«یوان» واحد پول ملی چین از لحاظ ارزشی بیشترین سقوط خود را در دو دهه گذشته در برابر دلار آمریکا تجربه کرد.

در حالی که ارزش یوان از سال ۲۰۰۵ میلادی به این سو همواره در برابر دلار با افزایش همراه بود، روز گذشته - سه شنبه - این ارز ملی به ناگهان تضعیف شد و بیشترین کاهش ارزشی را در دو دهه گذشته تجربه کرد.

بانک مرکزی چین امروز - چهارشنبه - با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که اتفاق روز گذشته مربوط به تغییرات جدید در سامانه بانکی است.

این بیانیه خاطرنشان می کند که بانک مرکزی برای بهبود شرایط بانکی و تعیین نرخ تبادل ارزی بین «یوان» و «دلار» تصمیم گرفته است سامانه همترازی مرکزی را بهبود بخشد.

این بانک همچنین اعلام کرد که کاهش ارزش یوان در برابر دلار در این هفته اولین کاهش در دو دهه اخیر با این شدت محسوب می شود و هر دلار که قبلا با ۶ ممیز یازده یوان معاوضه می شد بعد از تضعیف آن با ۶ ممیز ۲۲ یوان مبادله شده است.

بانک مرکزی چین اعلام کرده که تقاضا برای ارز نیز در این کاهش ارزشی یوان تاثیرگذار بوده است.
برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند که این اتفاق تعمدا از سوی دولت چین و به دنبال کاهش شدید صادرات این کشور صورت گرفته است و هدف از آن، کاهش بهای اقلام صادراتی چین در خارج و در نتیجه افزایش صادرات است.

این در حالی است که بازار چین نیز در روزهای اخیر از شرایط خوبی برخوردار نبود و لذا هر تغییری در ساختار بانکی و یا پولی این کشور می تواند یک شوک دیگر به این بازار وارد کند.

مردم چین و سرمایه گذاران این کشور در روزهای اخیر اخبار ناخوشایندی از بازار سهام و اوراق بهادار شنیده اند و ذخیره ارزی این کشور هم در ماه گذشته میلادی بیش از ۴۰ میلیارد دلار کاهش داشته است.

این در شرایطی است که تجارت خارجی چین هم روند نزولی داشته و میزان صادرات این کشور در ماه گذشته به نسبت یک ماه قبل از آن هشت ممیز سه دهم درصد کمتر شده است.

بانک مرکزی چین در بیانیه خود آورده است که از هیچ تلاشی برای تثبیت نرخ ارز ملی کوتاهی نخواهد کرد اما احتمال داده است که همچنان تغییراتی در ارزش یوان در روزهای آینده با توجه به تصمیمات جدید رخ بدهد.

وزارت خزانه داری آمریکا نیز در واکنش به کاهش ارزش واحد پول ملی چین برابر دلار اعلام کرده است که دولت پکن باید اصلاحات اقتصادی خود را بیشتر با هدف پاسخگویی به تقاضای داخلی انجام داده و اجازه دهد ارزش یوان با آزادی بیشتری صورت بگیرد.