طلا در بازار جهانی روز دوشنبه روند نزولی در سه روز قبل را متوقف کرد و اندکی افزایش یافت. با وجود تحت تاثیر دورنمای تحکیم سیاست پولی آمریکا، نزدیک به پایین‌ترین سطح ۱۱ هفته گذشته قرار دارد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات صبح دوشنبه بازار سنگاپور ۱۱۷۴ دلار در مقایسه با ۱۱۷۱ دلار در روز جمعه معامله شد.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در اوت ۰.۵ درصد افزایش یافت و به ۱۱۷۳ دلار رسید.

این فلز ارزشمند هفته گذشته ۱.۶ درصد کاهش یافت که سومین کاهش هفتگی متوالی بود.

طلا از ابتدای سال ۲۰۱۵ تاکنون تحت تاثیر دورنمای افزایش نرخهای بهره در آمریکا، ۹.۸ درصد کاهش یافته است.

نرخهای بالاتر به جذابیت طلا که سرمایه گذاری بدون بازده است، آسیب می‌زند و با افزایش ریسک پذیری سرمایه گذاران، آنها را به سوی دارایی‌هایی مانند سهام جذب می‌کند. سرمایه گذاران آمار اقتصادی آمریکا را برای ارزیابی زمان احتمالی افزایش نرخهای بهره در این کشور دنبال می‌کنند. توسعه اقتصادی به سیاستگذاران فضای بیشتری برای افزایش نرخهای بهره می‌دهد که از سال ۲۰۰۸ با هدف پشتیبانی از رشد اقتصادی، نزدیک صفر نگه داشته شده اند. بانک مرکزی آمریکا با در نظر گرفتن آمار اقتصادی مثبت بویژه آمار بازار کار که نشان می‌دهد رشد اقتصادی به اندازه کافی قوی شده، اعلام کرده است با افزایش نرخهای بهره تا پایان امسال، سیاست پولی خود را تحکیم خواهد کرد.

شاخص دلار بلومبرگ پس از ۰.۸ درصد افزایش در روز جمعه، تغییر چندانی نداشت. این شاخص پس از افزایش ۱۱ درصدی در سال گذشته، از ابتدای سال ۲۰۱۵ تاکنون ۵.۵ درصد افزایش داشته است.

ادامه فروش در صندوقهای سرمایه گذاری طلا منعکس کننده بی‌اعتمادی مصرف کنندگان به طلاست. ذخایر " اس پی دی آر گولد تراست " که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلای قابل معامله در بورس در جهان است، روز جمعه ۰.۱۷ درصد کاهش یافت و به ۷۰۸.۷۰ تن رسید که کمترین میزان از اواسط ژانویه بود.

در بازار فلزات ارزشمند دیگر، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۱۶.۱۲۶۷ دلار معامله شد. هر اونس پلاتین با ۰.۶ درصد افزایش به ۱۱۰۲ دلار رسید و هر اونس پالادیم تغییر چندانی نداشت و ۷۵۳ دلار معامله شد.