سهام ایالات متحده در روز جمعه رشد کردند و دلار نیز تقویت شد که به دلیل انتشار آمارهای درآمدی شرکت ها و انتظارات سرمایه گذاران برای افزایش نرخ بهره توسط فدرال ریزرو است. شرکت تولیدکنندۀ لباس های ورزشی،Nike، اعلام کرد اقدام به خرید سهامش به مبلغ ۱۲ میلیارد دلار می کند که به همین دلیل ارزش سهامش ۴.۸% رشد پیدا کرد. ارزش سهام Alphabet رشدی ۲.۴درصدی پیدا کرد که پس از آن صورت گرفت که نسخۀ جدید برنامۀ کاربردی برای Google Play در گوشی ها تلفن هوشمند را به چینی راه اندازی کرد. امروز در ساعت ۱۵:۴۵ CET در ایالات متحده شاخص تولید برای ماه نوامبر متعلق به Markit منتشر خواهد شد. آمار مربوط به فروش در بازار ثانویۀ املاک نیز در ساعت ۱۶:۰۰ CET منتشر می شود. به اعتقاد ما تخمین های اولیه در این ارتباط منفی هستند. امروز گزارش های درآمدی شرکت های بزرگ Statements Tyson Foods و Post Holdings منتشر خواهند شد. یادآوری می شود که بازارهای ایالات متحده در روز پنجشنبه به مناسبت روز شکرگزاری تعطیل هستند.

سهام اروپا پس از رشد روز جمعه اندکی حرکت اصلاحی داشتند و ریزش پیدا کردند و واکنشی به شاخص های مثبت مربوط به فعالیت تولید در آلمان و منطقۀ یورو در نوامبر که امروز صبح منتشر شدند نشان نداند. برخلاف کاهش جهانی قیمت مواد اولیه، ارزش سهام شرکت Glencore کاهشی ۶.۳درصدی و ارزش سهام BHP Billiton کاهشی ۳.۶درصدی و ارزش سهام Rio Tinto کاهشی ۲.۳درصدی و ارزش سهام Total کاهشی ۱.۳درصدی پیدا کردند. انتظار نمی رود که امروز در اروپا آمار اقتصادی دیگری منتشر شوند. ارزش یورو تا پایین ترین سطح طی هفت ماه اخیر کاهش پیدا کرد که به دلیل انتظار برای افزایش برنامۀ تسهیلی پولی بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا در نشست این بانک در سوم دسامبر است. ماریو دراقی رئیس این بانک در روز جمعه گفت که نیاز به افزایش تورم در منطقۀ یورو وجود دارد.

شاخصNikkeiدر روز جمعه همسو با دیگر شاخص های جهانی رشد پیدا کردند. گردش سهام ۱۵% کمتر از میانگین سی روزه بود. فعالان بازار قصد ندارند که پیش از تعطیلات پایان هفتۀ طولانی ریسک کنند. امروز در ژاپن روز شکرگزاری جشن گرفته شد. ارزش سهام Renesas Electronics رشدی ۱۱درصدی پیدا کرد که پس از آن صورت گرفت اعلام شد احتمال شراکت با شرکت تولیدکنندۀ آلمانی چیپ، Infineon Technologies AG، وجود دارد. شرکت Sharp قصد دارد که سودش را در سال آینده افزایش دهد که باعثشد ارزش سهامش ۴.۸% رشد پیدا کند.

قیمت هایمس(Copper prices)به پایین ترین سطح طی ۶.۵ سال اخیر رسیدند که به دلیل کاهش تقاضا در چین و افزایش ارزش دلار است.

قیمت های طلا(Gold)کاهش پیدا کرد که به دلیل انتظارات برای افزایش نرخ بهره توسط فدرال ریزرو است. ذخایر بزرگ ترین صندوق طلای جهان، SPDR Gold Trust، به ۶۶۰.۷۵ تن رسید که پایین ترین سطح از سپتامبر ۲۰۰۸ تاکنون است. به گزارش کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده(CFTC) در بورس سهام کامکس(Comex) برای اولین بار از ماه اوت تاکنون معاملات خالص فروش برای طلا ایجاد شدند. حجم معاملات خالص فروش قهوه به بالاترین سطح طی دو سال اخیر رسید. لازم به ذکر است که قیمت ها در یک روند خنثی طی چهار هفتۀ متوالی رشد داشته اند.

قیمت های نفتاندکی کاهش پیدا کردند. سرمایه گذاران به کاهش مجدد تعداد چاه های نفتی فعال در ایالات متحده در این هفته توجه نکردند. اکنون در حالی ۵۶۴ حلقه چاه فعال هستند که در زمان مشابه در سال قبل میلادی ۱۵۷۴ حلقه چاه فعال وجود داشتند.

تحت تاثیر پیروزی " مائوریسیو ماکری " در انتخابات ریاست جمهوری در آرژانتین قیمت دانۀ سویا کاهش پیدا کرد. وی در دوران تبلیغات انتخاباتی وعده داده بود که تعرفه های گمرکی را کاهش خواهد داد.

قیمت گوشت گاو افزایش پیدا کرد که پس از آن رخ داد که وزارت کشاوری ایالات متحده اعلام کرد که تعداد راس دام در این کشور در مقیاس سالیانه ۴% کاهش پیدا کرده و به پایین ترین سطح از ۱۹۹۶ تاکنون رسیده است. لازم به ذکر است که این رقم بهتر از حد انتظار بود چراکه انتظار می رفت کاهش شدید گزارش شود. به همین دلیل افزایش قیمت گوشت گاو قابل توجه نبود.

منبع: IFC Markets