واردات روغن پالم به کشور که اوایل سال گذشته با جنجال‌های زیادی از سوی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو همراه شد، ظاهرا دیگر مانند گذشته مورد توجه نیست.

در حالی که سال گذشته استفاده از این روغن در لبنیات بسیار خبرساز شد و بر تولید کارخانه‌های لبنی تاثیر منفی قابل توجهی داشت، ‌ واردات این کالا نه تنها همچنان ادامه دارد، بلکه روند این ورادات هم افزایشی است.

آن طور که آمار گمرک ایران نشان می‌دهد، در فرودین ماه سال جاری ۴۱ هزار تن روغن پالم به ارزش ۳۱ میلیون دلار به کشور وارد شده‌است، در حالی که این رقم در فروردین ماه سال گذشته ۳۷ هزار تن به ارزش ۳۳ میلیون دلار بوده‌ است.

بر این اساس حجم واردات روغن پالم به کشور در ماه نخست سال جدید ۱۱.۸۴ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ۹۲ افزایش داشته، در حالی که ارزش این میزان واردات ۶.۶۷ درصد کاهش داشته است.

نکته قابل توجه دیگر این است که در فروردین ماه سال گذشته روغن پالم رتبه ۱۲ کالاهای وارداتی کشور را داشته، ‌ در حالی که امسال رتبه این کالا به عدد ۷ تنزل یافته است. این تغییر وضع نشان‌دهنده اهمیت پیدا کردن آن در کالاهای وارداتی است.

در سال جاری روغن پالم بعد از ذرت دامی، جو، برنج، انواع ماشین‌آلات، موز و کنجاله سویا در ردیف هفتم واردات ده قلم عمده کالای وارداتی به ایران قرار گرفته‌است.