آمارهای ارایه شده از سوی وزارت نفت نشان می‌دهد ایران در ۴ ماه منتهی به تیرماه ۱۳۹۴ به طور متوسط روزانه ۲۸۲۰ هزار بشکه نفت صادر کرده است. آمار یاد شده موید این است که در مدت یاد شده صادرات نفت ایران روزانه ۱۱۱۲ بشکه در روز بوده است که فقط یک درصد بیشتر از چهار ماه اول ۱۳۹۳ است.

با فرض اینکه تحریم‌های ایران در حوزه نفت و صادرات آن کاملا لغو شود و ایرن نیز بتواند همان طور که مدیران ارشد وزارت نفت می‌گویند روزانه ۵۰۰ هزار بشکه به میزان صادرات فعلی اضافه کنند، در این صورت ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی(که از زمستان ۱۳۹۴ ایران شروع می‌شود) توانایی صادرات ۱۶۲۱ هزار بشکه در روز داشته باشد.

این عدد خوش‌بینانه برای صادرات چقدر برای ایران درآمد خواهد داشت؟ یک گزارش منتشر شده از سوی یک نهاد معتبر جهانی نشان می‌دهد قیمت هر بشکه نفت در سال ۲۰۱۶ بین ۵۰.۴ دلار تا ۶۶.۶ دلار پیش‌بینی شده است که در جدول حاضر می‌بینید.

به این ترتیب و در شرایطی که رخدادهای پیش‌بینی شده در بازار نفت را شاهد باشیم و ایران نیز بتواند روزانه ۵۰۰ هزار بشکه صادرات خود را افزایش داده و همه آن را نیز به راحتی بفروشد درآمد ایران در سال ۲۰۱۶ بین ۳۳ تا ۳۹ میلیارد دلار خواهد شد که با درآمد ارزی حاصل از نفت در سال‌های دولت احمدی‌نژاد فاصله دارد. درآمد نفت ایران در سال ۱۳۹۴ حدود ۲۴ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.