بورس تهران که در نخستین روزهای هفته جاری رکوردهای عجیبی را ثبت کرد و با افزایش بیش از ۴۰۰۰ هزار واحدی مواجه شد، امروز به فاز استراحت رفت و با کاهش قیمت و تقاضا همراه شد.

بورس تهران بعد از یک شروع طوفانی در ابتدای هفته در کنار رشد بی سابقه ی تقاضا و افزایش قیمت ها، امروز به فاز استراحت رفت و با افت قیمت مواجه شد.

به این ترتیب روند هیجانی بورس بعد از بیانیه لوزان اندکی فروکش کرد و با عرضه های سنگین حقوقی ها و همچنین عرضه های اولیه جدید در بورس و فرابورس روند دیگری به خود گرفت به طوری که در معاملات امروز دماسنج بازار سرمایه ۶۸۴ واحد افت کرد و در کانال ۷۰ هزار و ۱۵۹ واحد ماندگار شد.

در بازار امروز نیز از صف های خرید سنگین شرکتهای بانکی و خودرویی خبری نبود و قیمت اکثر شرکتهای بورسی کاهش یافت؛ به طوری که نماد اکثر شرکتها منفی شده و شرکتهای ارتباطات سیار، تاپیکو، غدیر، نفت و گاز پارسیان، ملی مس، مخابرات، فولاد مبارکه، چادرملو، هلدینگ خلیج فارس، ایران خودرو، بانک پاسارگاد و سایپا بیشترین تاثیر منفی را در افت بورس گذاشتند. در مقابل شرکتهای بانک تجارت، کشتیرانی، بانک ملت و پالایشگاه بندرعباس از شرکتهای مثبتی بودند که مانع از افت بیشتر بورس شدند.

امروز همچنین میل خرید سرمایه گذاران برای خرید شرکتها تغییر کرد و توجه آنها به سهم هایی مانند پالایشگاه اصفهان، کشتیرانی و بانک کارآفرین جلب شد به طوری که این شرکتها بیشترین تقاضای خرید بازار را به خود اختصاص دادند؛ در این میان شرکتهای آهنگری تراکتورسازی ایران، سیمان درود و پتروشیمی فناروان از بیشترین تقاضای فروش برخوردار شدند.

در بازار امروز اولین عرضه اولیه سال ۱۳۹۴ صورت گرفت و ۱۰ درصد از سهام سیمان خوزستان برای اولین بار در بورس عرضه شد که این عرضه با استقبال سهامداران مواجه شد و به قیمت ۴۴۵ تومان به فروش رفت. قرار است در روز آینده نیز سهام فولاد هرمزگان نیز در فرابورس عرضه شود.

در مجموع در بازار روز سه شنبه علی رغم افت قیمت ها، ارزش و حجم معاملات افزایش یافت که نشان از رشد داد و ستد در بورس تهران دارد به طوری که در مجموع بیش از یک میلیارد و ۴۴۱ میلیون سهم به ارزش ۲۶۸ میلیارد تومان معامله شد و ارزش بازار سرمایه به ۳۱۳ هزار میلیارد تومان رسید.