به گزارش سرویس اقتصادی ملت ایران به نقل از کارگزاری اردیبهشت ایرانیان: در حالیکه انتظار می رفت با ادامه روند نزولی بازار و افت قیمتها و شاخصها، بازاری رو به نزول را در معاملات امروز تجربه کنیم ولی خوشبختانه چنین وضعیتی پیش نیامد و با اقبال بازاری که برخی از نمادها داشتند، فضای معاملات رو به رونق و گرمی نسبی رفت و در مجموع به افزایش ۱۸۰ واحدی شاخص کل انجامید امری که به تقویت مواضع و استحکامات شاخص در سطح کانال ۶۱ هزار واحدی انجامید تا این نماگر حساس بازار ضمن گریز از لبه خطرناک کانال مزبور، تا ارتفاع ۶۱.۳۸۹ واحدی بالا نشیند و از زیان بیشتر و روزافزون سهامداران و فعالان بازار ممانعت بعمل آورد. این در حالیست که رشد بطئی و مقطعی شاخص در چنین شرایط نامطلوبی چندان امیدوار کننده نیست و هفته آینده میتواند آبستن حوادثخوب و بد کثیری باشد. و اما آنچه که در حال حاضر بیش از هر چیز بازار سرمایه کشور را تهدید می کند، همانا ریسک خطرناک انتشار گزارشات ۶ ماهه شرکتها است که اکثرأ با پوشش ضعیف عملکرد و یا تعدیل منفی عایدی آنها همراه است. امری که میتواند هر خبر و تحول خوبی را خنثی نموده و مانع از رشد و رونق در فضای معاملات بورس اوراق بهادار تهران شود.

کارنامه امروز بورس اوراق بهادار: هر چند رفتار بازار نوسانی شده و هر از گاهی شاهد مثبت شدن قیمتها و شاخصها، و هر از گاهی شاهد به رنگ سرخ در آمدن شاخص کل بازار هستیم. ولی این بدان معنا نیست که کلیه ریسک ها و مخاطرات پیش رو از فضای بورس تهران رخت بربسته باشد چرا که به رغم حصول توافق در مذاکرات هسته ای و امضای قرارداد برجام، اوضاع اقتصادی کشور چندان مطلوب و روبراه نیست و کلیه بنگاههای اقتصادی با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند. بطوریکه رکود بر کلیه بازارها چیره گشته و انبارها مملو از کالاهای ساخته شده و محصولاتی است که فعلا خریداری برای آنها نیست. مگر اینکه دو اتفاق مهم و تأثیرگذار در سطح جامعه رخ بدهد. ۱ - افزایش شدید بهای ارزها و عبور قیمت دلار از سطح ۴۰۰۰ تومانی ۲ - فاصله گیری دولت از سیاستهای پولی / مالی انقباضی و چاپ و تزریق صدها میلیارد تومان پول.
و اما در پایان معاملات امروز، شاهد افزایش ۱۸۰ واحدی شاخص کل بازار بودیم که بالغ بر ۶۰.۹۸ میلیارد تومان از آن در بازار بورس و مابقی به ارزش ۴۲ میلیارد تومان در فرابورس صورت گرفت. فضای اقتصادی کشور همچنان مه آلود و توام با ابهامات بسیار گزارش شده که میتواند معاملات هفته آینده و هفته های آتی را به شدت تحت تأثیر قرار دهد.

تحولات بازار جهانی نفت: البدری دبیر کل اوپک در اظهارات خود بازار نفت را شگفت زده کرده و گفته: به دلیل کاهش شدید سرمایه گذاری در صنعت نفت طی سال گذشته و در شرایط کنونی، رشد عرضه نفت کشورهای غیر اوپک در سال ۲۰۱۶ به صفر خواهد شد. چرا که بر اساس ارزیابی های صورت گرفته، معادل ۶۵۰ میلیارد دلار از سرمایه گذاری های شرکت ها و دولت ها در صنعت نفت کنار گذاشته شده است. بر همین اساس بزودی کسری در عرضه نفت در بازار جهانی رخ خواهد داد. وی تأکید کرده: برای بازگرداندن تعادل به بازار جهانی نفت، تولید کنندگان اوپک و غیر اویکی باید با یکدیگر تعامل داشته و همکاری کنند. بنا به گفته البدری، بر اساس نشانه های موجود قیمت نفت در حال حاضر در کف خود قرار دارد. وی همچنین ابراز امیدواری کرد ماندن قیمت نفت در کف آن چندان به طول نینجامد. بر اساس پیش بینی اوپک تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۶، در حدود ۱.۳ میلیون بشکه افزایش خواهد یافت. بنظر می رسد گزارش فتیح بیرول مدیر کل آژانس بین المللی انرژی مبنی بر کاهش شدید سرمایه گذاری در صنعت نفت جهان و بی سابقه بودن این سقوط سرمایه گذاری در تاریخ این صنعت، سخنان البدری را مورد تأیید قرار می دهد. بنا به اعتقاد البدری، این کاهش سرمایه گذاری که به کاهش عرضه در آینده نزدیک منجر خواهد شد، می تواند طی سال‌آینده به افزایش قابل توجه قیمت نفت در جهان منجر شود.

اظهارات مهم مشاور رئیس جمهور: مشاور رئیس جمهور با بیان اینکه وجه مشترک نامه ۴ وزیر پتروشیمی این است که دادن نرخ خوراک کمتر از ۱۳ سنت به پتروشیمی ها، به این معنا است که از بودجه وزارت نفت برای اصلاح شاخص بورس یارانه بدهیم. اکبر ترکان ضمن اشاره به نامه چهار وزیر به رییس جمهور گفته: وجه مشترک همکارانی که این نامه را نوشته اند، پتروشیمی است. وی با بیان اینکه در سال جاری خوراک پتروشیمی ها با نرخ ۱۳ سنتی تحویل می شود، تصریح کرده: ما خوراک ارزان به پتروشیمی ها می دهیم به طوری که پتروشیمی ها خوراک را به یک سوم قیمت جهانی تحویل می گیرند. مشاور رییس جمهوری با بیان اینکه سود پتروشیمی ها خوب است، گفته: در برخی موارد شاهد هستیم که برخی پتروشیمی سالانه تا ۸۰ درصد مبلغ سرمایه گذاری سود کرده اند. اینکه ما انتظار داشته باشیم با نرخ زیر ۱۳ سنت خوراک به پتروشیمی ها داده شود، به این معنا است که از بودجه وزارت نفت برای اصلاح شاخص بورس یارانه بدهیم. وی با بیان اینکه ما باید طبق قانون با نرخ ۶۵ درصد قیمت گاز صادراتی، به پتروشیمی ها گاز تحویل دهیم، خاطرنشان کرده: قانون می گوید پس از اجرای هدفمندی یارانه ها، قیمت ها در داخل باید به ۶۵ درصد قیمت گاز صادراتی برسد. مشاور رییس جمهوری با خاطرنشان کردن اینکه ما نرخ رشد کافی نداریم، اظهار داشته: برای نرخ رشد بیشتر و خروج از رکود، دولت تصمیماتی گرفته که به زودی اعلام خواهد کرد. وی با بیان اینکه برداشتن تحریم ها فرصت رشد بالا را امکان پذیر می کند، گفته: برای حل برخی مشکلات باید پس از عملیاتی شدن برجام و برداشته شدن تحریم ها چاره اندیشی کرد.

نقطه نظرات کارشناسان: مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری گوهران آینده گفته در شرایط فعلی دولتمردان و مقامات رسمی کشور به صراحت در اظهارات خود از رکود اقتصادی نام می برند و به نظر می رسد دولت نیز به رکود حاکم بر اقتصاد کشور و بازار سرمایه و در نهایت لزوم توجه به این نکته پی برده است. چرا که برآیند همه مؤلفه های اقتصادی در تابلوی معاملات بورس نشان داده می شود. وی در خصوص اثر پذیری روند معاملات بورس از ارسال نامه چهار وزیر دولت یازدهم به رییس جمهور مبنی بروضعیت نابسامان فعلی بازار سرمایه اظهار داشته: بازار سرمایه تا زمانیکه اقدام عملی صورت نگیرد به اخبار مثبت واکنش نشان نمی دهد. چرا که از زمان اعلام توافق نامه لوزان، اخبار مثبت متعددی منتشر شده اما هیچ تأثیری بر وضعیت بورس اعمال نکرده است. سیاوش وکیلی با بیان اینکه اظهار نظر کردن در خصوص وضعیت فعلی بورس بسیار دشوار و پیچیده شده، گفته: چهار وزیر دولت فعلی در شرایطی نامه ای در خصوص وضعیت بازار سرمایه تهیه و تنظیم می کنند که معاون وزیر صنعت در همان روز اظهار داشته که دوران طلایی معدنی ها به سر آمده است. حال آنکه سهام دو شرکت سنگ آهنی در بازار سرمایه معامله می شوند و وزیر صنعت در نامه مذکور مشخصاً به بورس اشاره کرده است. به نظر می رسد ارکان اقتصادی کشور با یکدیگر هماهنگ نیستند و به همین دلیل عکس العمل مناسبی از سوی سهامداران مشاهده نمی شود. وی به ابهامات موجود در وضعیت سودآوری برخی ازصنایع اشاره کرده و گفته: می بایست حداقل یکی از ابهامات برطرف گردد و اقدام عملی انجام شود. به طور مثال نرخ خوراک واحدای پتروشیمی اعلام شود یا رسماً در خصوص بهره مالکانه شرکت های معدنی، تجدید نظر شود تا در پی آن مجموعه های سنگ آهنی بودجه خود را بر اساس تغییرات اعلامی تعدیل و اصلاح کنند. در این صورت به طور قطع شاهد نمود آثار مثبت این اقدامات بر شرایط کلی بازار سرمایه خواهیم بود. وی پیرامون احتمال کاهش شاخص کل به مدارهای پایین تر گفته: در شرایط فعلی قیمت اغلب سهام شرکت ها افت قابل توجهی را داشته و به نظر می رسد درصورتیکه شاخص کل به کانال های پایین تر وارد شود بحران اقتصادی که هشدار آن توسط وزرا داده شده، اتفاق خواهد افتاد. وی تصریح کرده ارزش ذاتی و جاری سهام شرکت ها با یکدیگر تفاوت زیادی دارند و درصورتیکه بحران اقتصادی رخ دهد، بازار سرمایه به عنوان ویترین اقتصادی کشور این موضوع را نشان خواهد داد. این در حالی است که به نظر می رسد دولتمردان بایستی تصمیم اساسی بگیرند و ابهامات را رفع کنند تا وارد بحران نشویم. وی با بیان اینکه تصمیمات و عملکرد دولت وضعیت سودآوری و مزیت های تمام صنایع را تحت الشعاع قرار داده، گفته: دولت در حال حاضر ناچار است که دست از سر صنایع بر دارد و تغییر رویه دهد، چرا که در غیر این صورت وارد بحران خواهیم شد و اثرات منفی آن به صورت زنجیره وار در تمام زمینه ها مشاهده خواهد شد و به نظر می رسد می بایست اقدام اساسی و عملیاتی انجام شود تا بازار سرمایه در مسیر صعودی گام بر دارد.
در گفتگویی دیگر، معاون سرمایه گذاری شرکت ارزش آفرینان پاسارگاد گفته: تقاضای کل از ۴ طریق می تواند تحریک شود و از جمله این راه کارها می توان به این موارد اشاره کرد که مردم مصرف خود را افزایش دهند، دولت از درآمدهای خود در بخش های مختلف هزینه کند یا بدهی های خود را پرداخت کند تا نقدینگی به صنایع تزریق شود، صادرات افزایش یابد و در نهایت با افزایش سرمایه گذاری ها تقاضا در صنایع مختلف و اقتصاد کشور افزایش یابد. در این بین مردم و دولت با کاهش قدرت خرید و درآمد همراه شده اند تا بتوان از دو راه کار ابتدایی استفاده کرد مگر اینکه دولت سیاست های انبساطی اقتصادی اتخاذ کند و عرضه پول را افزایش دهد که این امر از طریق ۳ روش امکان پذیر می باشد. لذا بنظر می رسد سه راه کار مزبور یعنی: ۱ - افزایش عرضه پول(انتشار اسکناس) ۲ - کاهش نرخ سپرده قانونی و نرخ سود سپرده ها ۳ - کاهش نرخ تسهیلات بانکی - سه راه کاری است که دولت می تواند از این طریق تقاضا را در کشور تحریک کند. وی تصریح کرده این بخشی از راه حل خروج از رکود، انتشار اسکناس است که البته این موضوع نباید به صورت افسار گسیخته و انتشار بی رویه پول در جامعه باشد. از طرفی حجم سپرده ها در بانک ها در حال حاضر به ۸۶۶ هزار میلیارد تومان می رسد و از این مقدار بانک ها باید ۱۳ درصد سپرده قانونی در بانک مرکزی داشته باشند. حال اگر دولت این نرخ را به ۱۰ درصد کاهش دهد نقدینگی بیشتری از این طریق به اقتصاد کشور تزریق می شود. راه حل دیگری که عنوان شد، کاهش نرخ سود سپرده سرمایه گذاران و نرخ بهره تسهیلات بانک ها است. با توجه به اینکه تورم نقطه به نقطه کاهش یافته و تا حد زیادی کنترل شده است، به طوریکه نرخ تورم در بخش مصرف ۱۵ درصد و تولید به زیر ۱۰ درصد رسیده است. لذا طبیعتاً بهره ۲۲ درصدی سپرده ها در مقایسه با نرخ تورم نشان از وجود عدم تعادل اقتصادی می باشد که با کاهش نرخ سود سپرده بانک ها، بازده مورد انتظار کم شده و منجر به افزایش سرمایه گذرای ها و رشد مصرف کالاهای با دوام در بخش تولیدی، کاهش هزینه های مالی شرکت ها و افزایش سودآوری آنها خواهد شد. و اما یکی دیگر از مهمترین عواملی که باعثخروج از رکود از بعد سرمایه گذاری می شود شفافیت فضای کسب و کار در کشور می باشد به صورتی که باید ابهامات موجود در صنایعی چون نفت و پالایش، پتروشیمی و معدنی - مرتفع گردد تا با افزایش تقاضا چرخه های اقتصادی کشور به گردش درآید. وی تصریح کرده اگر دولت سیاست های اقتصادی خود را با کمترین تورم ممکن، در جهت سیاست های انبساطی تغییر دهد، از رکود اقتصادی خارج خواهیم شد ولی با ادامه این شرایط اوضاع از آنچه که هست نیز بدتر خواهد شد.

در گروه خودرویی: محتوای نامه ۴ وزیر به رئیس‌جمهوری اگر چه به گفته سخنگوی دولت تنها معطوف به بازار سرمایه و بورس بود، اما آنچه مسلم است این نامه از بحران تقاضا در بازار خودرو پرده برداشت. اینکه موجودی انبار خودروسازان هم‌اکنون به ۱۰۰ هزار خودرو رسیده، به‌نوعی خبر رسمی دولت از وضعیت بد فروش تولید‌کنندگان خبر می دهد. بنابراین به‌نظر می‌رسد که تقاضا در بازار خودرو این روزها به مرز بحران رسیده حال آنکه مجموعه دولت نیز در این بین بیکار ننشسته و با ارائه راهکارهایی در پی تحریک تقاضا است. بر این اساس یکی از راهکارهایی که دولت برای فروش محصولات خودروسازان در نظر گرفته، سرعت بخشیدن به جایگزینی خودروهای فرسوده است. خاطر نشان میسازد پیش از این ستاد مدیریت مصرف سوخت، متولی خروج و جایگزینی خودروهای فرسوده بود که با انتقال این ستاد به وزارت راه هم‌اکنون مشخص نیست متولی خروج فرسوده‌ها چه نهاد و سازمانی است. در هر حال دولت خروج فرسوده‌ها را به‌عنوان مسیری مطمئن برای رشد تقاضا در بازار خودرو در نظر گرفته است. همچنین، نوسازی شبکه حمل‌و‌نقل عمومی اعم از تاکسی و اتوبوس نیز با توافقاتی که بین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفته، می‌تواند به روند کند تامین نقدینگی خودروسازان و رشد تقاضا در خودروهای مذکور کمک کند. اما دولت فروش اقساطی خودرو‌ها را به‌عنوان راهکاری برای تحریک سمت تقاضا مدنظر قرار داده که از جمله می‌توان به طرح فروش اقساطی خودرو به کارمندان دولت اشاره کرد.

پیش بینی بازار شنبه ۱۸ مهر ماه ۹۴: با شروع فصل پاییز و ادامه آن، نه تنها گره اقتصاد کشور و اکثر بنگاههای اقتصادی باز نشده بلکه پیچ و تاب بیشتری نیز خورده است امری که اثرات و پیامدهای زیانبار و جبران ناپذیری بر اقتصاد کشور بر جای گذاشته و معضلات و مشکلات بسیاری را برای عموم مردم و سرمایه گذاران بوجود آورده است. در گروه پتروشیمی اگر نرخ خوراک تا محدوده ۸ سنت کاهش یابد، عملا شرکت های این گروه از تعدیل منفی فرار می کنند. اکثر واحدهای پتروشیمی نرخ خوراک را در بودجه ۸ سنت دیده اند و تنها پتروشیمی پردیس است که نرخ خوراک مصرفی را ۱۳ سنت لحاظ کرده است. و اما بنظر می رسد اتفاقات خوبی در عرصه فعالیتهای اقتصادی کشور در حال رخ دادن است. کاهش نرخ بهره بانکی و رسیدن آن به سطح ۲۰ درصد، کاهش نرخ خوراک پتروشیمی ها، لغو تحریم ها از اواخر دی ماه، عزم جدی دولت برای خروج از رکود و … نشان می دهد که در صورت به واقعیت پیوستن این اتفاقات، آینده بازار روشن خواهد بود. البته شاید در کوتاه مدت دردی دوا نشود اما اگر این سیاست ها دنبال شود، می توان به رونق بازار سهام در سال ۹۵ امیدوار بود. و اما با دید کوتاه مدت، دو عامل مهم بازار را رنج می دهد. اولی گزارشات ۶ ماهه است که ظرف ۲ – ۳ هفته آینده از آنها رونمایی می شود. دومین عامل هم بودجه سال ۹۵ کشور است که با توجه به منابع محدود دولت، ته دل اهالی بازار را خالی کرده است. در گروه خودرویی ریزش ها همچنان ادامه دارد. در حالی که تا چند وقت پیش اغلب اهالی بازار برای خرید نمادهای این گروه سر و دست می شکستند، اکنون برای فروش و خروج از سهام بنجل خودرویی سر و دست می شکنند. به نظر می رسد بازار روی نمادهای این گروه هیجانی عمل می کند و هر اتفاقی هم که در خودروسازان بیفتد، عملا با این ریزشها تا حدودی پیشخور شده است. بازار امروز تحت تأثیر دو اتفاق مثبت هم بود. اتفاق اول رشد محسوس قیمت ها(خصوصأ بهای نفت) در بازار های جهانی بود. هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال بیش از ۵۲ دلار قیمت دارد! و اما اتفاق دوم در رابطه با تذکر حسن روحانی به وزیر نفت برای کوتاه آمدن بر سر قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی بوده، چرا که شایعات و زمزمه هایی از نرخ خوراک ۸ تا ۱۰ سنتی در بازار به گوش می رسد.