غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در خصوص تعداد یارانه بگیران و نگیران، اظهار داشت: با وجود حذف و اضافه‌ای که سال قبل دولت در زمینه تعداد یارانه بگیران انجام داده آمار نشان می‌دهد که یک‌میلیون نفر به میزان یارانه بگیران اضافه شده است.

وی با بیان اینکه قبلاً تعداد یارانه بگیران ۷۵میلیون نفر بوده است، افزود: اما همان‌طور که به‌تازگی آقای نوبخت سخنگوی دولت هم اعلام کرده ۷۶ میلیون نفر یارانه می‌گیرند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه ادامه داد: در مجموع از کل جمعیت ایران حداکثر ۲میلیون نفر یارانه دریافت نمی‌کنند.

جعفرزاده ایمن‌آبادی همچنین این را هم گفت که دولت قادر به تأمین درآمد پیش‌بینی شده از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی نیست و ادامه داد: آمار سال قبل نشان می‌دهد که فقط ۷۳.۹ درصد درآمد حاصل از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در سال گذشته محقق شده است.

وی ادامه داد: دولت نمی‌تواند درآمد پیش‌بینی شده از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی را به دست بیاورد بنابراین راهی جز افزایش قیمت حامل‌های انرژی ندارد چراکه درآمد حاصل از حذف پردرآمدها از لیست یارانه بگیران باید در امور دیگری هزینه شود بنابراین به‌عنوان درآمد جدید برای دولت تلقی نمی‌شود.

به گزارش تسنیم، آن‌طور که نوبخت اعلام کرده در خردادماه ۷۶میلیون و ۵۷هزار و ۴۳۰ نفر یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی را دریافت کرده‌اند، این آمار در قیاس با جمعیت کشور نشان می‌دهد که چه‌تعداد از ایرانی‌ها یارانه می‌گیرند و چه‌تعداد یارانه را دریافت نمی‌کنند.

طبق اعلام مرکز آمار جمعیت ایران تا ساعت ۱۴:۴۲ روز سه‌شنبه ۲۶ خرداد ماه معادل ۷۸,۴۲۵, ۴۴۵ نفر بوده است بنابراین در جدیدترین واریز یارانه‌ای سازمان هدفمندی یارانه‌ها ۲میلیون و ۳۶۸هزار و ۱۵ نفر یارانه دریافت نکرده‌اند.

این درحالی است که سخنگوی دولت سال ۹۳ و بعد از اتمام دوره ثبت نام جدید از متقاضیان دریافت یارانه اعلام کرده بود که ۲میلیون و ۴۰۰هزار نفر از دریافت یارانه انصراف داده‌اند.