شاخص های ایالات متحده در روز چهارشنبه رشد پیدا کردند بطوریکه شاخصS&P ۵۰۰به یک اوج تاریخی جدید رسید. ضمن اینکه دلار در برابر سایر ارزها ضعیف شد. برخی از شاخص های اقتصادی بدتر از حد انتظار اعلام شدند به همین دلیل سرمایه گذاران فرض را بر این گرفتند که افزایش نرخ بهره در کوتاه مدت بعید است. بخصوص آماری که نشان داد فروش مسکن غیرنوساز ۳.۳% کاهش داشته است. میانگین بهای مسکن در مقایسه با آوریل ۲۰۱۴ افزایشی ۸.۹درصدی پیدا کرد. تعداد مسکن فروخته نشده با ۱۰% افزایش به ۲.۲۱ میلیون واحد رسید. شاخص فدرال ریزرو فیلادلفیا کمتر از حد انتظار بود. حجم معاملات در بورس های سهام ایالات متحده به ۵.۶ میلیارد سهم رسید که ۱۱% کمتر از میانگین ماهیانه بود. " جانت یلن "، رئیس فدرال ریزرو ایالات متحده، در ساعت ۱۹:۰۰ CET سخنرانی خواهد داشت. که یک رویداد مهم برای امروز محسوب می شود: سرمایه گذاران امیدوارند که وی به موضوع افزایش نرخ های بهره در امسال بپردازد. خاطر نشان می سازیم که آخرین بار نرخ های بهره در سال ۲۰۰۶ افزایش پیدا کردند. شاخص بهای مصرف کننده برای ماه آوریل در ساعت ۱۴:۰۰ CET در ایالات متحده منتشر خواهد شد که تخمین اولیه برای دلار منفی است.

شاخص های اروپا امروز ضعیف بودند و در آستانۀ نشست رؤسای بانک های مرکزی اروپا در پرتغال در نزدیکی بالاترین سطوح طی سه هفتۀ اخیر معامله شدند. رؤسای بانک های مرکزی انگلیس و اتحادیۀ اروپا نیز در این نشست حضور دارند. سرمایه گذاران اروپایی منتظر انتشار اخبار اقتصادی در ایالات متحده هستند. یکی از مسئولین یونان گفت که این کشور طی ده روز با اعتباردهندگانش به توافق خواهد رسید و در ماه ژوئن تمام پرداخت های ضروری را انجام خواهد داد. پس از این گفته ها یورو همراه با شاخص ATG رشد پیدا کردند. انتظار نمی رود که امروز آمار مهمی در اتحادیۀ اروپا منتشر شود. بازارهای سهام در ایالات متحده، آلمان و بریتانیا در روز دوشنبه به دلیل روز یادبود، عید پنطکاست و تعطیلی بانکها بسته هستند. لازم به ذکر است که حجم معاملات در سهام ایالات متحده کم بود بطوریکه گردش مالی Stoxx ۶۰۰ به ۳۰% کمتر از میانگین ماهیانه رسید.

شاخصNikkeiبرای ششمین روز متوالی رشد پیدا کرد که بیشترین میزان رشد متوالی از دسامبر تاکنون می باشد. این شاخص نزدیک به بالاترین سطح از دسامبر ۱۹۸۹ معامله شده است. این رشد توسط تصمیم بانک مرکزی ژاپن تقویت شد. این بانک امروز تصمیم گرفت که میزان تزریق پول را در رقم ۸۰ تریلیون ین ثابت نگه دارد. لازم به ذکر است که آمار مربوط به تولید ناخالص داخلی سه ماهۀ اول سال در روز چهارشنبه خوب اعلام شد. سرمایه گذاران سیاست اقتصادی دولت معروف به " آبه نومیکس " را تمجید می کنند. بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد که این برنامه ادامه پیدا می کند و اعلام کرد که اطمینان دارد تورم طی ۶ ماه به نرخ هدف ۲% خواهد رسید. ین ضعیف شد چراکه فعالان بازار انتظار دارند که سیاست پولی تغییر نکند. همچنان ین تحت تاثیر گزارش مثبت تولیدناخالص داخلی تقویت شده است هرچند شش ماه است که در یک کانال حرکتی افقی معامله می شود که می تواند منجر به یک نوسان قیمتی شدید و سریع شود.

قیمت های آتیذرت(Wheat)وگندم(Corn)افزایش پیدا کردند که به دلیل تخمین های بد هواشناسی در ایالات متحده است. قیمت های سویا کاهش پیدا کردند که به این دلیل بود که آژانس Agroconsult در برزیل تخمین اش را در ارتباط با برداشت محصول افزایش داد و به رکورد تاریخی ۹۶.۱ میلیون تن رساند.

طلا(Gold)اندکی به عقب برگشت اما هنوز در بالای سطح کلیدی ۱۲۰۰ دلار در هر اونس معامله می شود. طبق گزارش Lipper، شرکت تابعۀ Thomson Reuters، سرمایه گذاران ۵۹۷ میلیون دلار از صندوق های فلزات گرانبها در ایالات متحده خارج کرده اند که بیشترین رقم از دسامبر ۲۰۱۳ تاکنون می باشد.

ریال ایران از اوایل ماه مه میلادی، در برابر دلار آمریکا در حدود ۱٪ تضعیف شده است. ما از انتظار دور نمی دانیم که کاهش صادرات نفت ایران به چین در حدود ۵٪ در چهار ماه اول سال جاری، به کاهش ارز ریال در برابر دلار کمک کرده است. باید یادآوری کرد که صادرات نفت و در ماه آوریل، در مقایسه با سطح سال گذشته به ۱۱.۶٪ کاهش یافته است. به علت آتش سوزی در پالایشگاه چینی اژدها آروماتیک(Dragon Aromatics)، انتظار می رود که صادرات نفت ایران به چین برای چند ماه آینده در سطوح پایین باقی بماند. با این حال، ممکن است تقویت ریال(به دلیل افزایش صادرات نفت کشور) قبل از پایان تاریخ ختم تحریم ها علیه ایران در ۳۰ ژوئن شروع شود. انتظار می رود که تا سال ۲۰۱۶، صادرات نفت ایران به ۱ میلیون بشکه در روز افزایش یابد

منبع: آی اف سی مارکت