به گزارش سرویس ملت ایران به نقل ازکارگزاری اردیبهشت: همان طور که انتظار می رفت، بازار سهام پر نوسان ایران همچنان به رفتار رکودی و نزولی خود ادامه می دهد و به رغم توافقات بدست آمده در وین و امضای تفاهمنامه برجام، شاهد بهبود اوضاع اقتصادی و بازارهای مالی کشور از جمله بازار سهام نیستیم. و اما بورس تهران در هفته جاری نیز همچون هفته های پیشین با کاهش قیمت و حجم معاملات مواجه گردیده تا پس از یک رشد مقطعی در انتهای هفته گذشته، روند فرسایشی و کم رمق خود را در پیش بگیرد. شاید آن چه بیش از هر چیز دیگری در شرایط فعلی سهامداران و سرمایه گذاران بورسی را ناراحت کرده است، ضرر و زیانشان نباشد بلکه عواملی چون تعلل، سردرگمی و بی تحرکی دولت و تشکیلات شبه دولتی وابسته به آن است که موجبات ایستایی و رکود مزمن در اکثر بخش های اقتصادی کشور از جمله بازار سهام را موجب شده است.
البته نه این که مقصر ضرر و زیان این افراد، صرفاً دولت بوده باشد بلکه این عدم آگاهی، تفکر نادرست و توجه ناکافی سرمایه گذاران در تصمیم گیری هایشان است که به آن ها ضربه می زند. چرا که در کشور ما فعالین بورسی به متورم شدن ارزش دارایی هایشان به دلیل سیاستهای انبساط پولی و مالی بی رویه دولت، عادت کرده اند و قدیمی تر ها نیز بنظر می رسد که تنها خاطره ای از سیاست ها ی انقباضی پولی و مالی در کشور دارند. از این گذشته، تجربه سال های وفور منابع ارزی دهه ۱۳۸۰، و سالهای ۹۱ و ۹۲ در دهه ۹۰ و حیف و میل ها و اسراف های بی حد و حساب آن دوران خیلی ها را بد عادت کرده است به گونه ای که تصور غالب مردم و سرمایه گذاران از دولت را به منبع چاپ پول و کلنگ زدن پروژه، تغییر داده است. لذا برای این افراد بسیار سخت است که خود را برای دوران سخت ریاضت مالی آماده کنند و تصورات جاافتاده پیشین خود را متناسب با محدودیت های شدید درآمدی اخیر کشور، تغییر دهند. در نتیجه بنظر می رسد که این طیف از سرمایه گذاران و بازیگران بازار، کسانی هستند که به امید کسب بازدهی های افسانه ای و ثروتهای بادآورده یک شبه، پای به معرکه بورس گذاشته اند و اکنون با سرخوردگی های بسیار و با زیان های هنگفتی، قصد خروج و گریز از مهلکه بورس را در پیش گرفته اند.
یکی از کاشناسان بازار در تأیید چنین برداشتی از وضعیت توصیفی بازار، نوشته که در اوضاع فعلی و با فراگیر شدن جو رکود و ناامیدی، بیشترین ضربه متوجه سهم هایی شده که پیشتر از این به دلیل امیدواری ها و خوش بینی ها نسبت به آینده، با نسبت P / E بالا در بازار معامله می شدند. سهام شرکت های خودرویی، حمل و نقلی و پالایشگاهی در رأس این موضوع قرار دارند.

کارنامه امروز بورس اوراق بهادار: ارزش معاملات امروز در حالی با احتساب معاملات بلوک و اوراق مشارکت بالغ بر ۲۲۵ میلیارد تومان بود که افزون ۶۵ میلیارد تومان از آن در بازار بورس و مابقی به مبلغ ۱۶۰ میلیارد تومان در فرابورس صورت گرفت که خاطر نشان می سازد بالغ بر ۲۵.۹ میلیارد از ارزش معاملات مربوط به معاملات بلوک، ۱۴۴.۹ میلیارد متعلق به اوراق مشارکت و ما بقی به ارزش ۵۴.۱ میلیلارد مربوط به معاملات سهام می باشد. و اما طی معاملات روز جاری شاهد مقاومت شاخص کل و ایستایی این نماگر در نیمه کانال ۶۱ هزار واحدی بودیم امری که به تثبیت مواضع شاخص در ارتفاعات ۶۱.۵۶۸ واحدی موجب شده و مانع از از دست رفتن و شکسته شدن این سد مهم مقاومتی شده است بطوریکه در پایان معاملات روزانه شاهد افزایش ناچیز ۵.۹۱ واحدی این دماسنج در فضای معاملات بودیم. این در حالیست که بزودی و طی روزها و هفته های آینده شاهد اعلام انتشار گزارشات و صورتهای مالی اکثر شرکتهای فعال در بازار خواهیم بود و انتظار نمی رود که کارنامه شرکتها چندان مطلوب و رضایتبخش، و با پوشش مطلوب بودجه در عملکرد دوره ای همراه باشد.

بازگشت بزرگان به بورس: شنیده شده عیسی رضایی که از مدیران خوش نام و قدیمی بازار بوده و در سال های نه چندان دور به عنوان مدیرعامل سرمایه گذاری مهر اقتصاد نقش مهمی در جریان معاملات و خروج از رکود بازار داشت، و اکثر فعالان آن زمان ذهنیت مثبتی به عملکرد وی داشتند، قصد برگشت و سرمایه گذاری سنگین در بورس را دارد. این خبر میتواند در صورت تأیید آن از سوی وی و مراجع ذیصلاح، نشانه خوبی برای فعالان بازار باشد. خاطر نشان میسازد، شرکت سرمایه گذاری مهر اقتصاد ایرانیان یکی از شرکت‌های زیر مجموعه موسسه مالی و اعتباری مهر و از جمله بازیگران اصلی بازار های پول و سرمایه بشمار می رود. این شرکت زمانی حضوری موثر و تعیین کننده در بورس داشت و هم اکنون از جمله مالکان حقوقی شرکت های بورسی چون تایدواتر، ایرالکو، فولادمبارکه، توسعه معادن روی، توس‌گستر، بانک پارسیان، تراکتورسازی و … است. در این رابطه شنیده شده عیسی رضایی از طریق شرکت سرمایه گذاری راهبرد مبین کوثر، دستور حمایت از بازار سهام را صادر کرده و طی روزهای اخیر مبادرت به خرید گسترده سهام در برخی از نمادها نموده است. در این رابطه بسیاری از کارشناسان بازار سرمایه با اشاره به تعداد اندک مدیران مجرب در دو بازار پول و سرمایه، معتقدند در شرایطی که بازار سهام از کمبود نقدینگی رنج می برد و موانع و مشکلات متعددی گیربانگیر بورس شده، حضور افراد با تجربه و خوش نام در بازار می تواند با نتایج مثبتی همراه باشد که در میان و بلندمدت به بار خواهد نشست. این گروه اعتقاد دارند بازگشت این دسته از مدیران باسابقه با سابقه درخشان و کارنامه مثبت، می تواند به بازگشت اعتماد و امید به بازار سهام کمک کند. به شرطی که مدیران فوق با در نظر گرفتن شرایط دو بازار پول و سرمایه و عدم انطباق زمانی در ذات کوتاه مدت بازار پول و بلندمدت بازار سرمایه، ریسک های مدیریتی و قوانین سرمایه گذاری بانک ها در بازار سرمایه را رعایت کنند. بنابراین درحالی مدیرانی چون رضایی با حضور خود در سال های گذشته به عبور بازار از بحران کمک کرده اند که در این شرایط سخت و پیچیده بازار سهام، بازگشت چنین افرادی که دارای تجربه کافی و وافی در هر دو بازار پول و سرمایه هستند و ابزارهایی مانند شرکت های سرمایه گذاری دارند، می تواند بخشی از نگرانی های از سخت تر شدن وضعیت را کم و حذف کند.

در گروه بانکی: یک مقام آگاه در شبکه بانکی گفته که بانک مرکزی برای کاهش تنگنای مالی بانک‌ها، نرخ جریمه اضافه برداشت بانک‌های دولتی و اصل چهل و چهاری را کاهش خواهد داد. خاطر نشان میسازد بانک‌ها اغلب برای پرداخت تسهیلات تکلیفی، از منابع بانک مرکزی برداشت کرده بودند و بانک مرکزی در راستای اجرای تبصره ۲ ماده ۳ مصوبه ۸ اردیبهشت ماه شورای پول و اعتبار، اضافه برداشت این بانک‌ها را به خط اعتباری تبدیل کرد. وی با اشاره به اینکه نرخ جریمه اضافه برداشت از بانک مرکزی ۳۴ درصد است، تصریح کرده: با این اقدام نرخ جریمه بدهی این بانک‌ها به بانک مرکزی معادل تسهیلات تکلیفی در همان دوره(۱۲ تا ۱۵ درصد) خواهد بود. وی همچنین از کاهش نرخ جریمه اضافه برداشت قبلی بانک‌های خصوصی خبر داده و گفته: با تصمیم بانک مرکزی، بانک‌های خصوصی که متعهد به بازپرداخت بدهی خود به بانک مرکزی در دوره زمانی مشخص شدند، نرخ جریمه اضافه برداشت‌شان معادل نرخ سود در بازار بین بانکی خواهد بود که هم‌اکنون حدود ۲۵ تا ۲۶ درصد است. البته او تاکید کرده نرخ جریمه اضافه برداشت همچنان ۳۴ درصد است و اگر بانک یا موسسه‌ای از بانک مرکزی برداشت کند، مشمول نرخ ۳۴ درصدی می‌شود.

در گروه پتروشیمی: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه با بیان اینکه چشم‌انداز صنعت پتروشیمی در پساتحریم بسیار روشن است و با برداشتن تحریم‌ها می‌تواند ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشد، گفته: موضوع خوراک پتروشیمی در دستورکار کمیسیون صنایع و معادن است. سیدشریف حسینی درخصوص وضعیت پتروشیمی و تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، گفته: پس از آنکه کمیسیون صنایع و معادن و مجلس در مورد قیمت گذاری خوراک واحد‌های پتروشیمی در تصمیم گیری شد، این تصمیم منجر به اتفاقات سال ۹۲ در بورس و ضرر بسیاری از مردم که در این صنعت سرمایه گذاری کرده بودند، شد. وی درمورد تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و تاخیر در اجرای آن، گفته: اگر دولت و وزارت نفت در این زمینه به جمع بندی کلی رسیده و نرخ جدید را اعلام نمی‌کنند، شاید این است که اثرات سوء آن در بخش اقتصادی با توجه به شرایط حال کشور است، زیرا شرایط کشور نسبت به گذشته متفاوت شده و با موضوع مذاکرات هسته ای و وضعیت پساتحریم معلوم نیست چه اتفاقی در اقتصاد ایران خواهد افتاد و باید قیمت گذاری نرخ خوراک بر این اساس انجام شود. حسینی با بیان اینکه موضوع خوراک پتروشیمی در دستورکار کمیسیون صنایع و معادن مجلس است، گفته: طبیعتا یکی از موضوعات بسیار مهمی که وجود دارد، بحثسهم کشور در بازارهای جهانی است که باید به آن دقت کنیم، زیرا اگر سهم بازار را از دست دهیم احیای دوباره آن به زمان زیادی نیاز دارد. حسینی درمورد این سوال که آیا با این وضعیت به هدف سند چشم انداز در بخش پتروشیمی خواهیم رسید یا نه، پاسخ داده: واقعیت این است با توجه به وضعیت موجود، مطمئنا نه تنها در پتروشیمی بلکه در زمینه‌های مختلف به هدف‌های خود نمی‌رسیم. عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار امیدواری کرده: درفضای پس از تحریم و بعد ازاینکه مذاکرات به نتیجه رسید، با انگیزه‌ای که در مردم وجود دارد و با تدبیری که دولت خواهد داشت، سرعت پیشرفت در خیلی از بخش‌ها افزایش یافته و عقب افتادگی از برنامه، جبران خواهد شد. وی درمورد تصویر آینده پتروشیمی ایران با توجه پساتحریم، گفته: پتروشیمی یکی از صنعت‌های خاص کشور است که در بدترین شرایط جزو صنعت‌های خوب ما بوده و یکی از شاخص‌های جمهوری اسلامی ایران صنعت پترشیمی است. عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس گفته: با حل مسئله هسته‌ای و پساتحریم و با برداشته شدن تحریم‌ها بخصوص بخش بانکی و اقتصادی، صنعت پترشیمی کشور با توجه به ظرفیتی که دارد، می‌تواند ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشد.

پیش بینی بازار سه شنبه ۷ مهر ماه ۹۴: با آنکه بسیاری از سرمایه گذاران و فعالان بازار انتظار داشتند در پی حصول توافق هسته ای و امضای توافقنامه برجام، شاهد برون رفت از اوضاع نامطلوب و رکودی در فضای اقتصادی کشور و در نتیجه رشد سریع سودآوری بنگاههای اقتصادی باشیم، ولی عملأ و تا کنون، کس این انتظارات شکل گرفته است. چرا که با چالش جدیدی به نام «عدم خرید کالا و اجناس» از سوی مردم روبرو هستیم. در تبیین و ریشه یابی این پدیده نامیمون، میتوان گفت که اکثر مردم انتظار داشتند با رفع بزرگترین مانع رشد اقتصادی کشور – که همانا مسئله لاینحل و زخم کهنه تحریمها بود – و همچنین افت ۵۰ درصدی بهای نفت و مواد اولیه در بازارهای جهانی، سطح عمومی قیمتها در اکثر اجناس و کالاهای ساخت داخل نیز پایین آید ولی عملأ چنین اتفاقی تا کنون رخ نداده است. لذا مردم در واکنش به این موضوع مهم، عکس العمل نشان داده و سعی در تحریم اجناس و کالاها و خرید نکردن در سطح گسترده، دارند. این امر به تشدید وضعیت رکودی حاکم بر بازار دامن زده و بسیاری از واحدهای تولیدی و بنگاههای اقتصادی را با معضل انباشت کالا و محصولات در انبارها روبرو ساخته است. متأسفانه ایران کشوری است که بر خلاف سایر جوامع، به هنگام افت شدید قیمت کالا و مواد و اجناس در سطح جهانی – پدیده متناظری در بازار کالای آن رخ نمی دهد و دچار عارضه چسبندگی قیمتها است. بطور مثال: در حالی در پی کاهش ۵۰ درصدی بهای نفت، شاهد افت ۴۰ درصدی بهای انواع روغن موتور در بازارهای جهانی هستیم که این افت قیمتی در روغن موتورهای تولید داخل کمتر از ۱۰ درصد بوده است. متأسفانه این موضوع در بیشتر کالاها و اجناس تولید داخل مصداق پیدا می کند و اکثر واحدهای تولیدی وطنی قادر به تطبیق وضعیت خود با اوضاع و شرایط و قیمتهای جدید بین المللی نیستند.