به گزارش ملت ایران به نقل از کارگزاری اردیبهشت: کلیه بازارهای موازی و بازارهای مالی ایران از جمله بازار سهام، در رکود نسبی بسر می برد و همه فعالان بازار از این موضوع ناراحت و نگران اند. دولت نیز هر چند تدابیری مقطعی و موضعی در این خصوص بکار بسته است ولی این تدابیر آن چنان قوی و تأثیر گذار نبوده و منجر به تغییر روند و بهبود بازار سهام بیمار ایران نشده است.
این در حالیست که تیم اقتصادی دولت بارها و بارها وعده داده که از بازار سرمایه حمایت خواهد کرد و این بخش از فعالیتهای اقتصادی را به حال خود رها نخواهد ساخت.
در چنین فضای ابهام آلودی، هفته اول مهر ماه در حالی به پایان رسید که رکود و رخوت و ناامیدی، در بین کلیه سهامداران و مشارکت کنندگان بازار موج می زد و همگی از ادامه وضعیت نامطلوب فعلی خسته و رنجور گشته اند. فشار فروش و برتری عرضه ها در اکثر گروهها و نمادها در هفته جاری مشهود بود بطوریکه با ازدحام و هجوم فروشندگان سهام به قیمتها و شاخص کل، دماسنج بازار نیمه کانال ۶۱ هزار واحدی را به مهاجمان واگذار کرد و با عقب نشینی ۸۰.۴۲ واحدی، در ایستگاه ۶۱.۴۹۸ واحدی توقف نمود.

کارنامه امروز بورس اوراق بهادار: ارزش معاملات امروز در حالی با احتساب معاملات بلوک و اوراق مشارکت بالغ بر ۱۸۱.۲۲ میلیارد تومان بود که افزون ۴۲.۳۶ میلیارد تومان از آن در بازار بورس و مابقی به مبلغ ۱۳۸.۸۶ میلیارد تومان در فرابورس صورت گرفت. در بازار امروز نماد اوراق خزانه اسلامی بازگشایی شد و طی رقابت انجام شده بین خریداران و فروشندگان، در قیمت ۹۰.۱۰۰۰ ریالی معامله شد. بدین ترتیب سود این اوراق با توجه به موعد سررسید به تاریخ اواخر اسفند سالجاری، دقیقأ معادل ۲۱.۹۷ درصد و معادل نرخ سود سپرده های یکساله بانکی بدست می آید که از بازدهی برخی از اوراق مشارکت و صکوک فعال در بازار نظیر اوراق گلگهر۱ که بازدهی ۲۶.۵ تا ۳۰ درصدی(در سال) دارد، بمراتب کمتر است. لذا بنظر می رسد یا عدم اطلاع رسانی کافی در مورد بازدهی های متفاوت این اوراق در بازار صورت نگرفته و یا اوراق خزانه مزبور با دستکاری و حمایتهای کاذبی از سوی برخی از افراد سودجو … مواجه است. در شکل زیر که توسط سازمان فرابورس نیز منتشر شده، بازدهی فعلی ۲۶.۴۵ درصدی اوراق مشارکت گلگهر۱ را مشاهده نمایید.

* خاطر نشان میسازد در جدول بالا و ردیف ۳۵، نشان دهنده بازدهی بالا و مناسب ۲۶.۴۵ درصدی گلگهر۱ نمایش داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به آدرس زیر رجوع کنید: http: / / www. ifb. ir / ytm. aspx