مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره با اشاره به امضای ۲ قرارداد نفتی با ۳ شرکت اروپایی در توسعه میادین نفتی خلیج فارس، گفت: مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها برای توسعه میادین نفتی نداشته ایم.

سعید حافظی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش مهر مبنی بر مشارکت با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به جای رقابت با آنها به منظور توسعه میادین مشترک نفت و گاز، گفت: تاکنون مذاکراتی با عمان به منظور توسعه مشترک میدان نفتی هنگام داشته ایم.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با اعلام اینکه تاکنون سه دور مذاکرات با طرف عمانی به منظور مشارکت به جای رقابت در طرح توسعه میدان نفتی هنگام انجام شده است، تصریح کرد: قطعا مشارکت با کشورهای شریک در طرح توسعه میادین نفت و گاز منجر به تولید صیانتی بیشتر از مخازن هیدروکربوری خواهد شد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه میدان هنگام پیچیدگی دارد و در واقع نفت درجای این میدان سریع و با فشار بالا تولید می شود، اظهار داشت: به دلیل ویژگی این میدان کاهش تولید امری طبیعی است، البته ظرفیت‌ها برای تولید ۳۰ هزار بشکه پیش‌بینی شده و چاه‌ها و خطوط انتقال وجود دارند اما طبیعت میدان روند کاهشی دارد که در عمان نیز وضعیت به همین صورت است.

به گفته حافظی، زمانی طرف عمانی روزی ۱۰ هزار بشکه برداشت می کرد اما در جلسات اخیر از برداشت ۵ هزار بشکه صحبت می‌کنند.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره میزان تولید فعلی ایران از میدان نفتی هنگام را حدود ۱۵ هزار بشکه در روز اعلام کرد و افزود: برداشت از این میدان در اولویت قرار دارد و تولید از آن انجام می‌شود.

وی همچنین در خصوص توسعه سایر میادین مشترک نفتی در خلیج فارس با اجرای سیاست مشارکت به جای رقابت، توضیح داد: برنامه شرکت ملی نفت ایران در خلیج فارش مشارکت به جای رقابت است اما باید ببینم که آیا طرف مقابل نیز به این شعار اعتقاد دارد، زیرا یک قرارداد دوطرفه است.

این عضو هیات مدیره شرکت نفت فلات قاره با بیان اینکه در مورد میدان گازی سلمان نیز ممکن است موضوع برداشت صیانتی اجرا شود، اظهارداشت: مذاکره با امارات در دستور کار است.

حافظی درباره تصمیم‌گیری برای برداشت از میدان گازی سلمان هم بیان کرد: سیاست گذاری و تصمیم‌گیری در این باره به عهده وزارت نفت است و چه بنا بر وارد کردن گاز به داخل کشور باشد و چه صادرات، تصمیم گیرنده وزارت نفت است.

وی در پاسخ پرسش مهر مبنی بر اینکه آیا افزایش تولید ۵۰۰ میلیون متر مکعبی گاز از میدان گازی سلمان محقق شده است؟ اظهار کرد: در مرحله رفع عیب و پانچ لیست هستیم.

مشارکت جدید نفتی ایران با اروپایی ها

مدیر عامل شرکت نفت فلات قاره در ادامه در تشریح آخرین وضعیت طرح توسعه میدان اسفندیار گفت: توسعه میدان اسفندیار در اولویت است و در این راستا با یک شرکت نروژی - اتریشی مذاکره کرده ایم و اطلاعات مورد نیاز و طرح توسعه میدان مبادله شده و فقط منتظر رونمایی از قراردادهای جدید نفتی هستیم.

حافظی با بیان اینکه در میادین نفتی فلات قاره ضریب تخلیه از ۰.۳ درصد در میدان رسالت تا ۲۰ درصد در میدان هنگام متفاوت است، یادآور شد: تمام مطالعات و هدف گذاری‌ها انجام شده است تا بتوانیم در مجموع افزایش تولید ۴۰۰ هزار بشکه‌ای داشته باشیم، البته باید توجه کرد که این ۴۰۰ هزار بشکه به میزان فعلی تولید اضافه نمی شود، چرا که سالانه ۱۰ الی ۱۲ درصد کاهش طبیعی تولید داریم.

وی، میزان تولید فعلی نفت در میادین فلات قاره را کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه اعلام کرد و یادآور شد: در سه دوره برای افزایش تولید برنامه ریزی شده به طوری‌ که در کوتاه مدت ۳۲ هزار بشکه، میان مدت ۱۳۰ هزار بشکه و در بلند مدت در مجموع افزایش تولید ۴۰۰ هزار بشکه برنامه‌ریزی شده است.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره، هدف را رسیدن به تولید ۸۰۰ هزار بشکه در مدت پنج سال اعلام کرد و ادامه داد: زمانی در فلات قاره رکورد تولید ۸۱۰ هزار بشکه نفت و میانگین سالانه ۷۲۴ هزار بشکه را داشتیم اما در میادین دریایی با مشکل کاهش تولید روبه رو هستیم.

اوکراین جای توتال را گرفت

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه با یک شرکت اوکراینی قرارداد منعقد شده که با تزریق سیال به چاهی در میدان درود که تولید آن متوقف شده، مجددا وارد سرویس شوند که نوآوری جدیدی است، تصریح کرد: اگر این امر محقق شود، نوید تولید ۳۰ تا ۳۵ هزار بشکه‌ای از محل رفع مشکلات خواهد بود که احتمالا تا دو ماه آینده عملیاتی خواهد شد.

پیش از این قراردادی بین شرکت نفت فلات قاره ایران و توتال فرانسه به منظور احیای چاه های میدان نفتی درود و اجرای تغییرات جدید در تاسیسات ساحلی توسعه این میدان نفتی امضا شده بود که به دلیل تحریم‌ها این قرارداد اجرایی نشد.

حافظی در ادامه درباره سهم فلات قاره از میزان نفت فروخته نشده گفت: حداقل ذخیره را داریم و چیزی که ذخیره داریم استاندارد است.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره از مذاکره اولیه با شرکت‌های نفتی توتال، انی و سایپم خبر داد و اظهار داشت: در کنفرانس رونمایی از قراردادهای جدید نفتی از فلات قاره تقریبا شش میدان کاندید شده اما همه میادین نفتی فلات قاره فرصت معرفی در کنفرانس را ندارند و احتمالا بخشی برای بعد از کنفرانس باقی می ماند.

این عضو هیات مدیره شرکت نفت فلات قاره ایران در پایان، انجام هرگونه مذاکرات نفتی با شرکت‌های آمریکایی به منظور توسعه میادین نفت و گاز در خلیج فارس را رد کرد.