ملت ایران: خودروهای لوکسی مانند آئودی و ولوو به همراه شاسی بلندها کمک کردند صنعت خودروی آمریکا در ژوییه به بهترین فروش سالانه از زمان پیش از رکود دست پیدا کند.

طبق آمار شرکت اوتودیتا، میزان فروش خودرو در ژوییه پنج درصد رشد کرد و به بیش از ۱.۵ میلیون دستگاه رسید.

سوبارو با رشد ۱۰.۵ درصدی فروش نسبت به ژوییه سال گذشته، بزرگترین رشد فروش را داشت و جنرال موتورز، فیات کرایسلر و هیوندای همگی شاهد رشد شش درصدی میزان فروش بودند در حالیکه فروش هوندا و نیسان هشت درصد رشد کرد. فروش فورد در آمریکا پنج درصد و فولکس واگن دو درصد افزایش یافت اما فروش تویوتا ثابت ماند.

تقاضای بالا برای خودروهای بزرگ و گران قیمت، برخلاف پیش بینی‌های دوران رکود بود که آمریکایی‌ها نمایش ثروتشان را متوقف خواهند کرد. فروش خودروهای لوکس در شش ماه اول امسال ۱۰ درصد و خودروهای بازار انبوه تنها سه درصد افزایش یافت.

افزایش فروش مدلهای شاسی بلند تا اندازه ای به دلیل قیمتهای نسبتا پایین بنزین است که در ژوییه به حدود ۲.۷۰ دلار در هر گالن رسید. فروش شاسی بلند جدید روگ نیسان ۵۱ درصد و بوییک انکور جنرال موتورز ۶۸ درصد در ژوییه افزایش یافت.

تخفیف های تابستانی

همچنین تخفیفهای تابستانی برای فروش زودتر مدلهای ۲۰۱۵ هم به جلب خریداران کمک کرد. با اینهمه فروش سدانهای اندازه متوسط کند بود زیرا آمریکاییها شاسی بلندهای کوچک را به این مدل خودروها ترجیح می‌دهند از این رو خودروسازان با وامهای بدون بهره سعی کردند خریداران را به خرید تویوتا کمری، فورد فوژن، نیسان آلتیما و سدانهای دیگر جلب کنند که این اقدام تاثیرگذار بود و به رشد ۲۷ درصدی فروش آلتیما در ژوییه کمک کرد.

طبق گزارش پایگاه اینترنتی خرید خودروی تروکار، برندهای لوکس ۱۱.۵ درصد از خودروهایی که از ابتدای سال تاکنون خریداری شده اند را تشکیل داده اند در حالیکه سهم آنها در سه سال قبل ۱۰.۲ درصد بود.

آئودی شاهد بهترین فروش ژوییه در آمریکا بود و میزان فروش این برند با ۲۱ درصد افزایش، به بیش از ۱۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه رسید. فروش لینکلن ۲۱ درصد افزایش داشت و این برند ۷۸۵ شاسی بلند لینکلن ناویگیتور که هر یک بیش از ۶۲ هزار دلار قیمت دارند، فروخت. فروش هر یک از برندهای آکورا و اینفینیتی ۲۰ درصد و فروش ولوو ۱۵ درصد افزایش داشت.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، از سال ۲۰۱۳ فروش برندهای لوکس سریعتر از برندهای بازار انبوه رشد داشته اما این روند به دلایل متعددی شتاب گرفته است.

خودروسازان لوکس مدلهای بیشتری را با قیمتهای کمتر اضافه می‌کنند که خریداران جدید را جلب می‌کنند. قیمت پایه سدان سی ال ای مرسدس که در سال ۲۰۱۳ معرفی شد، ۳۱ هزار و ۵۰۰ دلار است و قیمت پایه شاسی بلند کوچک ان ایکس لکسوس ۳۴ هزار و ۴۸۰ دلار است که مناسب خریداران جوانتر محسوب می‌شود.

صعود بازار سهام محرک فروش محصولات لوکس شده و در عین حال نرخهای بهره پایین به خریداران لوکس کمک کرده است هزینه کرایه یا پرداخت وام ماهانه خود را کمتر کنند.

فروش خودروسازان در ماه گذشته فراتر از برآورد تحلیلگران بود و جزییات آن بر اساس خودروسازان به این ترتیب اعلام شد:

فروش جنرال موتورز با شش درصد افزایش، ۲۷۲ هزار و ۵۱۲ دستگاه بود. فروش بوئیک ۱۸ درصد افزایش داشت اما کادیلاک کاهش داشت. فروش جی ام سی و شورولت به لطف تقاضا برای پیکاپها افزایش یافت. فروش پیکاپ شورولت سیلورادو در ژوییه ۳۴ درصد رشد کرد.

فروش فورد با پنج درصد افزایش به ۲۲۲ هزار و ۷۳۱ دستگاه رسید. میزان فروش پیکاپ اف سریز که به دلیل کمبود موجودی کاهش یافته بود، با تولید مدل جدید پنج درصد افزایش پیدا کرد اما فروش خودروهای فورد چهار درصد کمتر بود.

فروش تویوتا کمتر از یک درصد افزایش یافت و به ۲۱۷ هزار و ۱۸۱ دستگاه رسید. فروش پیکاپ کوچک تاکوما ۲۹ درصد افزایش یافت در حالیکه فروش شاسی بلندهای لکسوس به کمک فروش شاسی بلند کوچک ان ایکس، ۲۸ درصد رشد اما فروش خودروهای سواری این برند کاهش یافت. فروش مدل هیبریدی پریوس ۱۳ درصد کاهش پیدا کرد.

فروش فیات کرایسلر با شش درصد افزایش، به ۱۷۸ هزار و ۲۷ دستگاه رسید. فروش جیپ ۲۳ درصد و رام یک درصد افزایش یافت اما فروش داج و فیات کمتر بود.

فروش هوندا هشت درصد رشد کرد و به ۱۴۶ هزار و ۳۲۴ هزار دستگاه رسید. فروشی شاسی بلندها و پیکاپهای هوندا ۱۳ درصد افزایش یافت و بیشترین فروش مربوط به شاسی بلند سی آر وی و مینی ون اودیسه بود. فروش خودروهای سواری هوندا سه درصد رشد داشت.

فروش نیسان با هشت درصد افزایش به ۱۳۰ هزار و ۸۷۲ دستگاه رسید. این خودروساز اعلام کرد فروش پیکاپها و شاسی بلندها رکورد جدیدی در ژوییه داشت اما قیمتهای پایین بنزین به فروش مدل برقی نیسان لیف ضربه زد و منجر به کاهش ۶۱ درصدی آن شد.

فروش هیوندای با شش درصد رشد به ۷۱ هزار و ۱۳ دستگاه رسید و فروش شاسی بلند سانتافه ۳۵ درصد افزایش داشت.

فروش سوبارو با ۱۰.۵ درصد رشد، به ۵۰ هزار و ۵۱۷ دستگاه رسید. فروش شاسی بلند کوچک ایکس وی کراس ترک ۳۰ درصد صعود کرد اما فروش شاسی بلند اوت بک ۸ درصد در مقایسه با ژوییه سال گذشته کاهش داشت.

فروش فولکس واگن با ۲.۴ درصد رشد، به ۳۱ هزار و ۳۰۰ دستگاه رسید. سدانهای جدید گلف و جتا در مقایسه با ژوییه سال گذشته بیش از دو برابر فروش داشتند.

ایسنا