بازارهای سهام ایالات متحده در روز دوشنبه پس از رشد روز جمعه به دنبال گزارش مثبت اشتغال ریزش پیدا کردند. گزارش اشتغال نشان داد که رشد اقتصادی ایالات متحده پس از افت در سه ماهۀ نخست سال بهبود دارد و احتمال افزایش نرخ های بهره در سپتامبر را افزایش داد. چشم انداز افزایش نرخ بهره با افزایش ارزش سهام باعثشد تا سرمایه گذاران با اضطراب رشدهای اخیر را به فروش برسانند. سرمایه گذاران نگران فقدان پیشرفت در مذاکرات یونان و کندی رشد اقتصادی چین هستند. شاخص S&P ۵۰۰ با ۰.۵% ریزش بسته شد. تمامی ۱۰ بخش این شاخص در منطقۀ قرمز بسته شدند و در این بین بخش انرژی با سقوطی ۲درصدی پیشتاز بود. حجم معاملات اندک بود بطوریکه ۵.۶ میلیارد سهم در بورس های ایالات متحده دست به دست شد که حدود ۱۸% پایین تر از میانگین پنج روز کاری گذشته است. دلار در روز دوشنبه تقویت شد بطوریکه شاخص دلار ICE با ۰.۲% رشد در ۹۴.۹۸۵۰ واحد بسته شد. امروز در ساعت ۱۴:۰۰ CET شاخص مشاغل کوچک متعلق به فدراسیون مشاغل مستقل برای ماه آوریل در ایالات متحده منتشر خواهد شد. تخمین اولیه برای دلار مثبت است. وزارت کار آن کشور نیز در ساعت ۱۵:۰۰ CET آمار مربوط به خلاصۀ گردش کار و فرصت های شغلی جدید در ماه مارس را منتشر خواهد کرد. چشم انداز تخمینی در این ارتباط مثبت است. " جان ویلیامز "، از اعضای کمیتۀ بازار آزاد فدرال ریزرو امروز در ساعت ۱۷:۴۵ CET در نیویورک در انجمن اقتصادهای کسب و کار سخنرانی خواهد داشت. بیانیۀ بودجۀ آوریل در ساعت ۱۹:۳۰ CET منتشر خواهد شد. تخمین اولیه در این ارتباط مثبت است.

شاخص های سهام اروپا در روز دوشنبه درهم آمیخته بودند چراکه سنگینی نگرانی های پیرامون مذاکرات بدهی یونان بر بازارها سایه افکنده است. بخش معدن با رشد بسته شد که به دلیل اخبار مربوط به کاهش نرخ بهره در چین بود چراکه چین بزرگترین مصرف کننده فلزات در جهان است. شاخص های اصلی سهام با ریزش بسته شدند و این علی رغم آن صورت گرفت که یونان حدود ۷۵۰ میلیون یورو معادل ۸۳۶.۸ میلیون دلار را پیش از روز سه شنبه به صندوق بین المللی پول پرداخت کرد. یونان همچنان مشغول مذاکره با وام دهندگان دربارۀ از قفل خارج کردن کمک های مالی است. یکی از مسئولین ارشد صندوق بین المللی پولی گفت که این صندوق در حال کار با مسئولین کشورها در جنوب شرق اروپا دربارۀ برنامه های احتمالی برای مواجه با ورشکستگی یونان است. امروز در ساعت ۸:۰۰ CET شورای امور مالی و اقتصادی اتحادیۀ اروپا در بروکسل اجلاسی برگزار خواهد کرد. فردا در ساعت ۶:۳۰ CET گزارش اولیه دربارۀ تولید ناخالص داخلی در سه ماهۀ اول در فرانسه منتشر می شود. تخمین اولیه برای یورو مثبت است. شاخص نهایی بهای مصرف کننده برای آوریل و تخمین اولیه مربوط به تولید ناخالص داخلی آلمان در ساعت ۷:۰۰CET منتشر خواهند شد. تخمین اولیه در این ارتباط منفی است. امروز در ساعت ۹:۳۰ CET آمار مربوط به تولید کارخانه ای و تولید صنعتی در انگلیس منتشر می شود. تخمین اولیه در این ارتباط خنثی است. تخمین اولیه در ارتباط با تولید ناخالص داخلی فوریه نیز در ساعت ۱۵:۰۰ CET منتشر می شود.

شاخص Nikkei امروز بدون تغییر بسته شد چراکه گزارش های درآمدی خوب باعثافزایش روحیۀ بازار شد و این گمانه زنی را تقویت کرد که بانک مرکزی ژاپن صندوق های معامله شده در بورس را می خرد که باعثشد زیان های ابتدای معاملات جبران شوند. فردا در ساعت ۰۰:۵۰ CET و ۱:۰۰ CET آمار مربوط به تراز تجاری ماه مارس، روحیۀ بررسی کنندگان اقتصاد و تسهیلات بانک مرکزی در آوریل در ژاپن منتشر می شوند. تخمین اولیه در این ارتباط مثبت است.

قیمت های نفت در روز دوشنبه افت پیدا کردند چراکه کاهش نرخ بهره در چین از کالاها حمایت کرد. چین تبدیل به بزرگ ترین مصرف کنندۀ نفت خام در جهان شده است چراکه آمارها نشان می دهند که این کشور در آوریل ۷.۴ میلیون بشکه نفت خام در روز وارد کرده است در حالیکه در همین زمان ایالات متحده ۷.۲ میلیون بشکه در روز واردات داشته است.

کاهش قیمت های مس بیشترین میزان کاهش طی دو هفتۀ گذشته بوده است که به دلیل نگرانی ها پیرامون این موضوع می باشد که ۰.۲۵ واحد درصد کاهش در نرخ های بهره برای افزایش تقاضا در چین، بزرگ ترین مصرف کنندۀ فلزات در جهان، کافی نیست.

لینک منبع: آی اف سی مارکت