شاخص های سهام ایالات متحده در روز سه شنبه اندکی رشد داشتند. رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سه ماهۀ سوم طبق پیش بینی ها از ۱.۵% به ۲.۱% رسید. البته اثر مثبت این خبر توسط افت غیرمنتظرۀ ضریب اطمینان مصرف کننده در نوامبر تا پایین ترین سطح از سپتامبر سال قبل تاکنون خنثی شد. چراکه انتظار می رفت ضریب اطمینان مصرف کننده رشد پیدا کند. سهام بخش انرژی همسو با قیمت جهانی نفت رشد پیدا کرد. گردش در بورس های سهام ایالات متحده به ۶.۹ میلیارد سهم رسید که ۴.۲% پایین تر میانگین بیست روزه بود. امروز در ساعت ۱۴:۳۰ CET آمار مربوط به مخارج و درآمد فردی و سفارشات کالاهای بادوام ماه اکتبر و بیکاری هفتگی منتشر خواهند شد. در ساعت ۱۶:۰۰ CET آمار مربوط به فروش مسکن نوساز در ماه اکتبر و شاخص نهایی میشیگان برای ماه نوامبر منتشر خواهند شد که تخمین ها دربارۀ این شاخص ها به اعتقاد ما مثبت هستند.شاخص دلاردیروز اندکی افت پیدا کرد که به دلیل افزایش خطرات سیاسی بود. ترکیه یک بمب افکن روسی را در خاک سوریه هدف قرار داد. هرچند واکنش خاصی رخ نداد و شاخص امروز بهبود پیدا کرد. فردا روز شکرگزاری در ایالات متحده و تعطیل است.

سهام اروپا دیروز روند واحدی نداشتند و امروز در حال رشد هستند که پس از آن رخ داد که شرکت خرده فروش آلمانی Metro و تولید سیمان آلمانی LafargeHolcim سود سهام شان را افزایش دادند و به ترتیب ۵.۲% و ۴.۴% افزایش ارزش سهام پیدا کردند. متعاقباً شرکت های ساخت و ساز انگلیسی مانند Persimmon, Barratt Developments و Taylor Wimpey حدود ۵% افزایش ارزش سهام پیدا کردند. انتشار گزارش درآمدی خوب از سوی Tourism Thomas Cook Group که باعثرشد ۱۰درصدی ارزش سهامش شد، نیز تاثیر مثبتی روی بازارهای اروپا داشت. ارزش سهام خط هوایی Deutsche Lufthansa AG رشدی ۳.۶درصدی و ارزش سهام آژانس مسافرتی TUI AG رشدی ۲.۲درصدی پیدا کرد. امروز انتظار نمی رود که آمار اقتصاد کلان مهمی در اروپا منتشر شوند.

شاخص Nikkeiاندکی افت ارزش پیدا کرد که به دلیل تقویت ارزش ین بود. این شاخص پیش از این در طی هفته رشد داشت. افت امروز این شاخص می تواند به دلیل کسب سود برخی از فعالان بازار در آستانۀ تعطیلات آخری در ایالات متحده و افزایش تنش های سیاسی در خاورمیانه باشد. ارزش سهام شرکت های صادرکنندۀ ژاپنی کاهش پیدا کرد بطوریکه ارزش سهام Honda Motor افتی ۱.۱درصدی، ارزش سهام Mazda Motor افتی ۱.۵درصدی و ارزش سهام Panasonic نیز سقوطی ۱.۳درصدی پیدا کردند. دولت ژاپن قصد دارد الزامات سرمایه برای شرکت های کارگزاری را افزایش دهد که این اقدام باعثکاهش ۲.۳درصدی ارزش سهام Nomura Holdings و کاهش ۲درصدی ارزش سهام Mizuho Financial و کاهش ۲.۱درصدی ارزش سهام Mitsubishi UFJ و کاهش ۲.۱درصدی ارزش سهام Sumitomo Mitsui شد. یادآوری می شود که جمعه صبح آمار اقتصادی مهمی در ژاپن در ارتباط با تورم و بیکاری ماه اکتبر منتشر خواهند شد که تخمین ها در این رابطه خنثی هستند چراکه انتظار می رود ارقام واقعی برابر با ارقام ماه سپتامبر باشند.

قیمت شکر افزایش پیدا کرد. سازمان بین المللی شکر پیش بینی کرده است که تولید شکر در هندوستان در فصل ۲۰۱۵/۲۰۱۶ به ۲۶ تا ۲۷.۵ میلیون تن برسد که بسیار بیشتر از حد انتظار کشاورزان هندی است. طبق تحقیقی که بعمل آمده است بیش از ۹۰۰ مزرعه در هندوستان برداشت محصولی معادل ۲۳ میلیون تن خواهند داشت در حالیکه تخمین رسمی دولت ۲۶ میلیون تن است. هندوستان پس از برزیل بزرگترین تولیدکننده شکر در جهان است. ضمناً آژانس Platts Kingsman انتظار دارد که کسری شکر از رقم ۳.۳ میلیون تن در فصل ۲۰۱۵/۲۰۱۶ به رقم ۶.۴ میلیون تن در فصل ۲۰۱۶.۲۰۱۷ افزایش پیدا کند.

قیمت های جهانی نفتامروز پس از سه روز رشد متوالی حرکت اصلاحی کاهشی داشتند که پس از مورد اصابت قرار گرفتن هواپیمای روسی و بمب باران مخازن نفت گروه های تروریستی در سوریه رخ داد. بازارها امروز در انتظار انتشار گزارش رسمی از سوی EIA در مورد تغییر هفتگی ذخایر نفت خام ایالات متحده هستند که در ساعت ۱۶:۳۰ CET منتشر خواهد شد. پیش از آن موسسۀ نفتی مستقل ایالات متحده، API، گزارش افزایش ۲.۶ میلیون بشکه ای را داد. Goldman Sachs اعلام کرد که اگر تقاضا از سوی چین به دلیل کندی اقتصادی کاهش پیدا کند و تولید ایران نیز افزایش یابد، قیمت جهانی نفت می تواند به کمتر از ۲۰ دلار برسد. مرکز هواشناسی ایالات متحده در دانشگاه کورنل اعلام کرد که هوا در مناطق جنوب شرقی ایالات متحده بطور بی سابقه ای از ۲۰۰۷ تاکنون گرم خواهد شد. همچنین ادارۀ اقلیم و اقیانوسی ملی اعلام کرد که هوا در سرتاسر کشور نیز در اکتبر به گرم ترین سطح از ۲۰۰۷ تاکنون رسید. این می تواند باعثکاهش تقاضا برای گاز و نفت باقی مانده شود.

منبع: IFC Markets