قیمت جهانی طلا، شب گذشته و در پی ثبت نرخ ۱۳۶۰ دلار و ۲۰ سنتی به پایین ترین سطح در ۲۶ ماه گذشته رسید.
در جریان معاملات آخرین روز هفته کاری بازارهای جهانی، قیمت هر اونس طلا ۲۵ دلارو ۷۰ سنت کاهش یافت و حتی دقایقی به پایین تر از ۱۳۶۰ دلار هم رسید.
بدین ترتیب پایین ترین نرخ اونس طلا از ماه فوریه سال ۲۰۱۱ تاکنون به ثبت رسید.
یکی از مهمترین عواملی که مانع از افزایش بیشتر قیمت طلا در روزهای اخیر شده افزایش ارزش دلار در بازارهای بین المللی است. ارزش دلار و قیمت طلا رابطه معکوسی دارند و با افزایش ارزش دلار قیمت طلا کاهش پیدا می کند.
لذا در پی افزایش ارزش دلار در بازارهای بین المللی قیمت جهانی طلا برای هفتمین روز متوالی با کاهش روبرو شده است.
کاهش شدید ارزش ین در برابر دلار نیز یکی از مهمترین علل کاهش قیمت طلا بوده است. ارزش دلار در برابر ین به بالاترین حد خود از ماه اکتبر سال ۲۰۰۸ رسیده است. کاهش نرخ بهره بانکی اروپا برای نخستین بار از جولای ۲۰۱۲ میلادی نیز تاثیر زیادی بر کاهش ارزش یورو داشته است. به طوری که ارزش یورو در برابر دلار نیز به پایین ترین حد طی ۶ هفته اخیر رسیده است.
بهبود نسبی وضعیت اقتصادی آمریکا و کاهش نرخ بیکاری این کشور که احتمال متوقف شدن اجرای سیاست های انبساطی پولی را افزایش داده، موجب تقویت ارزش دلار شده است. این مساله همچنین تاثیر زیادی بر افزایش شاخص سهام در بازارهای مالی آمریکا و افت تقاضای خرید طلا در برابر سهام شده است.
افزایش شاخص سهام در دیگر بازارهای مالی جهانی نیز تاثیر زیادی بر افت ۶ درصدی قیمت طلا در ۶ روز گذشته داشته است. به عنوان نمونه، شاخص های سهام بورس های آسیایی بدنبال انتشار اطلاعات مثبت اقتصادی از ژاپن روند صعودی در پیش گرفته اند.
در همین حال، بلومبرگ به نقل از رئیس بخش تحقیقات بازار بانک کردیت سوییس نوشت: " احتمال افزایش نرخ تورم طی ماه های آینده در اقتصاد جهانی به شدت کاهش یافته و به همین علت تقاضا برای خرید طلا رو به کاهش است. "
وی بینی کرد: " قیمت طلا طی ۵ سال آینده به کمتر از ۱۰۰۰ دلار در هر اونس خواهد رسید. "
پیشتر خبرگزاری رویترز نیز خبر داده بود کهSPDR، بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلا امروز از از افت ۰.۴۳درصدی ذخایر طلای این صندوق خبر داده است.
همچنین شورای جهانی طلا نیز طی گزارشی اعلام کرده که میزان تقاضای خرید فیزیکی طلا در سه ماهه اول سال۲۰۱۳میلادی۱۳درصد کاهش یافته است.
بدین ترتیب افزایش اخیر تقاضای طلا در بازارهای چین و هند نیز نتوانسته مانع از کاهش قیمت جهانی طلا شود. برخی کارشناسان معتقدند که با وجود ادامه روند نزولی قیمت طلا، بهتر از کسانی که در این بازار سرمایه گذاری کرده اند، اقدام به فروش طلا کنند و چندی بعد با قیمت های پایین تر طلای بیشتری بخرند.
گفتنی است قیمت طلا از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون بیش از ۱۷ درصد کاهش یافته است.