سهام ایالات متحده در روز جمعه افت شدیدی پیدا کردند که دلیل اصلی اش گزارش های درآمدی شرکت های آمریکایی بود. شرکت Cisco تخمین اش را برای عملکرد مالی کاهش داد و اعلام کرد که در خارج از ایالات متحده کاهش فروش داشته است و به همین دلیل ارزش سهامش ۵.۸% سقوط کرد. فروشگاه های زنجیره ای Nordstrom و Macy ' s نیز چشم اندازهای منفی ای منتشر کردند و سهام شان نزدیک به ۱۵% سقوط کرد. فروش فصلی تولیدکنندۀ ساعت Fossil کاهشی ۱۶درصدی پیدا کرد که باعثشد ارزش سهامش در طی یک روز ۳۶.۵% سقوط کرد. آمار اقتصادی ایالات متحده در روز جمعه نیز ضعیف بودند. طبق آمار منتشر شده مشخص شد که خرده فروشی در اکتبر ۰.۱% افزایش داشته است که کمتر از حد انتظار است. به همین دلیل بانک سرمایه گذاری Barclays تخمین اش را برای تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در آخرین فصل سال جاری میلادی از ۲.۵% به ۲.۴% کاهش داد. شاخص بهای تولید کننده که در سپتامبر ۰.۵% افت پیدا کرده بود در ماه اکتبر نیز ۰.۴% افت کرد. فعالان بازار اعتقاد دارند که این باعثمی شود سود شرکتی در فصل چهارم سال کاهش پیدا کند. مجموع آمار اقتصادی منفی منتشر شده بر تصمیم آتی فدرال ریزرو تاثیر خواهند گذاشت. اکنون احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال ریزرو ماه دسامبر از ۷۰% در روز پنجشنبه به ۶۶% کاهش یافته است. گردش در بورس های سهام ایالات متحده در روز جمعه به ۷.۷ میلیارد سهم رسید که ۸.۵% بالاتر از میانگین بیست روزه است. انتظار نمی رود که امروز آمار اقتصادی مهمی در ایالات متحده منتشر شود. اعتقاد ما بر این است که نوسانات ارز و سهام ایالات متحده غیرقابل پیش بینی خواهد بود چراکه احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال ریزرو در بستر کاهش سود شرکت ها قرار دارد. تاکنون ۹۰% از شرکت های فهرستشاخص S&P۵۰۰گزارش های درآمدی شان را منتشر کرده اند و مجموع درآمدها ۰.۹% کاهش را نشان می دهد. اگر گزارش های درآمدی باقی مانده تغییری در وضعیت کنونی ایجاد نکنند در آن صورت این فصل تبدیل به اولین فصل از فصل سوم ۲۰۰۹ تاکنون می شود که در آن درآمدها راکد بوده اند. سرمایه گذاران انتظار دارند که درآمدهای شرکت های فهرست شاخص S&P۵۰۰ در سه ماهۀ چهارم کاهش پیدا کنند. علی رغم این وضعیت، افزایش نرخ بهره می تواند یک عامل منفی دیگر باشد که بار اعتباری را افزایش می دهد.شاخص دلاراندکی رشد پیدا کرد که به دلیل افزایش ضریب اطمینان مصرف کننده در نوامبر بود که از سوی دانشگاه میشیگان گزارش گردید.

سهام اروپا و یورو امروز با یک شکاف قیمتی نزولی باز شدند که تحت تاثیر حملات تروریسیتی در پاریس بود و پس از آن بخشی از ریزش جبران شد چراکه فعالان بازار رویدادهای پاریس را با حملات یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ در ایالات متحده مقایسه کردند و انتظار ندارند که ادامه پیدا کنند. با اینحال این وضعیت در مجموع باید تقویت ارزش دلار و فرانک سوئیس شد که از نظر سرمایه گذاران دارائی های ایمن محسوب می شوند. فعالان بازار انتظار دارند که این حملات به شدت بر صنعت جهانگردی فرانسه تاثیر بگذارد. ارزش سهام هتل های زنجیره ای Accor سقوطی ۶.۳درصدی پیدا کرد و ارزش سهام خط هوایی KLM در فرانسه ۵% افت کرد. ارزش سهام شرکت Eurotunnel افتی ۴.۵درصدی پیدا کرد و ارزش سهام شرکت فرانسوی گردانندۀ فرودگاه های، ADP، افتی ۳.۸درصدی پیدا کرد. امروز در ساعت ۱۱:۰۰ CET آمار مربوط به تورم در منطقۀ یورو در اکتبر منتشر خواهد شد که به اعتقاد ما برای یورو منفی و برای سهام اروپا مثبت است. " ماریو دراقی "، رئیس بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا، امروز در ساعت ۱۱:۱۵ CET سخنرانی خواهد داشت.

شاخصNikkeiمانند شاخص های سهام اروپا با یک شکاف نزولی بزرگ باز شد اما سپس اندکی رشد پیدا کرد. تولید ناخالص داخلی ژاپن در سه ماهۀ سوم ۰.۸% افت داشت. سرمایه گذاران بر این باورند که این باعثمی شود اقتصاد ژاپن وارد رکود شود و باعثشد تا ارزش ین در برابر دلار کاهش پیدا کند که متعاقباً باعثرشد ارزش سهام شد. کاهش ارزش ین، کالاهای صادراتی ژاپنی را رقابت پذیرتر می کند.

همزمان با افزایش خطرات جهانی تحت تاثیر حملات تروریستی در پاریس و حملۀ متقابل بمب افکن های فرانسوی به مواضع تروریست ها در خاک سوریه، ارزش طلا افزایش پیدا کرد. حجممعاملات آتی طلادر بورس کامکس(Comex) افزایش چشمگیری پیدا کرد.

امروز قیمت های مس به کاهش ادامه دادند. شرکت Codelco در شیلی اختلاف قیمت را با قیمت آتی در بورس فلز لندن برای چین برای عرضۀ فیزیکی مس در سال ۲۰۱۶ در مقایسه با سال ۲۰۱۵ کاهشی ۲۶درصدی داد که بسیار بدتر از حد انتظار بود. فعالان بازار این کاهش در اختلاف قیمت را نشانه ای می دانند از کاهش تقاضا برای مس در چین. توجه داشته باشید که عرضه فیزیکی مس اندکی گرانتر از قیمت قراردادهای آتی است.

منبع: IFC Markets