سهام ایالات متحده در روز پنجشنبه اندکی افت پیدا کردند بطوریکه شاخص های اصلی ایالات متحده اندکی تغییر داشتند. حجم معاملات در بورس های سهام ایالات متحده به ۶.۵ میلیارد سهم رسید که کمتر از میانگین سهام ۲۰ روزۀ ۷.۳ میلیارد سهم می باشد. ارزش دلار ضعیف شد به چهار روز رشد پایان داد بطوریکه شاخص دلار که معیاری است برای ارزیابی ارزش دلار در برابر سبدی متشکل از شش ارز اصلی در روز ۰.۷% پایین تر از بالاترین سطح طی ۷ ماه قبل بسته شد. شاخص میانگین صنعتی داوجونز(Dow Jones industrial average) تغییری نداشت و ۰.۰۱% افت کرد. شاخص ترکیبی نزدک(Nasdaq Composite) رشدی ۰.۱۶درصدی پیدا کرد. آمار زندۀS&P ۵۰۰نشان می دهد که این شاخص ۰.۰۶% ریزش داشته است بطوریکه شش بخش از ده بخش اصلی این شاخص در سیاه قررا گرفتند و بخش خدمات عمومی با ۰.۹۷% رشد پیشتاز رشد بود در حالیکه بخش های انرژی و بهداشت و درمان بیش از ۱% سقوط کردند. شرکت بیمۀ UnitedHealthGroup تخمین سودش را به شکل نزولی تصحیح کرد که باعثشد ارزش سهامش ۵.۶۵% افت کند در حالیکه ارزش سهام Tenet Healthcare افتی ۸درصدی پیدا کرد. ارزش سهام Drugmaker Phizer افتی ۳.۰۶درصدی پیدا کرد. ارزش سهام شرکت Chesapeake Energy Corp سقوطی ۱۰درصدی پیدا کرد و ارزش سهام Southwestern Energy Co نیز افتی ۷.۲درصدی پیدا کرد. از طرف دیگر ارزش سهام Intel Corp رشدی ۳.۴۴درصدی پیدا کرد که به دلیل افزایش سود سهام سالیانه بود. آمار اقتصادی منتشر شده در روز گذشته نشان دادند که تعداد مدعیان جدید بیکاری در ایالات متحده در هفتۀ قبل کاهش پیدا کرد که از افزایش احتمالی نرخ بهره حمایت خواهد کرد. معامله گران آتی در روز پنجشنبه اینگونه تخمین زدند که احتمال افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر به ۷۲% رسیده است که از احتمال ۶۸% پس از انتشار صورتجلسۀ نشست فدرال ریزرو در ماه اکتبر بالاتر است. امروز در ساعت ۱۹:۰۰ CET آمار مربوط به تعداد حلقه چاه های نفتی فعال در ایالات متحده از سوی Baker Hugs منتشر خواهد شد. انتظار نمی رود که امروز هیچ آمار اقتصادی مهم دیگری در ایالات متحده منتشر شود.

بازارهای اروپا در روز پنجشنبه به شدت رشد داشتند و به بالاترین سطح سه ماه اخیر رسیدند که به دلیل پیش بینی ها دربارۀ افزایش نرخ بهره در ایالات متحده بود. جفت ارزEUR / USDرشدی ۰.۷درصدی پیدا کرد. شاخص FTSEurofirst ۳۰۰ رشدی ۰.۴درصدی پیدا کرد چراکه گروه تجهیزات و مواد غذایی Sodexo اعلام کرد قصد دارد برای مقابله با نواسانات در بازارهای جهانی، هزینه هایش را کاهش داد و چشم انداز درآمدی اش را به شکل صعودی تصحیح کرد که باعثارزش سهامش ۹.۹% رشد کند. شاخص FTSE در انگلیس ۰.۸% رشد کرد.شاخص DAX۳۰در آلمان ۱.۱% رشد کرد. بخش معدن رشد کرد که به دلیل کاهش ارزش دلار بود که باعثشد فلزاتی که بر پایۀ دلار ارزشگذاری می شوند برای سرمایه گذاران در خارج از ایالات متحده ارزان تر تمام شوند. بخش تفریح و گردشگری ظاهراً حملات تروریستی در پاریس را فراموش کرده و دیروز ۱.۴% افزایش ارزش داشت. امروز " پیتر گرائت "، اقتصاددان ارشد در بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا، در ساعت ۱۱:۰۰ در فرانکفورت سخنرانی خواهد داشت. آمار مربوط به ضریب اطمینان مصرف کننده در منطقۀ یورو در ساعت ۱۶:۰۰ CET منتشر خواهد شد، تخمین اولیه در این رابطه مثبت بود.

شاخصNikkeiدیروز با ۰.۱% رشد به ۱۹,۸۸۰ واحد رسید و در مجموع در طی این هفته ۱.۴% رشد کرد. جفت ارزJPY / USDدر روز پنجشنبه تا ۱۲۲.۸۲ افت کرد در حالیکه در روز تا ۱۲۳.۷۷ به عنوان بالاترین سطح طی سه ماه اخیر رشد پیدا کرده بود. بازارهای ژاپن در روز دوشنبه به مناسبت روز شکرگزاری و روز کار تعطیل هستند.

قیمت های نفت(Oil prices)امروز افزایش دارد در حالیکه قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت در حول و حوش پایین ترین سطح طی ۳ ماه اخیر نوسان دارد و تاکنون در طی ماه نوامبر ۱۳% کاهش قیمت داشته که از اواسط سال ۲۰۱۴ تاکنون کاهشی ۶۰درصدی است. قیمت آتی نفت برنت برای تحویل در ماه ژانویه به ۴۴.۳۰ و قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت به ۴۰.۵۴ دلار رسید. طبق گزارش تحلیل گران بازار کالا، هر چه دلار تحت تاثیر انتظارات برای افزایش نرخ بهره تقویت شود، قراردادهای نفتی بر پایۀ دلار نیز گران تر می شوند که منجر به کاهش تقاضا برای نفت در نتیجه وخیم شدن وضعیت اشباع عرضه در بازار جهانی می شود.

نمودار زندۀ طلانشان می دهد که طلا امروز باثبات است و هنوز در نزدیکی پایین ترین سطح طی ۵ سال اخیر به سر می برد که در روز چهارشنبه رسید که به دلیل تقویت ارزش دلار و انتظار برای افزایش نرخ بهره است. هرچه نرخ بهره بالاتر رود هزینه های نگهداری طلای فیزیکی افزایش خواهد یافت. قیمت نقدی طلا با ۰.۴% افزایش به ۱۰۸۶ دلار در هر اوانس رسید. سایر فلزات گرانبها از جمله نقره، پلاتینیون و پالادیوم بین ۰.۴ تا ۰.۸% در اونس افزایش قیمت داشتند.

قیمت نیکل در LME(لندن) با ۱.۷% کاهش به ۸۸۰۰ دلار رسید که پایین ترین سطح طی ۱۲ سال اخیر است و تحت تاثیر کندی رشد چین و اشباع عرضۀ جهانی این فلز می باشد.

قیمت هایگندم(Wheat)، قیمت هایذرت(Corn)و قیمتدانه های سویا(Soybeans)در روز پنجشنبه افزایش داشتند که به دلیل انتشار گزارش های فروش صادراتی بود که از انتظارات بازار فراتر رفت. هوای مرطوب در آفریقای جنوبی نیز از محصول حمایت می کند که چشم انداز عرضه را بهبود بخشید.

منبع: IFC Markets