کاهش احتمال جنگ ارزی در سطح جهان از عوامل سه‌گانه تقویت ارزش دلار در مقابل ارزهای دیگر در هفته گذشته میلادی بود.

بررسی‌ تحولات بازار ارز‌های عمده در سطح جهان نشان می‌دهد که در هفته منتهی به ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۵ متوسط ارزش دلار نسبت به متوسط ارزش آن در هفته ماقبل در برابر ین ژاپن ۰.۱۴ درصد و در مقابل فرانک ۰.۶۵ درصد تقویت شده است. این در حالی است که بررسی‌های بانک مرکزی حاکی از آن است که سه عامل رشد بازار‌های بین‌المللی سهام، ریسک‌پذیری معامله گران و همچنین کاهش احتمال جنگ ارزی موجب رشد ارزش دلار در مقابل سایر اسعار شده است.

اما در هفته مورد بررسی ارزش دلار در برابر یورو ۰.۳۱ و پوند ۰.۷۰ درصد تضعیف شده است که آمار مثبت تجاری آلمان و همچنین عدم اطمینان در مورد افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در این رابطه بی‌تاثیر نیست.

بنابر این گزارش براساس نرخ‌های پایان وقت بازار نیویورک در هفته گذشته هر یورو در محدوده ۱.۱۱۷۲ تا ۱.۱۳۳۸ دلار و هر پوند در دامنه ۱.۵۲۷۵ تا ۱.۵۴۴۵ دلار در نوسان بوده است. همچنین هر دلار نیز در دامنه ۱۱۹.۲۸ تا ۱۲۰.۶۳ ین متغیر بود.

تحولات بازار طلا

نوسانات هفته گذشته قیمت طلا نیز در بازار نیویورک در محدوده ۱۱۰۴.۹۶ تا ۱۱۲۱.۱۰ دلار برای هر اونس در نرخ‌های پایانی ثبت شد. این در حالی است که متوسط بهای طلا در هفته قبل نسبت به متوسط آن در هفته ماقبل ۱.۷۵ کاهش یافت.

نفت ارزان شد

اما متوسط بهای نفت خام پایه آمریکا در هفته منتهی به ۲۳ سپتامبر نسبت به متوسط آن در هفته ماقبل ۳.۳۶ درصد کاهش یافت. به نرخ‌های پایان وقت بازار نیویورک بهای هر بشکه نفت خام پایه آمریکا در محدوده ۴۴.۱۵ تا ۴۵.۹۹ دلار معامله شد و متوسط هفتگی بهای هر بشکه آن در سطح ۴۵.۱۶ دلار قرار گرفت.

متوسط قیمت نفت خام برنت دریای شمال در هفته گذشته ۴.۴۳ درصد نسبت به هفته ماقبل کاهش یافت. هر بشکه نفت خام برنت به نرخ‌های پایان وقت این بازار در دامنه ۴۷.۵۸ تا ۴۹.۵۲ معامله شد و متوسط هفتگی هر بشکه آن به ۴۸.۶۵ دلار رسید.

طبق نرخ‌های پایان وقت بازار نیوریوک بهای نفت هر بشکه خام در محدوده ۴۴.۸۳ تا ۴۵.۹۶ دلار معامله شد. متوسط هفتگی بهای هر بشکه آن در سطح ۴۵.۴۴ دلار قرار گرفت که نسبت به هفته ماقبل ۳.۱۲ درصد کاهش داشت.