مشتریان برخی بانکها از وعده‌هایی که با ارائه طرح های ویژه جذبشان کرده اما سرگردان شده‌اند، گله مندند.

همواره طرح‌های مختلفی از سوی بانکها و موسسات اعتباری برای مشتریان و سپرده‌گذاران خود و یا برای جذب افراد جدید مطرح و اجرایی می‌شود که اغلب شرایط ویژه‌ای در حوزه های مختلف اعم از سود بانکی، پرداخت تسهیلات و… دارد.

طرح‌های خاص که اغلب با هدف جذب منابع و سپرده و در سویی دیگر دادن امتیازی به مشتریان از سوی بانکها اجرایی می‌شود. گاهی هم به نفع آنها نیست و منفعت آن یکطرفه بوده و به جیب خود بانکها می رود.

این در حالی است که در نمونه ای اخیرا مشتریان یک بانک که افراد بازنشسته هم بوده و در سال گذشته در طرح ویژه آن شرکت کرده بودند با خلف وعده بانک برای عمل به وعده و قرارداد خود مواجه شدند.

تعدادی از این مشتریان عنوان می کنند که در اسفندماه سال گذشته بانک مربوطه طرحی را برای مشتریان بازنشسته خود گذاشته که طبق آن در صورت سپرده کردن مبلغی، سه ماه بعد به اندازه همان مبلغ به سپرده گذار وام تعلق می گرفته است. بر این اساس تعدادی هم منابعی را به امید دریافت وام، سپرده‌گذاری کردند.

اما با اتمام دوره سه ماهه وقتی که سپرده گذاران برای دریافت وام پیش بینی شده در طرح این بانک به شعبه مراجعه کرده اند خبر از این تسهیلات نبوده و با پاسخ منفی رییس شعبه مواجهه شده اند.

بنابر اعلام یکی از این مشتریان، رییس شعبه که در این مدت عوض شده است عنوان کرده که سهمیه شعبه مربوطه برای بازکردن حساب سپرده برای طرح ویژه فقط ۵۰ مورد بوده اما ۳۰۰ سپرده باز شده است. بر این اساس بانک فعلا منابع کافی برای دادن تسهیلات نداشته و مشتریان می توانند منابع خود را خارج کنند. در عین حال که تضمینی هم برای پرداخت تسهیلات حتی در آینده به آنها داده نشده است.

ماندن سه ماهه پول مشتریان که با وعده بانک برای دریافت تسهیلات انجام شده و در نهایت هیچ نتیجه ای هم به دنبال نداشت، بیش از هر چیزی می تواند به معنای دور زدن مشتریان برای تامین کسری منابع، آن هم در روزهای پایانی سال باشد. موضوعی که بی تردید در سلب اعتماد سپرده گذاران و مشتریان بانکها بی تاثیر نبوده و خودشان هستند که کم کم موجب راندن آنها و سوق یافتن به سمت بانکهای مطمئن تر و شاید هم موسسات غیرمجاز می شوند.