سهام ایالات متحده در روز دوشنبه با رشد بسته شدند چراکه آمار اقتصادی ای که ضعیف تر از حد انتظار اعلام شدند این تفکر را در سرمایه گذاران ایجاد کردند که فدرال ریزرو در کوتاه مدت افزایشی در نرخ های بهره صورت نخواهد داد. شاخصS&P ۵۰۰رشدی ۰.۳درصدی پیدا کرد و برای سومین بار متوالی با رشد و در رکورد ۲۱۲۹.۲ واحد بسته شد. سرمایه گذاران پس از انتشار آماری که نشان داد توسعۀ اقتصادی ایالات متحده کند شده است و تولید ناخالص داخلی در سه ماهۀ نخست سال ۰.۲% رشد داشته است و همچنین رشد کم دستمزدها و عدم تغییر خرده فروشی در ماه اوریل، در انتظارات شان نسبت به زمان افزایش نرخ بهره توسط فدرال ریزرو عقب نشینی کردند. " چارلز ایوانس "، رئیس فدرال ریزرو ایالت شیکاگو این انتظارات را تقویت کرد چراکه وی در روز دوشنبه گفت که احتمالاً تا اوایل سال ۲۰۱۶ زمان مناسبی برای افزایش نرخ های بهره فرا نخواهد رسید چراکه آمار سه ماهۀ نخست سال ضعیف هستند. حجم معاملات در بورس های سهام ایالات متحده به ۵.۳ میلیارد سهم رسید که ۱۷% پایین تر از میانگین ماهیانه است. اتحادیۀ ملی مسکن سازان ایالات متحده، NAR، در روز جمعه گزارش داد که ضریب اطمینان مسکن سازان در ماه مه با دو واحد کاهش به ۵۴ رسیده است. علی رغم آمار اقتصادی ضعیف ایالات متحده دلار تقویت شد چراکه بازدهی های اوراق قرضه افزایش یافتند بطوریکه شاخص دلار ICE با ۰.۹% شد به ۹۳.۹۵۵۰ واحد رسید. امروز در ساعت ۱۳:۳۰ CET آمار مربوط به شروع ساخت مسکن در آوریل و جواز ساخت در ایالات متحده منتشر می شوند. تخمین اولیه برای دلار مثبت است.

سهام اروپا در روز دوشنبه رشد پیدا کردند چراکه ارزش یورو در برابر دلار ضعیف شد و گزارش ها نشان دادند که مذکرات بین یونان و اعتباردهندگان بین المللی پیشرفت داشته است. شاخص Stoxx Europe ۶۰۰ رشدی ۰.۴درصدی پیدا کرد و شاخص ترکیبی Athex در یونان رشدی ۱.۶ درصدی پیدا کرد. رشد شاخص سهام یونان به این دلیل بود که " ژان کلود جانکر "، رئیس کمیسیون اروپا، برای پایان بن بست در مذاکرات یونان با وام دهندگان بین المللی، یک پیشنهاد ارائه داد. پیش از آن صندوق بین المللی پول اعلام کرده بود که ظاهراً آتن بدون دریافت کمک مالی بیشتر، قادر به بازپرداخت بدهی ۱.۵ میلیارد یورویی معادل ۱.۷۱ میلیارد دلاری اش به این صندوق درماه ژوئن نیست. " یانیس واروفاکیس "، وزیر دارائی یونان، گفت که کشورش به وام دهندگان بین المللی پیشنهاد داده است که حدود ۲۷ میلیارد یورو از سررسید اوراق قرضۀ دولتی یونانی که توسط بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا نگهداری می شود توسط صندوق کمک مالی اروپا بازخرید شود و سپس این کشور می تواند برای نجات از ورشکستگی در آینده به صندوق مکانیسم ثبات اروپا پرداخت را انجام دهد. امروز در ساعت ۱۰:۰۰ CET آمار متعلق به ZEW برای ماه مه در آلمان و منطقۀ یورو منتشر خواهند شد. تخمین اولیه برای یورو منفی است. آمار مربوط به تورم امروز در ساعت ۹:۳۰ CET در انگلیس منتشر خواهد شد. تخمین اولیه برای پوند خنثی است. فردا در ساعت ۷:۰۰ CET آمار مربوط به بهای تولیدکنندۀ ماه آوریل در آلمان منتشر می شود. تخمین اولیه در این ارتباط مثبت است.

شاخصNikkeiامروز به بالاترین سطح طی سه هفتۀ اخیر رسید که تحت تاثیر وال استریت و افزایش ارزش سهام شرکت هایی است که سود سهم بالایی را گزارش دادند. فردا در ساعت ۰۰:۵۰ CET تخمین های اولیه مربوط به رشد تولید ناخالص داخلی داخلی و آمار مربوط به تسهیلات مسکن در ژاپن منتشر خواهند شد. تخمین اولیه برای ین مثبت است.

قیمت های نفت - Oil pricesدر روز دوشنبه کاهش پیدا کردند که به دلیل وجود نگرانی ها پیرامون اشباع عرضه و تقویت ارزش دلار بود. عربستان سعودی گزارش داد که صادرات در ماه مارس به بالاترین سطح از نوامبر ۲۰۰۵ تاکنون رسیده است. قیمت های نفت کاهش پیدا کردند علی رغم تنش در خاور میانه چراکه فعالان بازار نگران این هستند که اگر افزایش قیمت ها ادامه پیدا کند، تولید نفت شیل ایالات متحده می تواند به سرعت بهبود پیدا کند. آمار منتشر شده از سوی شرکت خدمات نفتی Baker Hughes حاکی از آن است که تعداد حلقه چاه های نفتی با ۸ حلقه چاه کاهش به ۶۶۰ حلقه رسید که کمترین کاهش طی ۲۳ هفتۀ اخیر محسوب می شود.

قیمت های طلا - Gold pricesدر روز دوشنبه برای پنجمین روز متوالی با رشد در بالاترین سطح طی ماه اخیر بسته شدند چراکه نگرانی ها دربارۀ توانایی یونان در پرداخت بدهی اش به صندوق بین المللی پول در ماه ژوئن افزایش یافت.

طبق گزارش کمیسیون معاملات آتی کالا(CFTC) که آمار تا دوازدهم ماه مه را پوشش می دهد میزان خرید خالص روی دلار از رقم ۳۲.۲۵ میلیارد دلار به رقم ۲۹.۱۳ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است. سرمایه گذاران برای هفتمین هفتۀ متوالی روحیۀ مثبت روی دلارUS dollarرا کاهش دادند و آن را به پایین ترین سطح طی ۹ ماه اخیر رساندند.

منبع: آی اف سی مارکت