بازار سهام ایالات متحده در روز پنجشنبه به دلیل روز شکرگزاری بسته بود و امروز نیز تا بخش اعظمی از بعد از ظهر بسته خواهند ماند.شاخص دلار(US Dollar index)که معیاری است برای ارزیابی ارزش دلار در برابر سبدی متشکل از شش ارز اصلی در ۹۹.۸۴۴ ثابت باقی ماند.

سهام اروپا در روز پنحشنبه در آستانۀ نشست بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا در هفتۀ بعد که قرار است در آن سیاست های تسهیلی بیشتری به منظور افزایش تورم اتخاذ گردد رشد داشت. جفت ارز EURUSD به پایین ترین سطح طی هفت ماه اخیر نزدیک شد که به دلیل وجود انتظارات در مورد تصمیم بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا در هفتۀ آینده است. بازارها اعتقاد دارند که اگر اقدام شدیدی از سوی این بانک اتخاذ گردد بازارهای اروپا که همینک نیز از بازارهای سهام ایالات متحده پیشی گرفته اند، با شتاب رشد مواجه خواهند شد و ارزش یورو کمتر می شود. واگرایی بین سیاست های پولی بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا و فدرال ریزرو ایالات متحده مشروط به این که فدرال ریزرو در دسامبر نرخ های بهره را افزایش دهد، ارزش یورو را بیش از پیش کاهش خواهد داد. شاخص اروپایی FTSEurofirst ۳۰۰ رشدی ۰.۸درصدی پیدا کرد در حالیکه شاخص Euro STOXX ۵۰ رشدی ۱.۱درصدی داشت. شرکت ها به انتشار گزارش های درآمدی فصلی شان و انتشار چشم انداز برای سال مالی آینده ادامه می دهند که می تواند تاثیر زیادی روی ارزش سهام شان داشته باشد. ارزش سهام شرکت تراشه سازی Infinion رشدی ۱۴درصدی پیدا کرد که به دلیل انتشار گزارش مالی قوی و افزایش سود سهام بیشتر از حد انتظار بود. این خبر باعثشد تا ارزش سهام سایر شرکت های سازندۀ تراشه نیز افزایش پیدا کند بطوریکه ارزش سهام STMicro رشدی ۵.۶درصدی و ارزش سهام Dialog Semiconductor رشدی ۴.۸درصدی پیدا کردند. ارزش سهام Royal UNIBREW رشدی ۸.۴درصدی پیدا کرد در حالیکه ارزش سهام Remy Cointreau سقوطی ۲درصدی داشت. ارزش سهام شرکت فولکس واگن که دچار رسوایی شده است ۳.۸% رشد پیدا کرد که در ادامۀ ۱۰ روز متوالی رشد بود. ارزش سهام سایر شرکت های خودروسازی نیز رشد داشت که تحت تاثیر کاهش ارزش یورو بود. ارزش سهام شرکت های فعال در بخش معدن رشد پیدا کرد که به دلیل بهبود قیمت مواد اولیه پس از رسیدن به پایین ترین سطوح طی چند اخیر بود.

شاخصNikkeiامروز، جمعه، افتی ۰.۳درصدی داشت که به دلیل انتشار آمار درهم آمیخته بود. جفت ارزUSD JPYنوسانی نداشت و در نزدیک ۱۲۲.۶۰باقی ماند. آمار اقتصادی منتشر شده در امروز در ژاپن نشان می دهد که مخارج خانوار در آن کشور در ماه اکتبر بطور واقعی در مقیاس سالیانه ۲.۴% افت پیدا کرد. بهای پایۀ مصرف کننده برای سومین ماه متوالی کاهش داشت که به دلیل کاهش قیمت نفت بود که نشان داد مصرف کنندگان قویاً به اقتصاد اعتماد دارند. از طرف دیگر نرخ بیکاری به ۳.۱% کاهش پیدا کرد که پایین ترین سطح از اواسط سال ۱۹۹۵ تاکنون محسوب می شود. بااینحال، کارشناسان اعلام می کنند که فارکس به اخبار اقتصاد کلان ژاپن حساسیت زیادی ندارد.

بازارهای سهام چین امروز ۵% سقوط و بیشترین میزان افت روزانه از ماه اوت ۲۰۱۵ تاکنون را تجربه کردند. در آستانۀ تصمیم صندوق بین المللی پولی و انتشار خبر مربوط به آغاز تحقیق تفحص تنظیم کنندۀ سهام دربارۀ یکی از کارگزارهای بزرگ چینی، بازارها نوسان زیادی پیدا کردند. صندوق بین المللی در روز دوشنبه تصمیم اش دربارۀ اینکه آیا یوآن چین یکی از ارزهای ذخیره موجود در سبد SDR گردد یا خیر را اعلام خواهد کرد.

قیمت نفت خام برنت(Brent)در معاملات کم حجم روز پنجشنبه ۱.۲% کاهش پیدا کرد و در ۴۵.۵۶ دلار در هر بشکه بسته شد در حالیکه قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت به ۴۲.۵۱ دلار در هر بشکه کاهش پیدا کرد. بازارها نگران اشباع عرضۀ نفت هستند و افزایش بیشتر ارزش دلار باعثعدم توازن بیشتر عرضه و تقاضا خواهد شد که متعاقباً منجر به گران تر شدن قراردادهای نفتی برای سرمایه گذاران بین المللی می شود. قیمت نفت برنت از ابتدای سال تاکنون حدود ۲۰% کاهش داشته است که ۸% از آن فقط مربوط به نوامبر می شود. آمار مربوط به ذخایر نفت بازرگانی چین برای ماه اکتبر در روز پنجشنبه منتشر شد که نشان داد در اکتبر و در مقیاس ماهیانه کاهشی ۴.۴درصدی رخ داده است که بیشترین میزان کاهش از سال ۲۰۱۰ تاکنون محسوب می شود. ضمن اینکه ذخایر نفت خام در ایالات متحده و اتحادیۀ اروپا در حال افزایش هستند.

قیمت های طلا(Gold)تغییری نداشت و در ۱۰۷۱.۵۰ دلار در هر اونس ثابت باقی ماند. انتظارات در مورد افزایش نرخ بهره در ایالات متحده در ماه آیندۀ میلادی افزایش قیمت طلا را محدود می کند.

منبع: IFC Markets