سهام ایالات متحده در روز چهارشنبه رشد پیدا کردند که پس از آن رخ داد که صورتجلسۀ نشست ماه اکتبر فدرال ریزرو ضریب اطمینان سرمایه گذاران در مورد اقتصاد ایالات متحده را تقویت کرد. آمارزندۀ شاخص دلارنشان می دهد که شاخص دلار که معیاری است برای سنجش ارزش دلار در برابر سبدی متشکل از شش ارز اصلی با ۰.۱% رشد در ۹۹.۷۱ واحد بسته شد. واکنش بازار به چشم انداز سیاست پولی انقباضی فدرال لیزرو در جهت مخالف فروش معمولی سهام در واکنش به افزایش هزینه های استقراض بود. چشم انداز افزایش نرخ بهره این بار پس از یک دورۀ طولانی سیاست فوق تسهیلی پولی باعثشد تا سرمایه گذاران برداشت مثبتی از آن داشته باشند که باعثتقویت اقتصاد می شود و در نتیجه خرید دارائی های پرریسک افزایش یافت. شاخصS&P ۵۰۰با ۱.۶% رشد در ۲۰۵۰.۴۴ واحد بسته شد که بیشترین میزان رشد طی چهار هفتۀ اخیر است ضمن اینکه همۀ ده بخش اصلی این شاخص رشد داشتند که در این بین بخش سلامت با ۲% رشد پیشتاز بود. شاخصDow Jones Industrial Average(میانگین صنعتی داوجونز) رشدی ۱.۸درصدی پیدا کرد. ارزش سهام Apple با ۳.۲% رشد بسته شد که پس از آن صورت گرفت که Goldman Sachs سهام این شرکت را در فهرست " خرید مطمئن " قرار داد که تخمین زد ۴۳% این انتظار وجود دارد که ارزش سهام از سطح کنونی بالاتر رود. این سهام باعثشد تا سه شاخص اصلی سهام بیشترین میزان رشدشان را تجربه کنند. شروع ساخت مسکن در ایالات متحده با ۱۱% کاهش به پایین ترین سطح طی هفت ماه اخیر رسید. اما تعداد جواز ساخت برای مسکن تک واحدی که سه چهارم از بازار مسکن را شامل می شود به بالاترین سطح از اواخر ۲۰۰۷ تاکنون رسید که نشان می دهد بازار مسکن رشد قوی ای دارد. امروز در ساعت ۱۳:۳۰ CET آمار مربوط به تعداد مدعیان بیکاری در ایالا تمتحده منتشر خواهد شد که تخمین اولیه در این رابطه مثبت است. شاخص تولید ایالت فیلادلفیا در ساعت ۱۴:۳۰ CET منتشر خواهد شد که تخمین اولیه در این رابطه منفی است. شاخص های راهبردی برای ماه اکتبر در ساعت ۱۶:۰۰ CET توسط CB منتشر خواهند شد که تخمین اولیه در این رابطه مثبت است. " دنیس لوکارت "، رئیس فدرال ریزرو آتلانتا، در ساعت ۱۸:۳۰ CET در آتلانتا دربارۀ اقتصاد سخنرانی خواهد داشت.

سهام اروپا در روز چهارشنبه افت پیدا کرد بطوریکه سهام بخش گردشگری مجدداً در منطقۀ قرمز بسته شد که پس از حملات پلیس در پاریس در ارتباط با حملات تروریستی هفتۀ گذشته رخ داد. ارزش یورو در برابر دلار به پایین ترین سطح طی هفت ماه اخیر رسید اما صعود کرد و پس از انتشار صورتجلسۀ فدرال ریزرو که در حد انتظار حامی افزایش نرخ بهره نبود با ۰.۱۲% رشد بسته شد. شاخص Stoxx Europe ۶۰۰ با ۰.۱% ریزش بسته شد. شاخصDAX ۳۰در آلمان نیز ۰.۱% افت کرد. شاخصCAC۴۰در فرانسه ۰.۶% ریزش پیدا کرد. ارزش سهام خطوط هوایی Consolidated Airlines Group در انگلیس ۳.۱% و سهام Deutsche Lufthansa نیز ۱.۳% سقوط کردند. ارزش سهام Air Liquide SA افتی ۷.۴درصدی داشت چراکه سرمایه گذاران بر این باورند که این شرکت فرانسوی فعال در بخش گاز قصد دارد برای خرید شرکت آمریکایی Airgas Inc مبلغ ۱۳.۴ میلیارد دلار بپردازد. امروز در ساعت ۱۰:۰۰ CEt آمار مربوط به حساب جاری ماه سپتامبر در منطقۀ یورو منتشر خواهد شد. آمار مربوط به خرده فروشی ماه اکتبر انگلیس در ساعت ۱۰:۳۰ CET منتشر می شود که تخمین اولیه در این رابطه منفی است. بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا در ساعت ۱۳:۳۰ CET صورتجلسۀ نشست ماه اکتبر را منتشر خواهد کرد.

شاخصNikkeiبا ۱.۱% رشد در امروز به بالاترین سطح طی سه ماه اخیر رسید که به دلیل کاهش صادرات و تصمیم بانک مرکزی ژاپن برای حفظ برنامۀ کنونی تسهیلی پولی در رقم سالیانۀ ۸۰ تریلیون است. آمار اقتصادی منتشر شده نشان می دهد که صادرات در اکتبر در مقیاس سالیانه ۲.۱% افت پیدا کرد که برای اولین بار طی بیشتر از یک سال اخیر می باشد اما در مقایسه با سپتامبر ۰.۶۵ افزایش داشته است.

قیمت های آتی نفت(Oil prices)امروز در حال افزایش هستند در حالیکه در روز چهارشنبه با رشد بسته شدند علی رغم اینکه آمار منتشر شده نشان داد که ذخایر نفت خام ایالات متحده در هفتۀ گذشته ۲۵۲هزار بشکه افزایش داشته است. با توجه به اینکه هیچ علامتی مشاهده نمی شود که بازار اشباع عرضۀ بلندمدت اش را متوازن کرده باشد و با توجه به افزایش ذخایر نفتی، چشم انداز همچنان به شکل فروش باقی ماند.

امروز

قیمت های آتی طلا(Gold)رشد افزایش داشت در حالیکه قیمت نقدی طلا برای تحویل فوری در روز چهارشنبه به پایین ترین سطح طی پنج سال اخیر رسید که به دلیل پیش بینی در مورد افزایش نرخ بهره در دسامبر بود. قیمت فلزات صنعتی در نزدیکی پایین ترین سطوح طی پنج سال اخیر به سر می برند.

ارزشریال(IRR)ایران در برابر دلار در طی دو روز قبل ۰.۲% کاهش پیدا کرد. " ولی الله سیف "، رئیس بانک مرکزی ایران در یک همایش پیرامون سرمایه گذاری های بین المللی در ایران، در شهر فرانکفورت آلمان گفت که اقتصاد ایران این پتانسیل را دارد که به محض برداشته شدن تحریم ها در مقیاس سالیانه حدود ۸% رشد کند و این کشور روابطش را با جامعۀ بین المللی بازسازی خواهد کرد. وی افزود: " اقتصاد ایران در سال منتهی به مارس حدود ۳% رشد داشته است و دولت متعهد شده است که برنامه ای پویا اجرا کند که این رشد را بیشتر خواهد کرد. " وی تاکید کرد که دولت خود را ملزم می داند یک سیاست پولی و مالی شفاف و منظم داشته باشد تا بتواند رشد را تقویت کرده و تورم را مهار کند.

منبع: IFC Markets