داعش در اقدامی جدید با برقرار کردن خط لوله انتقال نفت از عراق به ترکیه، درآمد سرشاری کسب می کند.

«جان کریاکو» مامور سابق سازمان جاسوسی آمریکا(سیا) اعلام کرد: داعش در اقدامی جدید با برقرار کردن خط لوله انتقال نفت از عراق به ترکیه، درآمد سرشاری کسب می کند.

کریاکو در گفت و گو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت: داعش توانسته با ایجاد ارتباط بین منابع نفتی اشغال شده در عراق و خاک ترکیه، تجارت نفتی خود را با خریداران نفت گسترش دهد.

وی افزوده است: خط لوله انتقال نفت عراق به ترکیه بر اثر چشم پوشی مقام های منطقه ای(در عراق و ترکیه) توسط داعش ساخته شده است و همیشه این حدس وجود دارد که طرف های ترکیه ای از تجارت نفتی با این گروه تروریستی سود زیادی می برند.

مامور سابق سیا توضیح داد: داعشی ها برای انتقال نفت به ترکیه از میادین نفتی جنوب عراق فقط به راه منطقه کردستان متکی هستند و سالانه تا ۵۰۰ میلیون دلار از این راه ارز کسب می کنند.

داعش در چارچوب اقدام ها و پیامدهای سیاست های ضدسوری آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، قطر، عربستان، ترکیه و رژیم صهیونیستی در شکل گیری و تقویت گروه های تروریستی، با تسلط بر منطقه ای بزرگ تر از خاک بریتانیا در سوریه و عراق، حدود هفت میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد.

داعش با استفاده از مناطق مرزی اشغال شده در عراق و سوریه، نفت به مشتریان خارجی می فروشد که براساس گزارش ها بیشترین خریدهای نفت از داعش در ترکیه انجام می شود و تاکنون هیچ اقدامی برای ممانعت از این کار انجام نشده است.

داعش همچنین بزرگترین معدن فسفات عراق را تحت کنترل گرفته و از صادرات آن سالانه حدود ۵۰ میلیون دلار درآمد دارد و کارخانه اسید فسفریک و اسید سولفوریک القائم این کشور برای داعش سالانه ۳۰۰ میلیون دلار ارزآور است.

افزون بر این موارد، داعش از فروش تمامی کالاها مالیات می گیرد و کارمزد عملیات بانکی و همچنین تعرفه عبور و مرور و گمرکی از دیگر محل های درآمد این گروه تروریستی تکفیری است.