طبق آخرین اخبار از پرونده ای که در دی ماه دو سال گذشته مطرح و به پرونده رانت ۶۵۰ میلیون یورویی معروف شد، این پرونده هنوز در صف نوبت رسیدگی شورای رقابت است و شورای رقابت در جلسه‌ای با توکلی، نماینده مجلس بار دیگر این پرونده را مورد بررسی قرار داده‌است.

موضوع پرونده رانت ۶۵۰میلیون یورویی که در دی ماه سال ۱۳۹۲ از سوی احمد توکلی نماینده مجلس مطرح شد، تفاهمی بین بانک مرکزی و یک شرکت‌ وارد‌کننده بوده است که براین اساس این شرکت خصوصی توانست ۶۵۰ میلیون یورو معادل ۹۰۰ میلیون دلار کالا را بدون پرداخت معادل ریالی آن قبل از واردات به کشور وارد کند.

در حالی که پس از گذشت هفت ماه از طرح این پرونده شورای رقابت اظهارنظری در مورد این پرونده دیوان محاسبات به پرونده ورود کرد. در این میان با تاکید بر این‌که موضوع تخلف صورت گرفته بحثانحصار بوده است و مهم‌ترین وظیفه شورای رقابت نیز مقابله با انحصار است، کارشناسان تنها مرجع صالح به رسیدگی در مورد پرونده ۶۵۰ میلیون یورویی را شورای رقابت می‌دانستند.

از سوی دیگر با ورود دیوان محاسبات به این پرونده و محرز دانست تفاهم صورت گرفته بین «یک تاجر مشهور» و بانک مرکزی ولی‌الله سیف رییس بانک مرکزی به این امر اعتراض کرده و با اشاره به بحثضد رقابتی بودن پرونده پیش آمده تصریح کرد که ورود دیوان محاسبات به این امر غیرقانونی بوده است.

بنابراین در نهایت در شهریورماه سال قبل شورای رقابت با توجیه سکوت خود در برابر پرونده ۶۵۰ میلیون یورویی برای نخستین بار طی جلسه‌ای به این پرونده ورود پیدا کرد.

رییس شورای رقابت با تاکید بر این‌که علت عدم ورود این شورا به پرونده مذکور ارجاع نشدن آن به شورای رقابت است، اعلام کرد که برای رسیدگی به این پرونده شورا منتظر جمع‌آوری اطلاعات از نهادهای مختلف از جمله بازرسی کل مجلس، دیوان محاسبات و بانک مرکزی است.

چندی بعد در دی‌ماه سال قبل شورای رقابت در جلسه‌ دیگری پرونده ۶۵۰ میلیون یورویی را براساس بند «تبعیض در شورای معامله است» با وظایف این شورا مرتبط دانست و تصریح کرد که جزییات این پرونده تا زمان جمع‌شدن کامل اطلاعات محرمانه خواهد ماند.

اما در آخرین اظهار نظرها رضا شیوا از پیگیری این پرونده در سال جاری خبر داده بود و در این مورد اظهار کرده بود که شورای رقابت منتظر اطلاعاتی است که باید از گمرک و وزارت صنایع و معادن به دست این شورا برسد.

سه پرونده از سوی نمایندگان در شورای رقابت مطرح است

محمدعلی مددی - عضو ناظر شورای رقابت - در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، در مورد پرونده‌ای که به پرونده ۶۵۰ میلیون یورویی معروف شده است، اعلام کرد: این پرونده همراه با دو پرونده دیگر از طرف نمایندگان مطرح شده و در جلسه‌ای که اخیرا شورای رقابت با توکلی - نماینده مجلس - داشته است در رابطه با این پرونده صحبت‌هایی صورت گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه قرار است تصمیماتی در ماههای آینده در این مورد از سوی شورای رقابت گرفته شود درباره گزارش‌هایی که قرار بود از مراجع مختلف به این شورا ارائه شود افزود: گزارش‌ها در مورد این پرونده استعلام شده‌اند و به محض پاسخ در این مورد تصمیم‌گیری می‌شود.