آخرین قیمت‌ها از بازار محصولات لبنی حاکی از افزایش قیمت‌ها در برخی برند‌هاست، این افزایش در حالی صورت گرفته است که سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مصوبه‌ای را برای افزایش قیمت محصولات مواد لبنی ابلاغ نکرده است‌.

قیمت انواع محصولات لبنی در مقایسه با ماه گذشته به‌طور کلی با ثبات روبه‌رو بوده، اما در برخی برندها تا با افزایش قیمت مواجه شده است‌.

بر این اساس شیر کم‌چرب یک لیتری به‌طور متوسط ۲۴۰۰ تومان و شیر پرچرب یک لیتری ۲۵۰۰ تومان در مغازه‌های سطح شهر عرضه می‌شود‌. این در حالی است که که برخی برند‌ها شیر یک لیتری خود را از ۲۳۰۰ تومان به ۲۵۰۰ تومان افزایش داده‌اند و حتی برخی برند‌ها شیر لیتری را تا ۲۷۰۰ تومان افزایش داده‌اند‌.

اما یکی از موضوعاتی که مدتی است که بین دولت و کارخانه‌دارن لبنی محل اختلاف شده است مسئله قیمت شیرخام بوده است، در این زمینه ستاد تنظیم بازار بر اجرای نرخ مصوب ۱۴۴۰ تومانی شیرخام اصرار دارد و حتی بازرسان سازمان حمایت را موظف به استقرار در کارخانه‌ها کرده تا این نرخ مصوب پس از یک سال از ابلاغ، اجرا شود، ‌ صاحبان این صنایع همچنان قانون را اجرا نمی‌کنند تا جایی‌که وزیر کشاورزی از لجبازی و کارشکنی آنها انتقاد کرده است‌.

از سوی دیگر مدیرعامل صنایع شیر ایران گفته در شرایطی که عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت شیرخام و فرآورده‌های لبنی در بازار است، قیمت دستوری ۱۴۴۰ تومان را به صنایع اجبار می‌کنند که البته به جایی نمی‌رسند‌.

همچنین پنیر ۳۵۰ گرمی به‌طور میانگین ۴۱۰۰ و پنیر ۴۵۰ گرمی ۴۷۵۰ تومان فروخته می‌شود، قیمت انواع پنیر در میان انواع لبنیات از ثبات بیشتری برخوردار بوده است و تقریبا بیشتر برند‌ها تغییری در قیمت‌هایشان نداده‌اند‌.

قیمت ماست نیز در برخی برند‌ها اندکی افزایش یافته است، ماست کم چرب یک کیلوگرمی به‌طور متوسط ۳۲۰۰ تومان عرضه می‌شود و همچنین ماست پرچرب یک کیلوگرمی ۳۵۰۰ تومان فروخته می‌شود‌.

قیمت دوغ در بیشتر برند‌ها تغییر نداشته و به‌طور متوسط دوغ یک و نیم لیتری ۲۶۰۰ تومان عرضه می‌شود‌.

اما خامه، پنیر خامه‌ای و خامه عسل ۱۰۰ گرمی در مقایسه با ماه قبل از ۱۲۰۰ تومان به ۱۳۰۰ تومان افزایش یافته است‌.