سهام ایالات متحده دیروز در آستانۀ روز شکرگزاری نوسانی نداشتند. معاملات ساکن بودند چراکه سرمایه گذاران وارد بازار نشدند.دادۀ زندۀ شاخص دلارنشان می دهد که شاخص دلار که معیاری است برای سنجش ارزش دلار در برابر سبدی متشکل از شش ارزی با ۰.۰۲% رشد به ۹۹.۸۱۳ واحد رسیده است که تحت تاثیر آمار اقتصادی قوی بود که از افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر حمایت کردند. شاخص دلار در خلال روز کاری به ۱۰۰.۰۷ واحد رسید که بالاترین سطح طی ۸ ماه اخیر است. اگرچه مخارج مصرف کننده در اکتبر کمتر از حد انتظار رشد داشت اما سفارشات کالاهای بادوام سه برابر بیشتر از حد انتظار بود و تعداد مدعیان بیکاری نیز کاهش پیدا کرد. شاخص میانگین صنعتی داوجونز ۰.۰۱% رشد کرد. شاخص ترکیبی نزدک ۰.۲۶% رشد کرد و شاخص اس اند پی ۵۰۰(S&P۵۰۰) افتی ۰.۰۱درصدی داشت و به ۲۰۸۸.۸۷ واحد رسید و شش بخش از ده بخش اصلی این شاخص در قرمز قرار گرفتند. بخش انرژی ۰.۸۲% و بخش مواداولیه ۰.۷۴% افت پیدا کردند که پیشتاز افت در میان سایر بخش محسوب می شوند در حالیکه بخش بهداشت و درمان ۰.۶۴% رشد داشت که بهترین عملکرد را داشت. بازارهای سهام ایالات متحده امروز به مناسبت روز شکرگزاری تعطیل هستند و تا شب جمعه نیز بسته باقی خواهند ماند.

سهام اروپا در روز چهارشنبه در منطقۀ سیاه قرار گرفت که پس از آن رخ داد که گزارش بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا منتشر شد. ارزش یورو در برابر دلار در اوایل صبح به ۱.۰۵۷۸ دلار رسید که پایین ترین سطح طی هفت ماه قبل است که به دلیل این خبر بود که بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا قصد دارد از بانک ها بابت نگهداری پول نقد، مبلغی دریافت کند البته این جفت ارز سپس با ۰.۲% ریزش در ۱.۰۶ دلار بسته شد. شاخص FTSEurofirst رشدی ۱.۳درصدی پیدا کرد در حالیکه شاخص فوتسی ۱۰۰(FTSE ۱۰۰) در انگلیس ۱% رشد پیدا کرد.شاخص DAX۳۰در آلمان ۱.۵% رشد پیدا کرد که تحت تاثیر اخباری که نشان داد شرکت خرده فروشی Metro و شرکت ساخت و ساز LafargeHolcim قصد پرداخت سود سهام افزایش یافته را دارند. بخش تفریح و گردشگری رشد دارند که به دلیل افزایش ۹.۶ درصدی ارزش سهام Thomas Cook است که پس از انتشار آمار قوی درآمدی رخ داد. علی رغم تنش ها در خاور میانه شاخص تفریح و گردشگری FTSE ۳۵۰ رشدی ۱.۷درصدی پیدا کرد. امروز در منطقۀ یورو انتظار نمی رود که آمار مهمی منتشر شود.

سهام آسیا امروز با وجود حجم اندک معاملات رشد کردند. شاخص نیکی ۲۲۵(Nikkei ۲۲۵) در ژاپن با ۰.۵% رشد بسته و شاخص هانگ سنگ(Hang Seng) در هنگ کنگ ۰.۶% رشد کرد.

قیمت نقدی طلا در روز چهارشنبه با ۰.۴% کاهش به ۱۰۷۰.۴۶ دلار در هر اونس رسید که به دلیل انتشار آمار قوی اقتصادی در ایالات متحده بود که از دلار حمایت کرد اما امروز برگشت و هنوز در نزدیکی پایین ترین سطوح طی چند سال اخیر به سر می برد. بطور بی سابقه ای مدت زمانی طولانی است که فروش خالص روی طلا حفظ شده است. قیمت آتی طلا برای تحویل در ماه دسامبر با ۰.۴% کاهش نیز به ۱۰۷۰ دلار در هر اونس رسید.

قیمت نفت خامدر روز پنجشنبه افت پیدا کرد که به دلیل افزایش ارزش دلار و نگرانی ها دربارۀ اشباع عرضه است که باعثشد قیمت نفت خام به ۴۵.۸۳ دلار در هر بشکه و قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت به ۴۲.۹۴ دلار در هر اونس برسد. اوپک پیش از این اعلام کرده بود که به منظور حفظ سهم اش در بازار میزان تولید نفت را حفظ می کند و این باعثشد که هراس ها دربارۀ کاهش قیمت تا ۲۰ دلار در هر بشکه نزد برخی از سرمایه گذاران تقویت شوند. از طرف دیگر کاهش اندک ذخایر نفت نفت در ایالات متحده در هفتۀ منتهی به ۲۰ نوامبر و کاهش تعداد چاه های نفتی فعال در آن کشور از نفت حمایت کرد.

قیمت پلاتینیوم به ۸۲۷.۷۵ دلار در هر اونس رسید که پایین ترین سطح طی ۶ سال اخیر است اما سپس رشد کرد و با ۰.۸% افزایش قیمت در ۸۴۶.۳۵ دلار بسته شد.

منبع: IFC Markets