طی روزهای گذشته بهای دلار در بازارتهران روند نزولی را پیش گرفته است. گزارش های میدانی از بازارنشان می دهد از ابتدای مذاکرات ظریف در نیویورک و بخصوص پس از ملاقات وزیرامور خارجه ایران و امریکا، قیمت دلار حدود ۲۵ تومان در بازار به نسبت هفته گذشته کاهش داشته است.

پیش بینی ها نشان می دهد طی روزهای آینده هم گمانه هایی در مورد ادامه کاهش قیمت دلار وجود دارد. در صورتی که روند مذاکرات ایران و کشورهای غربی حتی در همین سطح باقی بماند، بازهم امکان کاهش قیمت دلار وجود دارد. چراکه بازار تنها نگران روزهای است که به دلایل مختلف مسیر مذاکرات متوقف شود.

کاهش قیمت دلار در ابتدای هفته جاری در شرایطی رخ داد که هفته گذشته بهای دلار طی دو روز ۱۰ تومان افزایش یافته بود و قیمت ها از ۳هزار و ۱۹۰ تومان به ۳هزار و ۲۰۰ تومان رسید. این رشد قیمت نیز منجر به افزایش ۱۰۰ تومانی قیمت دلار در قیاس با ابتدای شهریور ماه شد. هفته گذشته اوج گیری سفرهای تابستانی به عنوان دلیل رشد قیمت ها عنوان می شد. به هرحال، دلالان این بازار علاقه زیادی برای فروختن ارز بالای ۳۲۰۰ تومان و شکستن سطح مقاومتی دارند. به همین دلیل هم آنها، متهم ردیف اول افزایش قیمت دلار در کشور به حساب می آیند.

البته با این حال، بعضی دیگر از فعالان این بخش، معتقدند که دلار در هفته جاری، همچنان بالای ۳۲۰۰ تومان فروخته خواهد شد. اما از طرف دیگر، عده ای هم شروع ماه مهر را عامل کاهش قیمت و فاصله گرفتن دلار با سطح مقاومتی فعلی می دانند. چرا که با شروع فصل مدرسه ها، بند و بساط سفر هم برچیده می شود و بازار ارز آرام می گیرد.

همین طور هم موعد سومین قسط از دور دوم آزاد سازی دارایی های بلوکه شده ایران، یعنی ۴۰۰ میلیون دلار سر رسیده است که خود همین موضوع می تواند، عاملی برای کاهش قیمت دلار در بازار کشور باشد. اما به هرحال، در هفته گذشته، دلار نتوانست در برابر ۳۲۰۰ تومان مقاومت کند.

براساس گزارش های منتشر شده، در بازار جهانی هم، دلار آمریکا ۹ هفته ای می شود که همین طور روند صعودی در پیش گرفته. روندی که گفته می شود طولانی‌ترین روند صعود این ارز در ۱۷ سال گذشته بوده است. آخرین بار دلار بین دسامبر سال ۱۹۹۶ تا فوریه سال ۱۹۹۷ شاهد صعود ۹ هفته ای بود.