ملت ایران: رویترز، بر اساس یک سند رسمی که روز سه شنبه توسط خبرنگار رویترز مشاهده شده، ایران تعرفه های واردات جو و گندمی که در ماه جولای برقرار کرده بود را لغو کرده است.
بر اساس این سند، تعرفه های واردات گندم در روز ۶ سپتامبر و تعرفه های واردات جو در روز ۲۲ اوت لغو شده است. در این سند، دلیلی برای لغو این تعرفه ها ذکر نشده است.
دولت ایران در ماه جولای تعرفه ای ۱۵۰۰ ریالی(حدود ۶۷ سنتی) برای واردات هر کیلو گندم وضع کرده بود. اعمال این تعرفه، عملا واردات گندم را از نظر تجاری غیرممکن کرده بود.
دولت ایران ابتدا اعلام کرده بود که تعرفه گندم برای مدت یک سال وضع می شود و تعرفه جو نیز تا ۲۲ سپتامبر برقرار خواهد بود.
لغو این تعرفه ها در شرایطی صورت گرفته که دولت ایران در ماه اوت اعلام کرد که امسال نیازی به واردات گندم ندارد.
یک منبع صنعتی روس در این باره گفت: «بار کشتی های روسی در طی ۲ هفته گذشته تخلیه نشده است، که احتمالا دلیل آن، منتظر ماندن برای لغو تعرفه ها در آینده نزدیک بوده است. پس از آنکه آنها تخلیه بار را انجام دادند و کنترل های گمرکی خاتمه یافت، می توان انتظار افزایش در فعالیت های صادراتی به مقصد ایران را داشت.»
ایران در سال مالی گذشته، پس از ترکیه و مصر، سومین خریدار بزرگ گندم روسیه بوده است.
تعرفه واردات برای همه وارد کنندگان بخش خصوصی، تجار و کارخانه های گندم اعمال می شد، اما وارد کنندگان دولتی از این تعرفه معاف بودند.
به گزارش ملت ایران به نقل از تسنیم، ایران که یک دهه قبل تا حد زیادی در تولید گندم به خود کفایی رسیده بود، اکنون به یکی از بزرگترین وارد کنندگان گندم جهان تبدیل شده است. اما وزارت کشاورزی آمریکا پیش بینی کرده که واردات گندم ایران در فصل ۱۶-۲۰۱۵، از ۶.۳ میلیون تن سال قبل، به ۴ میلیون تن کاهش یابد.
ایران همچنین پس از عربستان و چین، سومین وارد کننده بزرگ جوی جهان است.