طلا در بازار جهانی در پی اظهارات رییس بانک مرکزی آمریکا که باعثصعود دلار و کاهش تقاضا برای این فلز ارزشمند شد، بخشی از صعود روز گذشته خود را واگذار کرد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۷ درصد کاهش یافت و به ۱۱۴۶ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز پنج شنبه ۲.۱ درصد صعود کرده و به ۱۱۵۳ دلار رسیده بود که بالاترین قیمت در یک ماه گذشته بود.

در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۰.۵ درصد کاهش یافت و به ۱۱۴۷ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز گذشته در پی ضعف دلار و افت بازارهای جهانی سهام ۲۲.۳۰ دلار یا دو درصد صعود کرده و به ۱۱۵۳ دلار رسیده بود.

شمش طلا با خلوص ۹۹.۹۹ درصد در بازار بورس طلای شانگهای ۰.۹ درصد کاهش یافت و به ۲۳۵.۹۰ یوان در هر گرم(۱۱۵۰ دلار در هر اونس) رسید.

بر اساس گزارش بلومبرگ، جانت یلن، رییس بانک مرکزی آمریکا یک هفته پس از نشست سیاستگذاران این بانک، اظهار کرد بانک مرکزی قصد دارد امسال نرخهای بهره را افزایش دهد. نرخهای بهره بالاتر جذابیت طلا را که سرمایه گذاری بدون بازده است، کمتر می‌کند و در مقابل به سود دارایی‌هایی مانند اوراق قرضه و سهام است.

با اینهمه " اس پی دی آر گولد تراست " که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلا در جهان است، شاهد افزایش ذخایرش برای سومین روز متوالی بود. ذخایر این صندوق با ۳.۸۷ تن افزایش، به ۶۸۰.۲۷ تن رسید.

از سوی دیگر آمار صندوق بین المللی پول نشان می‌دهد که بانکهای مرکزی جهان همچنان به خرید طلا ادامه می‌دهند. ذخایر روسیه و قزاقستان در اوت برای ششمین ماه متوالی افزایش یافت و اردن و امارات متحده عربی هم ذخایرشان را در ژوییه افزایش دادند.

قیمت طلا دو ماه قبل با بالا رفتن انتظار بازار برای افزایش نرخهای بهره، به کمترین سطح در پنج سال گذشته نزول کرده بود اما به دلیل کندی رشد اقتصادی جهان که موجب شد بانک مرکزی آمریکا برای افزایش نرخهای بهره دست نگه دارد، از آن زمان حدود هفت درصد بهبود یافته است. اما طلا همچنان تحت تاثیر دورنمای افزایش نرخهای بهره در آمریکا، به سوی پنجمین کاهش سه ماهه متوالی پیش می‌رود و برای سومین سال متوالی با کاهش روبروست.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۰۵ درصد افزایش، ۱۵.۰۷ دلار بود. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۸ درصد کاهش، به ۹۴۷ دلار رسید. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد کاهش، ۶۵۳ دلار معامله شد. پالادیم در هفته جاری ۷.۶ درصد رشد قیمت داشته و به سوی بزرگترین رشد هفتگی از مارس سال ۲۰۱۳ تاکنون پیش می‌رود.