سهامایالات متحدهو دلار در روز پنجشنبه افت پیدا کرد. آمارزندۀ شاخص S&P۵۰۰نشان می دهد که این شاخص ۱.۴% سقوط داشته است. تصمیم بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا در مورد عدم تغییر سطح کنونی خرید اوراق قرضه و حفظ آن را در رقم ۶۰ میلیارد یورو در ماه و توسعۀ آن طی شش ماه تا مارس ۲۰۱۷ اصلی ترین عاملی بود که روی بازارها فشار وارد کرد. ضمن اینکه بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا نرخ بهرۀ سپرده را با ۱۰ واحد کاهش به - ۰.۳% رساند و نرخ کلیدی در رقم ۰.۰۵% بدون تغییر باقی ماند. سرمایه گذاران انتظار دارند که این اقدامات ضمن حمایت از اقتصاد اروپا از ثبات ارز حمایت کند. در نتیجه ارزش یورو به شدت افزایش یافت و دلار نیز متعاقباً ضعیف شد.شاخص دلارکه معیاری است برای سنجش ارزش دلار در برابر سبدی متشکل از شش ارز اصلی در روز پنجشنبه افت پیدا کرد و به ۹۷.۵۹۱ واحد رسید که پایین ترین سطح طی ماه است. که ۲.۱% سقوط است و بیشترین سقوط روزانه از مارس ۲۰۰۹ تاکنون محسوب می شود. حتی صحبت های حامی افزایش نرخ بهره از سوی جانت یلن، رئیس فدرال ریزرو، هم نتوانست از دلار حمایت کند. دیروز وی در مقابل کنگره سخنرانی داشت. افزایش نرخ های بهره در ایالات متتحده می تواند باعثافزایش بار اعتباری شرکت های آمریکایی شد و ممکن است تاثیری منفی روی بازارهای سهام داشته باشد. دیروز افزایش فعالیت در بازارها موج فروش را در پی داشت. حجم معامله در بورس های سهام ایالات متحده به ۸.۲ میلیارد سهم رسید که ۲۰.۶% بالاتر از میانگین بیست روزه است. امروز در ساعت ۱۴:۳۰ CET آمار مربوط به اشتغال در ماه نوامبر در ایالات متحده منتشر می شود. بازارها به دقت این آمار را زیر نظر دارند چراکه این یکی از اصلی ترین عوامل افزایش نرخ بهره محسوب می شود. به اعتقاد ما چشم انداز اولیه برای اشتغال غیرکشاورزی خنثی است و انتظار می رود که ۲۰۰هزار شغل بیشتر ایجاد شده باشد. بنابراین اگر رقم واقعی بالاتر از حد انتظار باشد باعثخواهد شد تا سرمایه گذاران واکنش مثبت نشان دهند در حالیکه رقم کمتر از حد انتظار واکنشی منفی را در پی خواهد داشت.

سهاماروپادر روز پنجشنبه شدیدترین سقوط طی ۴ ماه اخیر را تجربه کرد در حالیکه پیش از آن به بالاترین سطح طی ۳ ماه اخیر رسیده بود و همه اینها پس از انتشار تصمیم بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا رخ داد. جفت ارز EURUSD رشدی ۳.۱درصدی پیدا کرد که چنین رشد روزانه ای از مارس ۲۰۰۹ تاکنون سابقه نداشته است. یورو در اوایل روز تا ۱.۰۵۲۳ دلار افت کرد اما پس از آن تا ۱.۰۹۸۱ دلار رشد داشت. تحلیل گران و بازارها پیش بینی می کردند که بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا اقدامات تسهیلی شدیدتری اتخاذ نماید در حالیکه این بانک نرخ بهرۀ پایه را در ۰.۰۵% ثابت نگه دارد. این بانک همچنین برخلاف انتظارها حجم برنامۀ تزریق پول به اقتصاد را توسعه نداد اما ماریو دراقی اعلام کرد که این برنامه برای شش ماه ادامه خواهد یافت. در نتیجه بازارها به این اقدامات تسهیلی نادر واکنش منفی نشان دادند. شاخص اروپایی FTSEurofirst۳۰۰ افتی ۳.۳ درصدی پیدا کرد که بیشترین میزان سقوط روزانۀ این شاخص از اواخر اوت تاکنون محسوب می شود هرچند در آستانۀ نشست بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا به بالاترین سطح طی ۳ ماه اخیر رسیده بود. تحلیل گران USB اعتقاد دارند که تصمیم روز گذشتۀ امکان افزایش بیشتر برنامۀ تسهیلی پولی در آینده را فراهم می کند اما اعلام کردند قضاوت در مورد اقدامات بیشتر این بانک فقط در صورتی ممکن است که تورم به شدت پایین آید یا اینکه چشم اندازهای رشد اقتصادی وخیم تر شوند. شاخص Euro STOXX ۵۰ وشاخص DAX۳۰در آلمان هر کدام ۳.۶% سقوط کرد که به دلیل رشد جفت ارزEUR / USDبود. شاخص FTSE ۱۰۰ در بریتانیا دیروز ۲.۳% سقوط داشت. امروز شاخص های اروپا به ریزش ادامه دادند.

شاخصNikkeiامروز با ۲.۲% ریزش به ۱۹,۵۰۴ واحد رسید که بیشترین ریزش روزانه از اواخر سپتامبر تاکنون محسوب می شود. فروش دلار در برابر یورو باعثشد تا ارزش دلار در برابر دیگر ارزهای اصلی نیز کاهش بسیاری پیدا کند. به عنوان مثال جفت ارزUSD / JPYتا ۱۲۲.۲۳ افت کرد در حالیکه EURJPY رشدی ۲.۵درصدی داشت. شاخص CSI ۳۰۰ در چین ۱.۶ سقوط کرد و همزمان ارزش یوآن در برابر دلار افزایش یافت و در بازار نقدی به ۶.۳۹ رسید.

دیروز قیمتنفتحدوداً ۳% افزایش پیدا کرد چراکه در آستانۀ برگزاری نشست امروز اوپک معامله گران در حال انجام معاملات تامینی(هِج) بودند. قیمت نفت برنتBrent oil pricesدر پنجشنبه به ۴۳.۹۲ دلار در هر بشکه رسید که بالاتر از رقم قیمت ۴۲.۴۳ دلار در هر بشکه در روز چهارشنبه است که پایین ترین سطح سه ماه اخیر محسوب می شود.

قیمتطلادر روز پنجشنبه افزایش شدید ۰.۸درصدی پیدا کرد که به دلیل کاهش ارزش دلار بود و در ۱۰۶۲.۲۰ دلار در هر اونس بسته شد.

قیمتمسدر حول و حوش پایین ترین طی شش سال اخیر نوسان دارد که به دلیل وجود انتظارات برای افزایش نرخ بهره در ایالات متحده و کاهش تقاضا برای مس از سوی چین است. مس لندن سه ماهه در ۴۵۶۰.۵۰ دلار در هر تن معامله شد.