در افغانستان بود اما امروز تروریست ها افزایش یافته اند و حدود ۳۰ میلیارد دلار سلاح در اختیار دارند و در برخی از مناطق سوریه از موشک تاو استفاده می کنند که البته با توجه به شماره سریال های موشک ها کاملا قابل ردیابی است که از سوی چه کشوری این موشک ها به آنان داده می شود و این موضوعات باعثشده جریان تروریستی در شمال آفریقا، لیبی، مصر، افغانستان و پاکستان حضور داشته باشند.

ایران اسلامی همواره به دنبال ایجاد و پایداری امنیت در داخل و خارج از مرزها بوده است

رئیس مجلس با بیان اینکه در این شرایط آشفته منطقه ایران اسلامی همواره به دنبال ایجاد و پایداری امنیت در داخل و خارج از مرزها بوده است گفت: البته بعید می دانم با این وضعیت بین المللی مسائل سریعا حل شود و فکر می کنم حدود ۵ الی ۶ سال زمان برای رفع مشکلات در این خصوص لازم باشد البته دست خداوند وعقل کشورهای منطقه می تواند زمینه تسریع در رفع مشکلات را فراهم کند.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: باید برای رفع مشکلات آمادگی بیشتری داشت و دراین رابطه با دیپلماسی فعال در منطقه و فهم امنیتی صحیح مسائل مختلف را حل کرد.

وی افزود: ایران در مقایسه با سایر کشورها در مسائل منطقه ای همواره تصمیم صحیحی گرفته است و غربی ها نیز رفتار سنجیده ایران را قبول کرده اند و همواره ایران به آنها تذکر می داد از تروریسم به عنوان ابزار استفاده نکنند که البته در مدیریت صحیح این مسائل نقش مقام معظم رهبری بسیار مهم بوده است و ایشان همواره هدایتگر بوده اند.

لاریجانی با بیان اینکه امیدوارم مسیر خوب طی شده با فکر غنی تداوم یابد افزود: ایران وقتی می تواند در تمامی مسائل بین المللی به صورت مطلوب موفق باشد که از پتانسیل های اقتصادی قوی نیز برخوردار باشد و سابقه نشان داده نقطه آسیب پذیر کشور مسائل اقتصادی است به دلیل اینکه در سایر موضوعات ایران عملکرد خوبی داشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از دلایل ضعف در مسائل اقتصادی مدیریت نارسا و نادقیق بوده و اینکه در سه دهه گذشته نرخ رشد اقتصادی ۳ درصد بوده برای کشوری که می خواهد جهش داشته باشد خوب نیست همچنین متوسط ۱۴ درصدی نرخ تورم باعثایجاد شرایط سخت برای مردم شده که گویای این است اقتصاد ما پیش برنده نیست همچنین نرخ بیکاری ۲۰ درصدی برای کشور جوانی که فارغ التحصیلان بسیاری دارد خوب نیست.

وی ادامه داد: کشور از یک بیماری اقتصادی مزمن رنج برده که بخشی از آن به دلیل مدیریت ضعیف و بخشی به دلیل ساختار اقتصادی غیر صحیح بوده است و باید موانع ساختاری اقتصاد رفع شود به دلیل اینکه مسائلی مانند وجود بیکاران تحصیلکرده تبعات اجتماعی به همراه خواهد داشت.

لاریجانی افزود: با این وضعیتی که سعودی ها برای قیمت نفت به وجود آورده اند و همچنین به خاطر اعمال تحریم ها و اینکه فروش نفت کشور حدودا نصف شد فشار مضاعفی به اقتصاد وارد شد همچنین ساختار اداری کشور به دلیل بزرگ شدن دولت درست نیست و اگر تحولی ایجاد نشود در سال آینده نیز همین مقدار نیز بودجه عمرانی نخواهیم داشت.

ریشه بیانات رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی توجه به تولید و اقتصاد مردمی است

وی گفت: ریشه بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی به این مسائل باز می گردد که باید به تولید توجه کنیم واقتصاد مردمی و صادرات افزایش یابد.

رئیس مجلس افزود: همین مشکلاتی که صادر کنندگان فرش دارند باعثایجاد مسائلی برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان شده است.

لاریجانی گفت: رفع رکود در بخش های مختلف نیاز به مجاهدت دارد و مقام معظم رهبری نیز در این خصوص اظهار داشتند که کار در عرصه اقتصاد نیز مجاهدت است البته در مجلس نیز کارهایی برای تسهیل فضای کسب و کار شد و در لایحه خروج از رکود نیز مجلس کارها را تکمیل کرد اما باید تلاش کرد جلوی گسترش دیوانی کشور گرفته شود به دلیل اینکه کشور باید در حوزه اقتصاد نظارت و هدایت کند و دولتی چابک و کوچک باشد.

رئیس مجلس افزود: گاهی برخی ها جلوی مجلس تقاضای استخدام دارند و ما نیز علاقمند به ایجاد شغل هستیم اما باید توجه کنند که کارآفرینی تشویق شود تا اشتغال زایی صورت گیرد.

وی در خصوص مسائل قم گفت: برای پیشرفت قم باید به بخش های مختلف توجه شود وجود حوزه علمیه درقم باعثافتخار برای مسلمانان و ایرانیان است و قم مهمترین مرکز تشیع است و در خصوص رشد علمی عملکرد خوبی داشته است اما باید توجه داشت ۱۰۰ نفر در این زمینه مشغول به کار هستند و بقیه باید در بخش های خدمات، صنعت و کشاورزی مشغول شوند.

لاریجانی افزود: حدود ۵ درصد از کارها در قم به بخش کشاورزی به دلیل محدودیت آبی می تواند اختصاص یابد البته باید از روش های نوین آبیاری استفاده شود.

وی ادامه داد: در بخش خدمات نیز باید اقداماتی برای آماده سازی زیرساخت ها و سرمایه گذاری در قم صورت گیرد.

وی افزود: شهرسازی در قم نیز باید تحول یابد البته بافت قدیمی قم بسیار پیچیده است که باید هم نگه داشته شود و هم اصلاح شود یعنی راه ها باز شود و در حد وضع، نیز فکر شود که مترو گسترش یابد و در این خصوص قرارگاه با آوردن تجهیزات شروع به کار کرده البته به دلیل کمبود نقدینگی سرعت کار مقداری کم است، اما اوراق قرضه ای در این رابطه تهیه شد.

لاریجانی ادامه داد: مقداری از مشکلات به دلیل خشکسالی های مالی دولت بوده است و در خصوص مونوریل قم نیز مقرر شده یک فاز آن تکمیل شود دررابطه با پروژه حرم تا جمکران نیز سرمایه گذاری هایی صورت گرفته و در دولت قبل نیز منابعی برای این کار اختصاص داده شد و اوراق مشارکتی تا حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان فروخته شد و باعثشد راه باز شود.

وی افزود: پروژه حرم تا جمکران، پروژه خوبی بوده و می تواند باعثآبادانی بیشتر شود البته شهرداری به عهد خود در مسائل به موقع عمل نکرد و اگر بر عهد به خوبی عمل نشود در زندگی فردی و اجتماعی نیز تأثیرگذار است بنابراین باید به عهدها وفا شود.

لاریجانی افزود: در خصوص رکود در اقتصاد نیز با بانک ها مذاکراتی صورت گرفت تا فشار بر صنعتگران قم کمتر باشد نکته دیگر اینکه با توجه به محدودیت سرمایه گذاری در تهران و حل مشکل سرمایه گذاری در ۱۲۰ کیلومتری تهران که در دولت قبل صورت گرفت استان قم توانست از سرمایه گذاری های خوبی برخوردار شود.

رئیس مجلس گفت: برخی ها عنوان می کنند چون قم یک شهر فرهنگی است نباید خیلی در آن کار صنعتی صورت بگیرد اما باید توجه داشت خیلی از شهرهای فرهنگی در اروپا صنعتی نیز هستند بنابراین باید تنظیم درستی در این خصوص صورت گیرد و اگر فکری برای صنعتی شدن شهر بیش از یک میلیون نفری نشود آسیب های اجتماعی به وجود می آید.

وی افزود: تلاش ما این بوده که به صنعتگران قم حتی در شرایط رکود نیز کمک شود و در این رابطه سرمایه در گردش آنان تأمین شود و با توجه به رکود در صنعت می توان گفت قم به صورت نسبی وضعیت بهتری داشته است.

لاریجانی گفت: اگر در ماه های آینده رفع مسائل هسته ای باعثگشایش شود تولیدکنندگان با سهولت کار می کنند و به طور مثال راحت می توانند ال سی باز کنند و باعثشود فشارهای اقتصادی کاهش یابد.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: در صورت بهبود شرایط اقتصادی شما نخبگان قم نیز بهتر می توانید درآبادانی قم کمک کنید ما نیز همواره به دلیل تعلق خاطری که به قم داریم در خدمت توسعه این شهر خواهیم بود.

لاریجانی افزود: مقدار زیادی از عمر خود را در قم بودم و به این شهر دین دارم و افتخار می کنم در شهری که بارگاه حضرت معصومه(س) و حوزه علمیه و مراجع تقلید حضور دارند کار می کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: موضوعات مذکور باعثمی شود همواره با رغبت بیشتر در این شهر کار کنم و امیدوارم بتوانم کمک بیشتری نیز انجام دهم.