اگرچه دولت هنوز در سال ۹۴ سیاست ارزی خود را نمایان نکرده و گاهی از تک نرخی شدن ارز می گوید و گاهی هم مهر سکوتی در برابر سیاست ارزی دوران بعد از تحریم‌ها و سناریوهای ارزی آن به لب می زند، اما اکنون معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌گوید که تکیه دولت بر ارزهای صادراتی است و قرار نیست با سهمیه بندی و دستور کار را پیش ببرد.

از هفته ها پیش از پایان سال گذشته، دولت اعلام می کرد که قرار است سیاست ارز تک نرخی را پیش برد اما به یکباره عقب نشست و سیاست جایگزینی را نیز معرفی نکرد که قرار است در سال ۹۴؛ چه سرنوشتی پیش روی بازار ارز کشور قرار گیرد.

در این میان، اگرچه مجدد زمزمه های ارز تک نرخی از سوی قائم مقام بانک مرکزی شنیده شد، اما به نظر نمی رسد که این سیاست دولت جدی باشد.

در عین حال هم معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت که به دلیل ذی نفعانشان به شدت درگیر تامین ارز و البته متاثر از سیاست‌های ارزی دولت هم هستند، می گویند که سیاست ارزی دولت در سال ۹۴، تکیه بر استفاده از ارزهای صادراتی است. این دیگر ربطی به تحریم‌ها ندارد و یک سناریوی ماندگار است که اگر تحریم برداشته هم نشود، لطمه ای به بازار ارز نمی خورد، چراکه تجربه نشان داده صادرات راه خود و بازارهای هدف خود را پیدا کرده است و رسیدن به ۱۰۵ میلیارد دلار ارز، آن هم در شرایط تحریم، کار ساده ای نیست.

مجتبی خسروتاج، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این رابطه به خبرنگار تابناک اقتصادی می‌گوید: دولت سناریوهای مختلفی را برای ارز تدوین کرده است اما به نظر می رسد سناریوی ماندگار آن، استفاده از ارزهای صادراتی است که اگر حتی در بدبینانه ترین شرایط، تحریم‌ها هم برداشته نشود، باز هم بازار ارز را متلاطم نمی کند، چراکه هم اکنون هم این موضوع در حال انجام است.

وی می افزاید: دولت دارد تمام شرایط را فراهم می کند تا بتواند ارزهای صادراتی را به سمت کانال‌هایی هدایت کند که بیشترین نیاز کشور است و همانطور هم که ترکیب واردات نشان می‌دهد، این خواسته دولت محقق شده است.

این گفته خسروتاج در حالی مطرح می شود که رضا ویسه، مشاور معاون اول رئیس جمهوری هم می‌گوید که با توسعه صادرات غیرنفتی است که می تواند ارز فراوانی را داشت و قیمت را کنترل کرد.

به اعتقاد وی، هر زمانی که دولت با نرخ ارز به صورت دستوری برخورد کرد، جواب لازم را نگرفت و بنابراین این تجربه تلخ وجود دارد. پس سیاست این است که همه بدانند قیمت ارز در بازار در حقیقت با مکانیسم عرضه و تقاضاست و دولت دستوری با آن برخورد نمی‌کند.

وی می گوید: فقط دولت کجا دخالت می‌کند؟ آنجا که یک وقتی خدای نکرده سوءاستفاده‌کننده‌ها اقدامی کنند، دولت موظف است دخالت کند. در مورد قیمت ارز هم بازار آن نرخ را معلوم می‌کند و ما فقط می‌توانیم این را بگوییم هر چه درآمدهای نفتی افزایش پیدا کند این باعثکنترل و مدیریت قیمت ارز می‌شود.