چند روز پس از انتشار فیلم سربریدن خبرنگار آمریکایی توسط داعش در عراق آژانس های اطلاعاتی انگلیس قاتل وی را که یک انگلیسی است شناسایی کردند. وزیر خارجه انگلیس نیز قتل این خبرنگار به دست یک انگلیسی را خیانت به کشور خواند.

پس از تحقیقات گسترده برای یافتن جزئیات مربوط به کسی که در فیلم داعش اقدام به بریدن سر جیمز فولی، خبرنگار آمریکایی می‌کند، ‌ آژانس‌های جاسوسی انگلیس – MI۵ و MI۶ – " جان جهادی " را به عنوان عامل اصلی قتل این خبرنگار شناسایی کردند.

در حالی که جزئیات این قاتل علنی نشده، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که عبدالماجد عبدالباری، ۲۳ ساله مظنون اصلی است که اخیراً تصویری از خودش را در حالیکه یک سر بریده شده در دست دارد، در توییتر منتشر کرده است.

این مرد یک منزل به ارزش یک میلیون پوند در غرب لندن دارد.

روزنامه گاردین در گزارشی نوشته که این مرد یکی از اعضای گروه افراطی انگلیسی معروف به " The Beatles " است.

دولت انگلیس با انتشار این خبر که عامل قتل این خبرنگار یک شهروند بریتانیایی است به شدت شگفت‌زده شده و به سربازان انگلیسی دستور داده تا با تجهیزات کامل و دقیق در داخل سوریه و عراق دست به عملیات زده و این مرد را دستگیر کنند.

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس نیز در مطلبی در روزنامه ساندی‌تایمز نوشت، دولت لندن در حال سرمایه‌گذاری بر روی منابع حساس و مهم به منظور مقابله با یک ایدئولوژی وحشیانه است. تهدید ناشی از درگیری‌های عراق و سوریه می‌تواند یک نسل به طول بینجامد.

وی در ادامه تاکید کرده است: بسیار هولناک است که می‌فهمیمی عامل چنین اقدام شنیعی در انگلیس بزرگ شده است. این یک خیانت کامل به کشور است، به ارزش‌های ما و هر آنچه که مردم انگلیس برای آن ایستاده‌اند.

هاموند هشدار داده است که داعش عراق و سوریه را به مهد تروریسم تبدیل کرده و از این کشورها به عنوان مرکزی برای حملاتش به غرب استفاده می‌کند.

وزیر خارجه انگلیس تاکید کرده است: اگر آنها متوقف نشوند، دیر یا زود به خاک انگلیس حمله می‌کنند.

بنابر گزارش‌ها، ‌بیش از ۵۰۰ شهروند انگلیسی در چند سال گذشته با پیوستن به شبه نظامیان به عراق و سوریه رفته‌اند.

هاموند نوشته است: دولت لندن به پیشمرگ‌های کرد عراق از طریق ارسال تجهیزات هوایی نظامی کمک کرده است و به زودی تسلیحاتی را به دست کردها می‌رساند که می‌دانند چگونه باید با آن‌ها کار کنند.

دولت لندن نیز اعلام کرده که سر سیون مایال، مشاور ارشد نظامی ارتش انگلیس را به زودی به خاورمیانه اعزام می‌کند و این فرد فرستاده امنیتی انگلیس به منطقه کردستان عراق خواهد بود.