معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: توقف شماره گذاری پنج خودرو تولید داخل تا زمان رفع نقص و مطابقت با استاندارد یورو ۴ ادامه دارد.

خودروهای وانت تک کابین و ۲ کابین GONOW شرکت پویا خودرو، سواری ویانا ۱۵۰۰ سی سی شرکت سناباد خودرو توس، پژو ۲۰۶ و پژو ۲۰۶ SD با موتور TU۳ و پژو پارس اتوماتیک با موتور TU۵ شرکت ایران خودرو و مزدا ۳ اتوماتیک هاچ بک شرکت بهمن موتور، ۵ خودرویی هستند که مجوز شماره گذاری آنها از روز چهارشنبه(۱۷ دی) از سوی سازمان حفاظت محیط زیست لغو شد.

سعید متصدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار کرد: شماره گذاری این خودروها به دلیل عدم رعایت استاندارد آلایندگی یورو ۴ لغو شده است.

وی تاکید کرد: تا زمانی که متولیان این خودروها نواقص را برطرف نکنند و با استاندارد یورو ۴ مطابق نشوند شماره گذاری آنها متوقف خواهد ماند.

متصدی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به طور مستمر بر اجرای استانداردهای یورو ۴ در تولید خودروهای سواری نظارت دارد و آزمایش های لازم را در این زمینه انجام می دهد و در این روال اگر خودرویی با استاندارد یورو ۴ مطابقت نداشته باشد با همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی شماره گذاری آن متوقف می شود.

وی تاکید کرد: سازمان محیط زیست قطعا دوباره آزمایش های لازم را بر روی خودروهایی که شماره گذاری آنها متوقف شده انجام می دهد و در صورت رفع نقص و گذراندن استانداردهای یورو ۴، شماره گذاری آنها از سر گرفته می شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی در این زمینه همکاری خوبی با سازمان حفاظت محیط زیست دارد و تاکنون مطابق با شرایطی که در استاندارد یورو ۴ باید رعایت شود، برخوردهای لازم را داشته است.

متصدی افزود: بر اساس مصوبه دولت در راستای کاهش آلودگی هوا، خودرو سازان داخلی از شهریورماه سالجاری موظف شدند استاندارد یورو ۴ را در تولیدات خود رعایت کنند که خوشبختانه این کار انجام می شود.