نرخ فروش واحدهای نوساز طی ۸ ماه اول امسال متناسب با روند کلی افت قیمت مسکن، کاهش پیدا کرد طوری که در پایان نیمه‌اول سال۹۳، فاصله بین قیمت نوسازها و متوسط بازار، به کمترین حد خود رسید. در مهرماه امسال متوسط قیمت هر مترمربع واحدمسکونی در تهران در سطح حدود ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان ایستاد، در حالی که میانگین قیمت نوسازها تنها ۹/۱۱ درصد بالاتر از این رقم رفت و به متری ۴ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان رسید.
در حال‌حاضر اگر چه ثبات نسبی در قیمت مسکن حاکم است، اما از دو هفته پیش، مظنه آپارتمان‌های نوساز با اقدام فصلی بسازوبفروش‌ها، دچار شوک جدیدی شد و بار دیگر در مسیر کاهشی قرار گرفت.
به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، فصل خرید زمین و ملک کلنگی در تهران مطابق سنت بسازوبفروش‌ها، از نیمه آذر ماه هر سال آغاز می‌شود و معمولا تا اواخر زمستان ادامه پیدا می‌کند. شروع این فصل در حال‌حاضر، باعثتعجیل سازنده‌ها در عرضه آپارتمان‌های نوساز فروش‌نرفته به بازار مصرف شده است. در ماه‌های اخیر رکود مسکن به همراه ضعف قدرت خرید از یکسو و پافشاری فروشنده‌های نوساز بر «قیمت‌ پیشنهادی» از سوی دیگر، فایل‌های مربوط به آپارتمان‌های تازه‌ساز را در بنگاه‌های املاک بدون مشتری گذاشت.
اما در چند روز اخیر، نیاز سازنده‌های این واحدها به نقدینگی بابت خرید زمین یا ملک کلنگی، باعثتغییراتی در نرخ این فایل‌ها شده است.